Ministerstwo zabiera się za zdrowie rolników. W biurach ARiMR wypełnisz ankietę, a potem dostaniesz skierowanie na badania

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
ARiMR współpracuje z Ministerstwem Zdrowia w realizacji działań informacyjno-edukacyjnych wśród mieszkańców obszarów wiejskich w ramach akcji „Profilaktyka zdrowotna dla mieszkańców obszarów wiejskich”.
ARiMR współpracuje z Ministerstwem Zdrowia w realizacji działań informacyjno-edukacyjnych wśród mieszkańców obszarów wiejskich w ramach akcji „Profilaktyka zdrowotna dla mieszkańców obszarów wiejskich”. Karolina Misztal
Rolnik, idąc do biura ARiMR, przy okazji będzie mógł przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Współpraca Ministerstwa Zdrowia z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma przyczynić się do większej dbałości mieszkańców wsi o stan ich organizmów. Badania profilaktyczne obejmą osoby w wieku 40 plus.

Spis treści

Jednym z wydarzeń mijającego tygodnia dotyczącym krajowych rolników było podpisanie listu intencyjnego w sprawie profilaktyki zdrowotnej.

W mieście badają się częściej, a rolnik nie ma obowiązkowych badań w pracy

– Na tym polu jest jeszcze wiele do zrobienia. Chociażby dlatego, że rolnicy nie przechodzą regularnie obowiązkowych badań, które są standardem w zakładach pracy – uważa Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Mówił tak o akcji „Profilaktyka zdrowotna dla mieszkańców obszarów wiejskich”. 23 listopada 2022 r. w siedzibie Ministerstwa Zdrowia podpisany został list intencyjny dotyczący prowadzenia działań informacyjnych.

– Gdy patrzy się na statystyki, widać dysproporcje między stanem zdrowia – regularnością wizyt u specjalistów, wykrywalnością chorób – na wsi i w mieście. Wspólnie realizowana akcja ma przyczynić się zwiększenia dostępności placówek medycznych i upowszechnienia specjalistycznej diagnostyki tam, gdzie jest to potrzebne – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Resort zdrowia chce wykorzystywać potencjał administracyjny placówek ARiMR, których pracownicy mają stały kontakt z mieszkańcami wsi. To w tej instytucji producenci rolni składają przeróżne wnioski czy rejestrują zwierzęta.

Pracownicy ARiMR pomogą wypełnić ankietę i uzyskać skierowanie

Prezes ARiMR Halina Szymańska zapewniła, że pracownicy Agencji są gotowi do pomocy:

– Wypełnianie ankiet w punktach informacyjnych w naszych biurach powiatowych i oddziałach regionalnych nie będzie stanowiło problemu. Zachęcam również do śledzenia bieżących komunikatów dotyczących akcji na stronie internetowej ARiMR, i mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda się skutecznie zatroszczyć o tych, którzy do tej pory nie znaleźli czasu na przebadanie się.

Zadanie ARiMR polega na zapewnianiu pomocy rolnikom przy wypełnianiu ankiety on-line i wygenerowaniu e-skierowania oraz wskazaniu placówki wykonującej badania. Pracownicy będą informować o możliwości skorzystania z bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus oraz innych programach profilaktycznych.

Jak dostać skierowanie na badania?

Od ponad roku realizowany jest program „Profilaktyka 40 PLUS”. Osoby po 40. roku życia mają możliwość wykonania darmowych badań, które obejmują pakiet dla kobiet, mężczyzn i tzw. pakiet wspólny. Najpierw trzeba wypełnić ankietę, z potem dostajemy skierowanie na badania, które finansuje NFZ. Ankietę można wypełnić:

  • za pośrednictwem infolinii: 22 735 39 53 (w godzinach 8:00-18:00, koszt połączenia zgodny z taryfą operatora);
  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta;
  • w jednej z ponad 1900 placówek biorących udział w akcji;
  • w punktach informacyjnych w biurach powiatowych oraz oddziałach regionalnych ARiMR.

Na jakie badania można uzyskać skierowanie w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS?

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

  • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
  • stężenie glukozy we krwi;
  • AlAT, AspAT, GGTP;
  • poziom kreatyniny we krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • poziom kwasu moczowego we krwi;
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:

  • morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi;
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
  • stężenie glukozy we krwi;
  • AlAT, AspAT, GGTP;
  • poziom kreatyniny we krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • poziom kwasu moczowego we krwi;
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
  • PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Celem akcji „Profilaktyka zdrowotna dla mieszkańców obszarów wiejskich” i programu Profilaktyka 40 plus jest zwiększenie świadomości w zakresie możliwości wczesnego rozpoznawania chorób zawodowych i cywilizacyjnych. Badania można wykonać do końca 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera