Mniej rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie 2024 niż rok temu

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
pixabay.com/reijotelaranta
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podsumowała zakończony ostatecznie 2 września nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za 2024 r. Ubyło rolników, którzy chcą skorzystać ze wsparcia, jednocześnie więcej było zainteresowanych płatnością ryczałtową dla małych gospodarstw.

Spis treści

Podsumowanie naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie 2024

To był rekordowo długi nabór, a to za sprawą zmian, które zaszły już w trakcie jego trwania. Wnioski można było składać tylko przez internet przy pomocy aplikacji eWniosekPlus, jak dzieje się to już od kilku lat. Zamiast do 15 maja, lub dla spóźnialskich do 10 czerwca, nabór był dwukrotnie przedłużany.

Ostatecznie wnioski w ramach kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2024 r. rolnicy mogli składać do 26 lipca. Jeszcze dłużej, bo do 2 września o pieniądze mogli ubiegać się zainteresowani przyznaniem płatności dla małych gospodarstw i do gruntów wyłączonych z produkcji.

W kampanii 2024 rolnicy złożyli ponad 1,218 mln wniosków, a to mniej, niż rok temu, gdy było ich ok. 1,24 mln.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz sytuację w polskim rolnictwie w 2024 roku?

Wnioski bez potrąceń producenci rolni składali do 1 lipca, do 26 lipca mogli to zrobić z pomniejszeniem kwoty o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Płatność dla małych gospodarstw 2024 zamiast szeregu innych dopłat

Płatność ryczałtowa jest już znana rolnikom z naboru 2023. W 2024 r. o przyznanie płatności dla małych gospodarstw wnioskowało ostatecznie 210 tys. rolników, zatem więcej niż rok temu, wówczas 196 tys. ARiMR przyjmowała wnioski o płatność dla małych gospodarstw aż do 2 września.

Z tej formy przyznawania dopłat mogli skorzystać rolnicy z powierzchnią do 5 ha użytków rolnych. Kwota pomocy to 225 EUR/ha, czyli maksymalnie 1 125 EUR na gospodarstwo.

Najpierw rolnik musiał złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie. Deklarując płatność dla małych gospodarstw, automatycznie rezygnował z wyliczonych na podstawie danych z wniosku dopłat bezpośrednich.

Dodatkowo jednak mógł otrzymać, o ile spełniał do tego warunki,

  • przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu)
  • oraz płatności obszarowe (płatności ONW, ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne, zalesieniowe).

Ilu chętnych na ugorowanie za dopłatę z ekoschematu?

W trakcie kampanii pojawił się nowy w 2024 ekoschemat - dofinansowanie do gruntów wyłączonych z produkcji. Pieniądze można otrzymać za wyłączenie do 4 proc. pól z użytkowania (w tym wypasu i koszenia) oraz niestosowania na nich środków ochrony roślin.

ARiMR przypomina, że wprowadzenie tego wsparcia było warunkiem zniesienia obowiązku ugorowania (norma GAEC 8). Realizacje tego schematu zadeklarowało ponad 13 tys. rolników.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro