Zobacz wideo: Rolnicy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie 2021 - terminy
Coraz mniej młodych ludzi zostaje na wsi i takie zmiany widoczne są od lat dziewięćdziesiątych. - Tej tendencji nie udało się niestety zmienić – stwierdził Grzegorz Puda podczas debaty 31 marca, mówiąc o zmianach demograficznych, jakie zachodzą na terenach wiejskich. - Młodzi ludzie wyjeżdżają do miast, aby zdobywać wykształcenie, a także, by zapewnić tam sobie wyższy poziom życia.
Dzieci rolników uciekają do miasta, mieszkańcy miast osiedlają się na wsi
Starsi rolnicy, nie mając następców, którzy przejęliby gospodarstwo, decydują o sprzedaży ziemi, często dzieląc ją na działki. Minister zwrócił także uwagę na problemy wynikające z tendencji osiedlania się mieszkańców miast na terenach wiejskich, zwłaszcza znajdujących się niedaleko dużych aglomeracji.
– Często ludzie ci nie zdają sobie sprawy z tego, jak wygląda praca rolnika i prowadzenie gospodarstwa. Denerwuje ich pianie koguta, jazda ciągnikiem, czy w czasie żniw praca kombajnów do późnych godzin nocnych. Osoby z miast są nieprzygotowane na to, że na wsi nie zawsze będzie ładnie pachniało, że nie jest tak cicho, jak się na początku wydawało – zaznaczył Grzegorz Puda.
To też może Cię zainteresować
Wsparcie zdaniem szefa ministerstwa rolnictwa powinno trafiać przede wszystkim dla tych mieszkańców wsi, którzy prowadzą produkcję w swoich gospodarstwach.
– Środki z WPR, które przeznaczone są na rozwój obszarów wiejskich, powinny trafiać przede wszystkim do rolników, a nie do napływowej ludności, której życie zawodowe związane jest z miejskimi aglomeracjami. Musimy dbać o interes rolników, dla których ziemia jest naturalnym środowiskiem, życia i pracy – zaznaczył minister Puda.
Janusz Wojciechowski o równym traktowaniu mieszkańców miast i wsi
Wśród uczestników debaty był komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski. Mówił o kwestii depopulacji wsi. Jego zdaniem zatrzymanie odpływu ludności z obszarów wiejskich możliwe będzie wtedy, gdy mieszkańcy wsi będą traktowani tak samo jak mieszkańcy miast.
W opinii komisarza przykładem nierówności społecznej jest wykluczenie komunikacyjne, z którym na co dzień zmagają się mieszkańcy wsi
– Jest to też kwestia równego traktowania. Jeśli duże fundusze są przeznaczane na rozwój komunikacji w miastach, to samo musi być zagwarantowane wsiom – stwierdził komisarz. - Transport publiczny nie jest po to, żeby się opłacał. To są usługi publiczne, które mieszkańcom się należą. Mieszkańcy wsi muszą być traktowani tak samo jak mieszkańcy miast.
Problemy nie dotyczą tylko polskich wsi. - W UE obserwujemy znikanie małych gospodarstw rolnych – w latach 2005-2015, 4 mln gospodarstw zniknęły. Obserwujemy proces starzenia się ludności rolniczej – mamy kraje, gdzie ponad połowa rolników jest w wieku ponad 65 lat - podawał Janusz Wojciechowski.
W dyskusji brali również udział: prof. Monika Stanny, prof. Jerzy Wilkin, prof. dr hab. Dorota Wyszkowska i Monika Styczek-Kuryluk.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?