Na co będą dopłaty dla rolników w latach 2023-27? Dwa razy więcej na dobrostan. Zakończyły się prace nad Planem Strategicznym WPR

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
- Myślę, że ten plan wychodzi naprzeciw potrzebom rolników - mówi wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Zaprezentował Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 po zmianach. Zamiast 16 ekoschematów będzie 5. Rolnik będzie mógł siać główną uprawę po sobie nie częściej, niż co 3 lata. Podwojone zostaną dopłaty na dobrostan zwierząt.

- Dzisiaj przekazujemy Komisji Europejskiej zmieniony Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jest już uzgodniony z KE. Mogą się jeszcze zdarzyć drobne poprawki - zapowiada wicepremier. Plan uległ bardzo istotnym zmianom w stosunku do pierwotnej wersji z grudnia.

Dobrostan zwierząt z dużo wyższymi dopłatami

- Myślę, że ten plan wychodzi naprzeciw potrzebom rolników. Główną zmianą jest znaczące podniesienie, podwojenie dopłat do dobrostanu zwierząt. Dobrostan, który będzie wspierał rolników w hodowli. Chcemy, by w gospodarstwach rodzinnych ta hodowla była kontynuowana i by program zachęcał do zakładania nowych - wyjaśnia Henryk Kowalczyk.

Płatność za dobrostan zwierząt będzie przyznawana za uzyskane punkty.

Będzie mniej ekoschematów w rolnictwie

Drugi zmieniony obszar Planu Strategicznego dotyczy ekoschematów. - Było ich 16, my schodzimy do 5 - przekazuje minister rolnictwa. Jeden z nich to rolnictwo węglowe, zakłada działa sumujące się. Znajdują się tu m.in. międzyplony, przestrzeganie praw nawożenia, zrównoważona struktura upraw czy wymieszanie słomy z glebą, obornika po 12 godzinach, a nie 24, jak dzieje się to obecnie.

Kolejnym elementem Planu są ekoschematy, czyli założenia o prowadzeniu rolnictwa z poszanowaniem środowiska, klimatu, czy gleby. Wprowadziliśmy nowy ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi.

Kolejne ekoschematy dotyczą roślin miododajnych, prowadzenia produkcji roślinnej w systemie zintegrowanym, retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych i biologicznej ochrony roślin.

Rolnictwo ekologiczne, które było wpisane jako ekoschemat, teraz będzie finansowane w II filarze. Inne zmiany, które wymieniał Kowalczyk, to bardzo mocne uwypuklenie infrastruktury, budowa oczyszczalni przydomowych.

- Polska jako jeden z pierwszych krajów przedstawiła kompletny plan strategiczny. Będziemy przystępowali do prawodawstwa krajowego.

- Negocjacje z KE były bardzo intensywne. Nasze oczekiwania zostały spełnione w większości. W jednym zgodziliśmy się na kompromis, czyli zachowanie okrywy glebowej na okres zimowy. KE oczekiwała 100%, my postulowaliśmy 50%, ostatecznie będzie to 80%.

W planie ujęto płodozmian. Jest zapis, aby uprawa główna nie następowała po sobie więcej niż w okresie 3-letnim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo