Modernizacja gospodarstw - nabór 2019 trwa. Jakie zmiany i do kiedy wnioski? [12.04]

AGW

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
Nabór na modernizację gospodarstw rolnych w obszarach a, b i c będzie w 2019 roku dawał więcej możliwości. Rolnicy dostaną szansę na na zakup maszyn, urządzeń oraz infrastruktury technicznej. Tym razem modernizacja gospodarstw rolnych nie będzie pomocy na pokrycie kosztów dokończenia: budowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją budynków. Do kiedy agencja będzie przyjmować wnioski w 2019 roku i jakie zmiany w zasadach zapowiada? O szczegółach piszemy poniżej.

Do tej pory rolnicy najbardziej czekali na przyjmowanie wniosków w obszarze D, bo to ten pozwalał na zakup maszyn. Rok temu do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trafiło w lutym i marcu na ten komponent 21 372 wnioski. Przeprowadzono także drugi nabór (w czerwcu i lipcu na obszary a, b, c), ale tu już wniosków było znacznie mniej - 865.

Kiedy złożyć wniosek na modernizację gospodarstw rolnych 2019?

Termin naboru na modernizację gospodarstw w obszarach a, b i c, czyli na rozwój produkcji bydła mięsnego, rozwój produkcji mleka krowiego oraz rozwój produkcji prosiąt to 29 marca - 27 maja 2019 roku. Wniosek o przyznanie pomocy składa się w Oddziale Regionalnym ARiMR właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji.

W 2019 roku osoby, które prowadziły działalność rolniczą przez okres krótszy niż 12 miesięcy przed miesiącem złożenia wniosku o przyznanie pomocy na modernizację, nie muszą już dokumentować uzyskania przychodu ze sprzedaży produktów rolnych.

Zmiany w naborze na modernizację gospodarstw 2019

Dobrą wiadomością dla rolników jest z pewnością poszerzony katalog kosztów, które kwalifikują się do refundacji w obszarach a, b i c. Rolnicy, którzy nie wnioskowali do tej pory o wsparcie właśnie w tych 3 obszarach, mogą ubiegać się o uzyskanie dofinansowania m.in. na zakup maszyn, urządzeń oraz infrastruktury technicznej, służących do prowadzenia produkcji w danym obszarze wsparcia,

o ile jednocześnie realizują inwestycje związane bezpośrednio z budową lub modernizacją budynków inwentarskich], magazynów paszowych (w tym ich wyposażaniem)[/b, czy też adaptacją innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie (w tym wyposażaniem takich budynków) w danym rodzaju produkcji. ARiMR przypomina, że zawsze można realizować w tych obszarach operacje związane wyłącznie z budynkami inwentarskimi i magazynami paszowymi.

Gospodarz może znów wnioskować o wsparcie na modernizację


Jeśli gospodarz w latach 2015-2018 złożył wniosek o przyznanie pomocy na inwestycje w "Modernizację gospodarstw rolnych" w obszarach a, b lub c i ją otrzymał lub jest w trakcie realizacji zaplanowanych przedsięwzięć, może ubiegać się o pomoc w ramach tego samego obszaru na operacje niezwiązane bezpośrednio z budową lub modernizacją budynków inwentarskich czy magazynów paszowych. Rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dofinansowania [b]na zakup maszyn, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej

, itp. mogących służyć produkcji w obszarze wsparcia, w którym rolnik uprzednio ubiegał się o pomoc. Warunkiem skorzystania z tego udogodnienia jest, aby rolnik nie wykorzystał całego limitu wsparcia przysługującego w PROW 2014-2020.

Modernizacja gospodarstw. Na co nie można dostać pieniędzy w 2019 roku?

W tym roku nie można otrzymać wsparcia na pokrycie kosztów dokończenia: budowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją budynków lub budowli wykorzystywanych do produkcji rolnej. Z kolei osoby wspólnie wnioskujące nie mogą realizować inwestycji trwale związanych z gruntem lub nieruchomością (np. budowa budynków, przebudowa).

Zmiany w punktacji - modernizacja gospodarstw 2019

Zmiana dotyczy liczby punktów, które można otrzymać w ramach niektórych kryteriów przy ocenie wniosków, tak że np. za kryterium wieku przyznawany będzie tylko 1 punkt, jednocześnie obniżając minimum punktowe w obszarach a-c, które wnioskodawca musi otrzymać, aby uzyskać pomoc finansową z 4 do 3 punktów. Dopuszczono – w uzasadnionych przypadkach – możliwość wydłużenia terminu realizacji operacji lub złożenia wniosku o płatność końcową o dodatkowe 6 miesięcy, ponad określone (odpowiednio 24, 36 czy 60 miesięcy).

Na co można dostać pieniądze dzięki modernizacji gospodarstw rolnych 2019?

