Ministerstwo rolnictwa chce walczyć z jemiołą w lasach. Zaatakuje półpasożyta z powietrza

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Na ratunek lasom ma przyjść grzyb zakwalifikowany jako herbicyd w ramach wyjątku do stosowania w opryskach lotniczych.
Na ratunek lasom ma przyjść grzyb zakwalifikowany jako herbicyd w ramach wyjątku do stosowania w opryskach lotniczych. pixabay.com
Resort rolnictwa chce zmian w ustawie o ochronie roślin. Jedna z nich dotyczy rozprzestrzeniającej się jemioły. Projekt zmiany przewiduje umożliwienie zwalczania jemioły w lasach opryskami z powietrza. MRiRW przygotowało projekt zmiany ustawy o ochronie roślin przed agrofagami i innych ustaw, m.in. o środkach ochrony roślin.

Do konsultacji trafił 23 lipca 2024 r. projekt, który przewiduje umożliwienie stosowania przy wykorzystaniu sprzętu lotniczego herbicydów do zwalczania roślin pasożytniczych. To ma pozwolić na zwalczanie jemioły w lasach.

Jemioła szybko rozprzestrzenia się w polskich lasach

W Ocenie Skutków Regulacji autorzy wskazali, że od 2018 r. obserwowany jest wysoki poziom uszkodzeń związanych z występowaniem jemioły, głównie w drzewostanach sosnowych i jodłowych, a dynamika rozprzestrzeniania się jemioły budzi „duży niepokój”.

Powierzchnia drzewostanów uszkodzonych przez jemiołę wyniosła w 2022 r. ok. 130 tys. ha, ale powierzchnia występowania jemioły, jako źródła do dalszych infekcji, jest istotnie większa – stwierdzono w OSR.

Zgodnie z podanymi w Ocenie danymi, najwięcej jemioły obserwuje się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych:

  • RDLP w Poznaniu ok. 23 tys. ha lasu,
  • RDLP Wrocław to ok. 21 tys. ha.

Prawie 7-krotny wzrost uszkodzeń od jemioły odnotowano w 2022 r. na terenie RDLP w Olsztynie - na obszarze, który dotychczas uchodził za niemal wolny od problemów z tym półpasożytem.

Powierzchnia uszkodzonych drzewostanów jodły:

  • RDLP w Krakowie 5,9 tys. ha,
  • RDLP w Krośnie 6,5 tys. ha.

Jak można zwalczać jemiołę?

Zapobieganie rozsiewaniu jemioły jest niemożliwe, a usuwanie samych roślin również jest bardzo utrudnione, ponieważ krzaki jemioły rosną wysoko w koronach drzew. Aktualnie, poza działaniami hodowlanymi, usuwaniem porażonych drzew i gałęzi, nie ma skutecznych metod ograniczania tego półpasożyta – podkreśla się w OSR.

Badania naukowe, które przywołano w Ocenie Skutków Regulacji, wskazują, że istnieją naturalni wrogowie jemioły – organizmy, które potencjalnie mogłyby zostać wykorzystane do zwalczania, np. pewne gatunki grzybów.

Produkt zawierający te mikroorganizmy, zgodnie z obecnymi przepisami, byłby sklasyfikowany jako herbicyd, a aplikacja środków chwastobójczych zgodnie z obecnym prawem jest zabroniona – napisano w OSR.

Proponowana ustawa, utrzymując zakaz lotniczych oprysków środkami chwastobójczymi (herbicydami), wprowadza wyjątek w postaci „środków ochrony roślin zwalczających rośliny pasożytnicze”.

Projekt przewiduje też szereg zmian porządkujących przepisy pod kątem regulacji UE, wprowadza też nowe przepisy co do kontroli pod kątem porażenia agrofagami drewnianych opakowań towarów. Ma wprowadzić też instytucję „zaufanego eksportera”, korzystającego z uproszczeń w eksporcie do państw trzecich towarów pochodzenia roślinnego. Proponuje się również rewizję systemu administracyjnych kar pieniężnych i wprowadzenie tam, gdzie to zasadne „widełek”.

Projekt zakłada również rozszerzenie zakazu stosowania środków ochrony roślin przez użytkowników nieprofesjonalnych w odniesieniu do wszystkich form użytkowych środków ochrony roślin, sklasyfikowanych jako stwarzających szczególne zagrożenie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro