Mróz przerywa późne siewy na polach. Po terminie plony mogą być niższe

Lucyna Talaśka-Klich
Agata Wodzień
Gospodarze, którzy zaplanowali późniejsze siewy ozimim, tym razem czekają na ocieplenie. Czy warto zmieniać terminy agrotechniczne?

- Nie posiałem pszenicy ozimej na jednym z pól, czekam aż przejdzie mróz. Podobnie zrobił kuzyn z pow. nowomiejskiego - mówi rolnik z pow. bydgoskiego. - Jeśli tym razem w grudniu nie będzie ciepło, to poniesiemy straty - dodaje.

 

Prof. dr hab. Tomasz Kurowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: - Wysiew zbóż ozimych i rzepaku ozimego zgodnie z terminami agrotechnicznymi jest podstawą uzyskania wysokich plonów. Plon roślin ozimych „buduje się” jesienią, przed zakończeniem wegetacji. To wtedy tworzą się zawiązki kłosów zbóż, czy też zawiązki pędu rzepaku. Przed zimą muszą być dobrze wykształcone, bo wiosną roślina już nie nadrobi opóźnienia. 

 

Uważa, że  każde opóźnienie siewu   powoduje spadek plonu: - W doświadczeniach z rzepakiem ozimym, prowadzonych na poletkach w Bałcynach stwierdzono:w warunkach sprzyjających zimowaniu rzepaku spadek plonu w wys. 20 kg z ha na każdy dzień opóźnienia siewu poza optymalny termin, w warunkach przeciętnych dla zimowania spadek 50 kg z ha na każdy dzień opóźnienia, a w warunkach nie sprzyjających zimowaniu do 90 kg z ha na każdy dzień opóźnienia. Szczególnie spadek 20 lub 50 kg z ha na każdy dzień opóźnienia (poza optymalny termin) może być niezauważalny, nawet kiedy opóźnimy siew o 10-14 dni. Mówi się potem: warunki klimatyczne nie sprzyjały uzyskaniu wyższego plonu. Tłumaczenie opóźnienia siewu tym, że zmienia się klimat i później przychodzi zima są błędne. Rolnik siejąc rzepak lub zboża nie wie, kiedy się ona rozpocznie i jaka będzie.

Kujawsko-Pomorską Strefę AGRO znajdziesz na Facebooku - dołącz do nas!

 

Profesor wspomina: - Po ukończeniu studiów pracowałem jako instruktor rolny w UG w Szubinie i musiałem  przekonywać rolników do wysiewu zbóż w terminie agrotechnicznym. Wówczas uprawiano dużo żyta i postrachem rolników była pleśń śniegowa. Siali więc późno, nawet w listopadzie i grudniu i twierdzili, że wyższych plonów z ich gruntów uzyskać się nie da. Ale gdy zaprawili materiał siewny i zasiali we właściwym terminie, uzyskali bardzo duży przyrost plonu. Historia zatoczyła koło i znowu mówi się o późniejszym wysiewie ozimin, tym razem ze względu na zmiany klimatyczne, ale efekt będzie ten sam - spadek plonowania.

__________________________________________________
Więcej o problemach z oziminami - w czwartkowym dodatku Strefa AGRO dla prenumeratorów. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mróz przerywa późne siewy na polach. Po terminie plony mogą być niższe - Gazeta Pomorska