Młody rolnik 2020. Nabór przedłużony do 17 sierpnia. Premia 150 tysięcy na grunty, maszyny, budowy, nasadzenia

Monika Kluzek
Monika Kluzek
Do 17 sierpnia przedłużony został nabór wniosków dla młodych rolników o przyznanie premii na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020 - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 150 tysięcy złotych można przeznaczyć na zakup ziemi, maszyn, nowe uprawy, a nawet budowy.

W harmonogramie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest to przedostatni nabór na działanie Premia dla młodych rolników w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Szansa, by sięgnąć po premię na rozwój gospodarstwa z tego rodzaju pomocy będzie jeszcze w lutym 2021 roku.

Kto może się ubiegać o premię dla młodego rolnika?

Premia wynosi 150 tysięcy złotych i może sięgnąć po nią osoba pełnoletnia, która ma nie więcej niż 40 lat i minimum hektar ziemi rolnej na własność. - Ważne jest wykształcenie rolnicze, choć nie jest konieczne na samym starcie. Ubiegający się o pomoc w ciągu trzech lat po uzyskaniu decyzji musi je zdobyć - mówi Grzegorz Przysucha, specjalista w zakresie pozyskiwania dofinansowań z firmy ProInvest w Sandomierzu.

Jak wyjaśnia, składający dokumenty musi mieć pole na własność, ale nie musi być wcześniej ubezpieczony w KRUS, zaś budynki i maszyny mogą być użyczane. - Dochodowość młodego rolnika na starcie powinna wynosić minimum 13 tysięcy euro. Do jej wyliczenia pod uwagę brane są dane z e-wniosku wypełnianego w 2020 roku. Więc osoby, które jeszcze nie wypełniły formularza, powinny zadbać o odpowiednie wprowadzenie danych - wyjaśnia specjalista. - Co ważne, osoba zamierzająca złożyć wniosek, w 2020 roku powinna zacząć pracować aktywnie jako rolnik, ale działalności w gospodarstwie nie powinna rozpocząć się wcześniej niż na 24 miesiące przed złożeniem wniosku. Prowadzenie działalności w gospodarstwie rozpoczyna się, wtedy, gdy beneficjent staje się właścicielem lub objął w posiadanie gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 hektara użytków rolnych.

Biznesplan w premii o młodego rolnika

Oprócz wniosku o pomoc, młody rolnik składa także biznesplan. - Powinien w nim ukazać grunty, który zostaną przejęte w różny sposób władania, czy to darowizną, czy zakupem, czy też umową długoterminową dzierżawy - mówi specjalista z firmy ProInvest. W tym dokumencie powinny się znaleźć listy maszyn, które mają zostać zakupione z pomocy, wraz z ofertami od firm sprzedających, a także listy posiadanych i użyczanych maszyn i budynków. - Często młody rolnik nie ma jeszcze budynków na własność. Jeśli jest potrzeba, sporządzana jest umowa nieodpłatnego użyczenia budynków i maszyn - wyjaśnia.

W biznesplanie młody rolnik określa też, jaki będzie rodzaj produkcji, sprzedaż z gospodarstwa oraz ponoszone koszty. Jeżeli planowane są budowy, konieczne będzie pozwolenie na inwestycje.

