Ministrowie Sasin i Kowalczyk zapowiadają kredyty dla rolników. Pożyczka do 300 tys. zł bez zabezpieczeń

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Minister Sasin zapowiedział, że kredyt ma być produktem, którzy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników.
Minister Sasin zapowiedział, że kredyt ma być produktem, którzy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników. Adam Jankowski/Polska Press
Jak zapowiedział w środę minister aktywów państwowych Jacek Sasin, polski rolnik będzie mógł wziąć pożyczkę do 300 tys. zł bez zabezpieczeń na 5 lat. Ma to być jedno z działań wspierających polską wieś. Pieniądze będzie można zainwestować w dowolny cel, np. zakup nawozów.

Spis treści

- Pożyczkę do 300 tys. zł bez zabezpieczeń, na 5 lat, będzie mógł otrzymać polski rolnik w ramach preferencyjnego kredytu PKO BP - przekazał wicepremier Jacek Sasin.

Wsparcie dla polskiej wsi. Kredyty preferencyjne dla rolników

Sasin poinformował, że wszelkie podejmowane działania mają wspierać polską wieś, która jest skarbem narodowym. Oferta PKO BP na kredyty dla rolników ma być rozwiązaniem, które ułatwi prowadzenie gospodarstwa na wysokim poziomie.

- To jest oferta banku PKO BP, największego polskiego banku państwowego, który proponuje rolnikom kredyt w wysokości 300 tysięcy zł nawet na 5 lat, bez żadnych zabezpieczeń i na dowolny cel, który będzie służył produkcji rolnej. To może być zarówno zakup nawozów, materiału siewnego, sprzętu, wszystkiego tego, co jest potrzebne do prowadzenia gospodarstwa - powiedział wicepremier.

Z kolei minister rolnictwa Henryk Kowalczyk na wspólnej konferencji dodał, że oferta jest dostosowana do potrzeb rolników.

- Można z niej skorzystać, przeznaczając środki np. na zakup nawozów lub rozwój hodowli. Rolnik będzie mógł z niej skorzystać, rozwijając swoje gospodarstwo na dogodnych dla siebie warunkach - zapewnił.

W przekazanej informacji prasowej bank zapewnia, że pożyczka nie ma określonego celu i ram.

- Harmonogram spłat jest dostosowany do specyfiki produkcji rolnej. W przypadku produkcji rolnych o długich cyklach produkcyjnych klient może skorzystać z 6-miesięcznej karencji w spłacie. Bank proponuje rolnikom także konto bezpłatne przez 2 lata. W ten sposób PKO Bank Polski wspiera rolników w finansowaniu bieżących potrzeb, rozwoju gospodarstw i zarządzaniu finansami - czytamy.

Co ważne, w przypadku przedstawienia zabezpieczeń rzeczowych, kwota pożyczki może wzrosnąć do 500 tys. zł. Rolnicy mogą starać się o indywidualny harmonogram spłat rat kredytu w zależności od specyfiki produkcji rolnej.

- Rolnictwo to jeden ze strategicznych sektorów polskiej gospodarki, który zapewnia Polakom bezpieczeństwo żywnościowe. Wobec aktualnych wyzwań stojących przed rolnikami wynikających m.in. z rosnących kosztów produkcji, zmian klimatycznych i założeń Zielonego Ładu, naszym priorytetem staje się zapewnienie rolnikom szerokiego dostępu do finansowania inwestycji i bieżących potrzeb. Pozwoli to rolnikom na dalszy rozwój ich gospodarstw poprzez automatyzację i wprowadzanie nowoczesnych technologii – mówi Paweł Gruza, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, kierujący pracami Zarządu.

Bezpłatne konto z dostępem do ARiMR

PKO BP zachęca też rolników do utworzenia konta, którym można zarządzać z poziomu aplikacji lub serwisu internetowego. Klienci nie ponoszą kosztów prowadzenia i opłat za obsługę karty przez dwa lata, a wpłaty gotówki w PLN w oddziałach są bezpłatne. Co istotne, prowadzenie konta rolniczego może być bezpłatne także po tych dwóch latach. Wystarczy, jeśli na konto będzie wpływać min. 2 tys. miesięcznie – w przeciwnym razie opłata wyniesie 12 zł miesięcznie.

- Bank wprowadził także udogodnienie dla klientów, którzy załatwiają swoje sprawy urzędowe w ARiMR – teraz mogą przejść do Platformy Usług Elektronicznych ARiMR z serwisu iPKO - przekazują.

Bezpieczeństwo żywnościowe nie jest zagrożone

W „Kwadransie Politycznym” TVP 1 padły również słowa o bezpieczeństwie żywnościowym wsi. Jak wiemy, nie jest ono możliwe bez rolników, którzy dostarczają zbóż i produktów rolnych.

- Wiele krajów nam tego zazdrości, również tego, że polskie rolnictwo jest rolnictwem ekologicznym i słynie z tego na rynkach. Polska żywność jest poszukiwana na rynkach światowych - stwierdził Sasin na antenie stacji.

Szef MAP zapewnił, że rozwiązań dla polskiej wsi jest bardzo wiele. Dodał, że jego resort w tej sprawie współpracuje z ministerstwem rolnictwa, „chociażby w zakresie obniżenia cen nawozów; to się udało”.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ministrowie Sasin i Kowalczyk zapowiadają kredyty dla rolników. Pożyczka do 300 tys. zł bez zabezpieczeń - Portal i.pl