Mszyce w uprawach zbóż ozimych uwielbiają złotą polską jesień. Kilka małych niedostrzegalnych mszyc potrafi zasiać spustoszenie w plonach. Owady nie tylko wysysają soki z roślin, prowadząc do obumarcia, ale są też nośnikiem wirusa BYDV, zwanego wirusem żółtej karłowatości jęczmienia. Ingerencja pluskwiaków powoduje wiele innych groźnych chorób i bakterii, na które nie ma lekarstwa.
Jakie mamy mszyce w uprawach ozimych?
Obecnie w polskich gospodarstwach żyje ponad 70 gatunków. Te najliczniejsze to mszyca czeremchowo-zbożowa, mszyca zbożowa oraz mszyca różano-trawowa. Każda z nich na pierwszy rzut oka jest niewidoczna. Właściciele plonów muszą dokładnie badać i sprawdzać dolne partie siewów, aby szybko i skutecznie zareagować.
Ciepłe dni w październiku powodują zwiększenie ilości mszyc w trawach i zbożach. Owady giną w temperaturze poniżej -6 stopni Celsjusza, temperatura na plusie sprzyja ich mnożeniu i migracjom. Ukryte w kłosach i liściach dokonują zniszczeń, które będą widoczne dopiero na wiosnę.
Jak eliminować mszyce w uprawach ozimych?
Kluczowym elementem w walce ze szkodnikami są zabiegi agrotechniczne wykonane przed jesienią. Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu zaleca, aby wprowadzić profilaktykę i odpowiednio:
- wyeliminować chwasty, zwłaszcza rośliny jednoliścienne na miedzach
- opóźnić siew odmian mrozoodpornych
- zmniejszyć gęstość siewu, aby ograniczyć pole manewru dla mszyc.
Na mszyce w uprawach ozimych plan Integrowanej Ochrony Roślin
Z każdym rokiem coraz chętniej odchodzi się od używania chemii w gospodarstwach. Integrowana Ochrona Roślin to plan, który zakłada naturalne metody ochrony, eliminację tych zagrażających zdrowiu zwierząt i ludzi, a także wykorzystanie pożytecznych drapieżników. Wśród osobników, które pomagają zwalczać plagi mszyc są biedronki. Warto chronić je na swoich polach.
To też może Cię zainteresować
Gdy konieczne jest użycie środków, najlepiej sięgnąć po insektycydowe zaprawy nasienne. Zasady Integrowanej Ochrony Roślin zakładają, że próg szkodliwości do ich użycia wynosi:
- 5 mszyc na jedno źdźbło przy 100 losowo wybranych dla mszycy czeremchowo-zbożowej
- 5 mszyc na jeden kłos przy 100 losowo wybranych dla mszycy zbożowej.
Opryskiwanie uzależnione jest od temperatury zewnętrznej, dlatego każdy produkt musi być odpowiednio dobrany. Aby sprawdzić, jakie środki roślinne są dostępne i jakie mają zastosowanie, należy zapoznać się z WYSZUKIWARKĄ ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN przygotowaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Źródło: IOR - PIB Poznań, MRiRW
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?