W wyniku przeprowadzonych inwestycji, dochodowość gospodarstwa powinna wzrosnąć o minimum 10 procent. - Zaś wielkość gospodarstwa musi wynosić co najmniej tyle, ile średnia wojewódzka. W Świętokrzyskiem jest to 5,82 hektara, z czego minimum 70 procent młody rolnik powinien mieć na własność - uściśla Grzegorz Przysucha. W grę wchodzą także grunty użytkowania wieczystego lub dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Koszty kwalifikowalne - na co można przeznaczyć premię
Premię 150 tysięcy złotych przeznaczyć można na rozwój istniejącego gospodarstwa i prowadzonej już produkcji, bądź rozpocząć zupełnie nową, na przykład z produkcji zbożowej można przejść na sadowniczą. Minimum 70 procent z pomocy rolnik powinien przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe - budowlane, zakupy nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, nasadzenia. - Pieniądze można przeznaczyć na zakup ziemi. Grunty rolne mogą być nabyte nie tylko od osób obcych, ale także, jeśli jest taka konieczność, od rodziny, rodzeństwa, bądź rodziców. Co więcej premia w całości może być przeznaczona na zakup ziemi rolnej - tłumaczy Grzegorz Przysucha. - Wachlarz możliwości wykorzystania środków jest ogromny, także jest opcja połączenia "młodego rolnika" z "modernizacją gospodarstw rolnych". Otwiera to kolejne drzwi do rozwoju gospodarstwa.

Zakupów można dokonać dopiero po złożeniu wniosku o Premie dla Młodych Rolników.

Zobowiązania
Najpóźniej w ciągu dziewięciu miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, młody rolnik musi rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym jako jedyny kierujący i zobowiązuje się do jej prowadzenia co najmniej przez pięć lat. Podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako rolnik z mocy ustawy i w pełnym zakresie przez okres co najmniej 12 miesięcy od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy. Obowiązkiem jest również prowadzenie uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie.

150 tysięcy premii w dwóch ratach

Jak informuje ARiMR, premia będzie wypłacana w dwóch ratach:

  • I - w wysokości 120 tys. zł - na wniosek o płatność pierwszej raty złożony po spełnieniu przez młodego rolnika warunków, z zastrzeżeniem których została wydana decyzja o przyznaniu pomocy, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia tej decyzji;
  • II - w wysokości 30 tys. zł - na wniosek o płatność drugiej raty złożony po realizacji biznesplanu.

Biznesplan należy zrealizować w ciągu trzech lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

Decyzja o pomocy zależy od sumy punktów przyznawanych według następujących kryteriów wyboru:

  • powierzchnia użytków rolnych (do 7 punktów);
  • kwalifikacje zawodowe (od 2 do 5 pkt);
  • inwestycja budowlana związana z produkcją rolniczą (3 punkty);
  • udział w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych (1 punkt);
  • przygotowywanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie (1 punkt);
  • przetwarzanie produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie (1 punkt);
  • przygotowywanie i stosowanie planu nawozowego (2 punkty);
  • inwestycje w zakresie ochrony środowiska i klimatu (do 5 punktów);
  • różnica wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo lub największą część użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa młodego rolnika a młodym rolnikiem:
    -powyżej 15 do 25 lat (2 punkty),
    -powyżej 25 lat (4 punkty);
  • przejmowanie przynajmniej jednego gospodarstwa w całości (3 punkty).

Pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał co najmniej 8 punktów.

Zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą kwotę premii na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Ważne jest, że co najmniej 70 proc. tej kwoty musi zostać wydane na inwestycje w środki trwałe.

Dotacji nie może przeznaczyć na chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne oraz prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.

Złożone przez młodych rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów (co najmniej 8) będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy dla województwa mazowieckiego oraz łącznie dla pozostałych województw.

Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. W czasie trwania na terenie kraju stanu epidemii ARiMR zachęca, by przekazywać w następujący sposób: w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą, za pośrednictwem platformy ePUAP lub przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Pocztą Polskiej. Dokumenty można również dostarczyć do specjalnych wrzutni, które ustawione są w placówkach terenowych Agencji lub osobiście.

Jakie owoce i warzywa są w Polsce najpopularniejsze? W ramach „Narodowego badania konsumpcji warzyw i owoców” sprawdził to instytut KANTAR Polska dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Prezentujemy ranking TOP 25.

Te owoce i warzywa Polacy jedzą najczęściej [TOP 25]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Młody rolnik 2020. Nabór przedłużony do 17 sierpnia. Premia 150 tysięcy na grunty, maszyny, budowy, nasadzenia - Echo Dnia Świętokrzyskie