Mówimy „tak” dla ekologicznych i samowystarczalnych osiedli? Coraz więcej osób jest gotowych dopłacić, aby mieszkać na osiedlu zrównoważonym

Justyna Madan
Zrównoważone i ekologiczne osiedle ma wiele czynników, które wzbudzają w mieszkańcach coraz większe zainteresowanie. A im więcej proekologicznych zalet, tym przyjemniejsza perspektywa zamieszkania w bardziej zielonym i przyjaznym dla środowiska otoczeniu.
Zrównoważone i ekologiczne osiedle ma wiele czynników, które wzbudzają w mieszkańcach coraz większe zainteresowanie. A im więcej proekologicznych zalet, tym przyjemniejsza perspektywa zamieszkania w bardziej zielonym i przyjaznym dla środowiska otoczeniu. 123rf
Prawie połowa ankietowanych w badaniu „Nie ma jak w domu, czyli jak mieszkają Polacy” zadeklarowała, że byłaby w stanie wydać więcej pieniędzy, by w zamian otrzymać np. strefę wolną od samochodów lub wydzieloną przestrzeń do zabawy dla dzieci. Przygotowany raport wskazuje również, że zrównoważone osiedle powinno spełniać wiele wymagań już na etapie budowy.

Zrównoważone osiedle. Co to właściwie znaczy?

Jest to przede wszystkim projekt, którego wpływ na środowisko naturalne jest zminimalizowany. Jego koncepcja zakłada szereg rozwiązań takich jak m.in. oświetlenie części wspólnych budynków poprzez energię wytworzoną za pomocą paneli fotowoltaicznych czy nawadnianie zieleni poprzez deszczówkę z retencji. Inną opcją mogą być również zielone dachy.

Idea ta jest coraz bliższa Polakom, ponieważ w badaniu Echo Investment 43% pytanych wskazało oświetlanie i nawadnianie jako główne wymagania podczas użytkowania osiedla zrównoważonego. Na kolejnych pozycjach wymieniano:

  • energooszczędne oświetlenie LED w częściach wspólnych,
  • pompę ciepła,
  • powierzchnię niezabetonowaną zajmującą minimum 30% terenu inwestycji.

Polacy wskazali także swoje konkretne oczekiwania już względem etapu budowy osiedla. Niemal połowa ankietowanych oczekuje odpowiedniej segregacji odpadów, wymieniono również zabezpieczenie roślin i stanowisk zwierząt, monitorowanie i optymalizowanie zużycia energii i wody podczas budowy. Ponadto okazuje się, że chcemy też ograniczenia hałasu związanego z realizacją przez generalnego wykonawcę zleconego kontraktu, a także zastosowania drewna pochodzącego z certyfikowanych źródeł.

Jakie udogodnienia na zrównoważonym osiedlu podniosłyby jakość życia?

Na prowadzenie wysunęła się potrzeba ograniczenia ruchu samochodowego na terenie osiedla. Badani nie zapomnieli o swoich pociechach i pupilach, ponieważ wśród spraw ważnych znajduje się też plac zabaw, wybieg dla psów, Paczkomat i ogródek społeczny.

– Polacy chcę już teraz czegoś więcej niż tylko ładowarki do pojazdów elektrycznych czy monitoring. Ma być komfortowo, ale także bezpiecznie. Z zastosowaniem innowacyjnych technologii, ale jednocześnie z zachowaniem nowoczesnych standardów – mówi Rafał Gliwiński, manager standaryzacji i optymalizacji projektów w Echo Investment.

Paleta rozwiązań o charakterze ekologicznym oraz zrównoważonym wydaje się nie mieć końca i jest to bardzo dobra informacja. W raporcie „Nie ma jak w domu, czyli jak mieszkają Polacy” ankietowani wskazywali również na:

  • eliminowanie wysp ciepła np. poprzez jasną kolorystykę budynków czy zielone dachy,
  • zapewnianie ogólnodostępnych tarasów,
  • tworzenie osiedlowych miejsc do spotkań i pracy,
  • oddawanie w ręce mieszkańców systemu wypożyczania aut, rowerów i hulajnóg.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro