Spis treści
Młodzi rolnicy chcą mobilnej wersji aplikacji eWniosekPlus
W naborze o dopłaty bezpośrednie bierze udział ok. 1,2 mln gospodarstw. Rolnicy mogą składać wnioski tylko przez Internet. Od 2021 roku nie ma już możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich czy obszarowych. Aby złożyć wniosek, trzeba zalogować się w aplikacji eWniosekPlus. Młode pokolenie rolników chciałoby wersji mobilnej.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił w tej sprawie 26 października 2022 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wicepremiera Henryka Kowalczyka.
Samorząd rolniczy wnioskował o rozszerzenie aplikacji eWniosekPlus o formę mobilną, powołując się na to, że młode pokolenie rolników chciałoby mieć stały i mobilny dostęp do aplikacji. KRIR podniósł, że podobne rozwiązania funkcjonują w systemach bankowych i oferują wiele udogodnień dla użytkowników.
ARiMR obawia się zwiększenia liczby błędów we wnioskach ze smartfonów
W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR resort rolnictwa przekazał wyjaśnienia. Przypomina w nim, że głównym zadaniem aplikacji eWniosekPlus jest umożliwienie złożenia wniosku o przyznanie płatności, w tym szczególności płatności obszarowych.
Bardzo istotnym elementem składania wniosku jest wyrysowanie granic upraw na działkach. To ważna deklaracja.
Podstawową funkcjonalnością służącą temu celowi jest możliwość graficznego przedstawienia powierzchni gruntów objętych wnioskiem o przyznanie wsparcia. Deklarowanie poszczególnych działek rolnych odbywa się przez ręczne wyrysowanie granic upraw na dedykowanej mapie cyfrowej.
Oznaczenia na mapach, które nanoszą ręcznie użytkownicy aplikacji eWniosekPlus powinny być możliwie jak najprecyzyjniejsze, nie budzić wątpliwości.
Resort rolnictwa zaznacza, że wyznaczona przez nie powierzchnia stanowi podstawę wniosku o przyznanie płatności i ma decydujący wpływ na ich wysokość.
W opinii Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która odpowiada za przygotowanie i obsługę aplikacji, jej mobilna wersja, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych funkcjonalności (w szczególności odpowiednie skalowania obrazu) mogłaby powodować m.in. zwiększenie poziomu błędów popełnianych przez użytkowników.
Będą zmiany w aplikacji eWniosekPlus
Aplikację, w której rolnicy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie i tak zajdą zmiany. Od 2023 r. aplikacja eWniosekPlus musi zostać dostosowana m.in. do nowości w postaci ekoschematów. Pojawią się nowe funkcjonalności.
ARiMR obecnie skupia się na rozwijaniu aplikacji w dotychczasowej postaci. Prace skupiają się na tym, aby aplikacja eWniosekPlus była przede wszystkim bezpieczna, funkcjonalna i intuicyjna.
Aplikacja jest systematycznie rozwijana na podstawie zdobywanych doświadczeń, w szczególności w zakresie poprawy ergonomii i innych usprawnień.
Ministerstwo rolnictwa w odpowiedzi na wniosek KRIR wskazuje także, że od 2018 r. wszyscy użytkownicy aplikacji mogą korzystać z niej na urządzeniach mobilnych (telefon, tablet), logując się za pośrednictwem dedykowanych przeglądarek internetowych, dzięki czemu zapewniony jest stały i mobilny dostęp do aplikacji.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?