Nie wszyscy sadownicy będą się cieszyć dorodnymi czereśniami. Zwłaszcza w uprawach amatorskich, gdzie nie stosuje się oprysków, młode pędy czereśni są już czarne od mszyc. Najpowszechniejsza jest mszyca czereśniowa, która występuje i na czereśni, i na wiśni. Drzewa te są jej żywicielami pierwotnymi, wtórnymi zaś przytulia i przetacznik.
Liście czereśni skręcają się w zbite gniazda
Objawy uszkodzenia liści przez mszycę są charakterystyczne. Powodują je osobniki dorosłe i larwy. Początkowo mszyca żeruje na pąkach, później na liściach i wierzchołkach niezdrewniałych pędów. Przez to zwijają się i skręcają, deformują, czernieją i zasychają, tworząc z liści zbite gniazda.
Eksperci z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach uczulają na to, że mszyca jest wektorem wirusów, powodujących groźne choroby: wirusa więdnięcia i zamierania czereśni, a także wirusów mozaiki i pasiastości. Na słodkich odchodach mszycy rozwijają się grzyby. W przypadku silnego uszkodzenia drzew, owoce słabo się wybarwiają lub przedwcześnie opadają.
Mszyce powinno się zwalczać po zauważeniu pierwszych kolonii, zarówno przed, jak i po kwitnieniu drzew. - Zwykle na przełomie maja i czerwca pojawiają się dzieworódki uskrzydlone i migrują na przytulię i przetacznik. Jednak część populacji mszycy pozostaje na czereśni przez cały sezon wegetacyjny - objaśniają badacze ze Skierniewic. - W sezonie rozwija się 6-7 pokoleń mszycy. Przegląd drzew powinno się robić do dwa tygodnie, od kwietnia do lipca.
Takie szkodniki atakują czereśnie
Nie tylko mszyca zagraża naszym czereśniom. Sprawdźcie w naszej galerii, które szkodniki mają wpływ na owocowanie czereśni.
Źródło: Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
Święto sadów w Wierzchowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?