Ogłoszony nabór dotyczy wniosków na odbudowę produkcji prosiąt, na produkcję mleka i bydła mięsnego. - Poza inwestycjami budowlanymi, ci, którzy mają wymienione kierunki produkcji, będą mogli kupić maszyny i urządzenia - zapowiada Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

- Producenci zwierząt gospodarskich w komponencie a,b,c modernizacji gospodarstw rolnych, mamy dla was nową ofertę w postaci dosprzętowienia, jeśli macie produkcję roślinną - maszyn, ciągników, urządzeń i linii technologicznych - wymienia wiceminister.

Ile pieniędzy można pozyskać na modernizację gospodarstw w obszarach a, b c?

Pomoc polega na dofinansowaniu 50% poniesionych kosztów kwalifikowalnych na realizację danej inwestycji. Jeśli o pomoc stara sie młody rolnik lub wniosek wspólnie składa kilku rolników, wówczas pomoc może wynieść 60% kosztów. Limity w przypadku inwestycji związanych z:

  • rozwojem produkcji prosiąt - maksymalne dofinansowanie w PROW 2014 - 2020 wynosi 900 tys. zł;
  • rozwojem produkcji mleka krowiego - wysokość wsparcia w całym PROW 2014 - 2020 może wynieść 500 tys. zł;
  • rozwojem produkcji bydła mięsnego - wysokość wsparcia w całym okresie PROW 2014 - 2020 może wynieść 500 tys. zł.

Modernizacja gospodarstw rolnych 2019 - ARiMR i ODR zaprasza na szkolenia

Centrala ARiMR zaprasza doradców (i osoby wypełniające wnioski) na szkolenie z zasad przyznawania pomocy oraz przygotowania wniosków. Informacje będą dotyczyły Modernizacji gospodarstw rolnych i Inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej. Zainteresowani mogą zgłaszać się do 3 kwietnia. Szklenie odbędzie się 5 kwietnia w centrali ARiMR przy ul. Poleczki 33 w Warszawie (godz. 9-14), sala A 014A na parterze.

Zasięgnąć wiedzy na temat naboru na modernizacje gospodarstw w 2019 roku będzie można także w gminach. Zasady udzielania pomocy poznają np. 26 marca mieszkańcy gminy Golub-Dobrzyń (sala posiedzeń w urzędzie przy pl. 1000-lecia, godz. 10:00). Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego zachęca do udziału zwłaszcza tych, którzy planują przedsięwzięcia budowlane. Przedstawione mają być nowe kryteria. Szkolenie jest bezpłatne.

Kto może dostać wsparcie na modernizację gospodarstw? Warunki:

  • Składający wniosek prowadzi gospodarstwo wielkości od 1 do 300 ha. Wliczają się grunty orne, sady, łąki, pastwiska, grunty rolne zabudowane, stawy, rowy, nieruchomości służące do produkcji działów specjalnych. [Składający wniosek jest posiadaczem samoistnym lub zależnym: gospodarstwa rolnego w rozumieniu art. 553 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.- Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 z późn. zm.), obejmującego co najmniej 1 ha i nie więcej niż 300 ha gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami lub gruntów pod rowami, lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2017 r. poz. 2336 oraz z 2018 r. poz. 650 i 858) w brzmieniu z dnia 12 grudnia 2014 r. położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "gospodarstwem";]
  • W gospodarstwie, którego wnioskodawca jest posiadaczem, prowadzi w celach zarobkowych działalność rolniczą w zakresie produkcji zwierzęcej lub roślinnej, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb, i działalność ta nie jest prowadzona w celach naukowo– badawczych;
  • Rolnik ma nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, przy czym w przypadku rolnika będącego wspólnikiem spółki cywilnej pomoc jest przyznawana, jeżeli numer identyfikacyjny został nadany spółce

Ważna jest wielkość ekonomiczna gospodarstwa:

  • w przypadku inwestycji związanej z obszarem rozwój produkcji prosiąt wielkość ekonomiczna gospodarstwa musi być nie mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 250 tys. euro;
  • jeżeli rolnik planuje inwestycje związane z produkcją mleka krowiego czy bydła mięsnego wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może być mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 200 tys. euro.

Wyjątek: gospodarstwa osób wspólnie wnioskujących.

Przypominamy, że jeszcze do 29 marca ARiMR czeka na chętnych do pozyskania pieniędzy - 60 tys. zł premii - na restrukturyzację małych gospodarstw.

Źródło: ARiMR

Materiał oryginalny: Modernizacja gospodarstw - nabór 2019 trwa. Jakie zmiany i do kiedy wnioski? [12.04] - Gazeta Pomorska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

.Szukam kochanka na seks spotkania. Mam 20lat i seksowne ciało, Moje nagie fotki i kontakt do mnie tu: http://randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: Sandra88 napisz do mnie, każdemu odpisuje lub zadzwoń

Dodaj ogłoszenie