Myśliwi bez obowiązku okresowych badań lekarskich i psychologicznych, dzieci i młodzież bez możliwości polowań

Katarzyna Zawada
Ustawą zajmie się teraz Senat, na ostatnim etapie trafi ona do podpisu Prezydenta RP.
Ustawą zajmie się teraz Senat, na ostatnim etapie trafi ona do podpisu Prezydenta RP. Arkadiusz Dembiński/archiwum Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Pasjonaci łowiectwa to wciąż jedna z największych grup, która cywilnie używa broni. Myśliwi, według zapisu z 2018 roku, mieli co pięć lat poddawać się badaniom lekarskim i psychologicznym. Sejm przegłosował ustawę o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, która znosi ten obowiązek. Teraz o losach dokumentu zdecyduje Senat.

Spis treści

Bez obowiązkowych badań dla myśliwych

Do tej pory Ustawa o broni i amunicji jasno określała, kto i na jakich zasadach może otrzymać pozwolenie na broń.

Osoba posiadająca pozwolenie na broń wydane w celu określonym w art. 10 przesłanki wydania pozwolenia na broń ust. 2 pkt 1–3 obowiązana jest raz na 5 lat przedstawić właściwemu organowi Policji orzeczenia lekarskie i psychologiczne, o których mowa w ust. 3 (...) – czytamy w art. 15.

Ustawa deregulacyjna, nad której nowelizacją pracowali ostatnio posłowie, przewiduje wprowadzenie zmian m.in. w wydawaniu pozwoleń dla sektora łowieckiego. Usunięcie jednego z punktów znosi z myśliwych obowiązek przedstawiania orzeczeń, w rezultacie znosi też poddawanie się obowiązkowym badaniom co 5 lat.

– Jedną ze zmian wprowadzoną ww. ustawą jest zmiana przepisów ustawy o broni i amunicji, polegającą na wykreśleniu obowiązku okresowych badań lekarskich dla myśliwych – poinformował Polski Związek Łowiecki.

O dalszych losach projektu zadecyduje Senat, w zależności od jego decyzji, ustawa trafi z powrotem do Sejmu lub bezpośrednio do podpisania przez Prezydenta RP.

- Ze względu na szerokie zainteresowanie wśród społeczności myśliwskiej będziemy na bieżąco informowali Koleżanki i Kolegów o dalszych pracach nad tym aktem prawnym – zapewnia też PZŁ.

Dzieci i młodzież nie pójdą na polowanie

Nie zabrakło też kontrowersji wokół udziału najmłodszych w polowaniach. Od 2018 roku za sprawą nowelizacji prawa łowieckiego obowiązuje zakaz zabierania na nie dzieci i młodzieży. Wielu członków myśliwskiej społeczności apelowało o przywrócenie tego punktu, argumentując, że miałoby to być uzależnione od zgody rodzica lub opiekuna. Część obywateli uznała jednak pomysł za absurdalny, przekonując o wpływie obrazów na psychikę dorastających. Zmiany, mimo nacisków, nie zostały wzięte pod uwagę, zakaz utrzymano.

Źródła: Sejm, PZŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro