Spis treści
Bez obowiązkowych badań dla myśliwych
Do tej pory Ustawa o broni i amunicji jasno określała, kto i na jakich zasadach może otrzymać pozwolenie na broń.
Osoba posiadająca pozwolenie na broń wydane w celu określonym w art. 10 przesłanki wydania pozwolenia na broń ust. 2 pkt 1–3 obowiązana jest raz na 5 lat przedstawić właściwemu organowi Policji orzeczenia lekarskie i psychologiczne, o których mowa w ust. 3 (...) – czytamy w art. 15.
Ustawa deregulacyjna, nad której nowelizacją pracowali ostatnio posłowie, przewiduje wprowadzenie zmian m.in. w wydawaniu pozwoleń dla sektora łowieckiego. Usunięcie jednego z punktów znosi z myśliwych obowiązek przedstawiania orzeczeń, w rezultacie znosi też poddawanie się obowiązkowym badaniom co 5 lat.
– Jedną ze zmian wprowadzoną ww. ustawą jest zmiana przepisów ustawy o broni i amunicji, polegającą na wykreśleniu obowiązku okresowych badań lekarskich dla myśliwych – poinformował Polski Związek Łowiecki.
O dalszych losach projektu zadecyduje Senat, w zależności od jego decyzji, ustawa trafi z powrotem do Sejmu lub bezpośrednio do podpisania przez Prezydenta RP.
- Ze względu na szerokie zainteresowanie wśród społeczności myśliwskiej będziemy na bieżąco informowali Koleżanki i Kolegów o dalszych pracach nad tym aktem prawnym – zapewnia też PZŁ.
Dzieci i młodzież nie pójdą na polowanie
Nie zabrakło też kontrowersji wokół udziału najmłodszych w polowaniach. Od 2018 roku za sprawą nowelizacji prawa łowieckiego obowiązuje zakaz zabierania na nie dzieci i młodzieży. Wielu członków myśliwskiej społeczności apelowało o przywrócenie tego punktu, argumentując, że miałoby to być uzależnione od zgody rodzica lub opiekuna. Część obywateli uznała jednak pomysł za absurdalny, przekonując o wpływie obrazów na psychikę dorastających. Zmiany, mimo nacisków, nie zostały wzięte pod uwagę, zakaz utrzymano.
Źródła: Sejm, PZŁ