- Dzisiaj przekazujemy Komisji Europejskiej zmieniony Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jest już uzgodniony z KE. Mogą się jeszcze zdarzyć drobne poprawki - zapowiada wicepremier. Plan uległ bardzo istotnym zmianom w stosunku do pierwotnej wersji z grudnia.
Dobrostan zwierząt z dużo wyższymi dopłatami
- Myślę, że ten plan wychodzi naprzeciw potrzebom rolników. Główną zmianą jest znaczące podniesienie, podwojenie dopłat do dobrostanu zwierząt. Dobrostan, który będzie wspierał rolników w hodowli. Chcemy, by w gospodarstwach rodzinnych ta hodowla była kontynuowana i by program zachęcał do zakładania nowych - wyjaśnia Henryk Kowalczyk.
Płatność za dobrostan zwierząt będzie przyznawana za uzyskane punkty.
Będzie mniej ekoschematów w rolnictwie
Drugi zmieniony obszar Planu Strategicznego dotyczy ekoschematów. - Było ich 16, my schodzimy do 5 - przekazuje minister rolnictwa. Jeden z nich to rolnictwo węglowe, zakłada działa sumujące się. Znajdują się tu m.in. międzyplony, przestrzeganie praw nawożenia, zrównoważona struktura upraw czy wymieszanie słomy z glebą, obornika po 12 godzinach, a nie 24, jak dzieje się to obecnie.
Kolejnym elementem Planu są ekoschematy, czyli założenia o prowadzeniu rolnictwa z poszanowaniem środowiska, klimatu, czy gleby. Wprowadziliśmy nowy ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi.
Kolejne ekoschematy dotyczą roślin miododajnych, prowadzenia produkcji roślinnej w systemie zintegrowanym, retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych i biologicznej ochrony roślin.
Rolnictwo ekologiczne, które było wpisane jako ekoschemat, teraz będzie finansowane w II filarze. Inne zmiany, które wymieniał Kowalczyk, to bardzo mocne uwypuklenie infrastruktury, budowa oczyszczalni przydomowych.
- Polska jako jeden z pierwszych krajów przedstawiła kompletny plan strategiczny. Będziemy przystępowali do prawodawstwa krajowego.
- Negocjacje z KE były bardzo intensywne. Nasze oczekiwania zostały spełnione w większości. W jednym zgodziliśmy się na kompromis, czyli zachowanie okrywy glebowej na okres zimowy. KE oczekiwała 100%, my postulowaliśmy 50%, ostatecznie będzie to 80%.
W planie ujęto płodozmian. Jest zapis, aby uprawa główna nie następowała po sobie więcej niż w okresie 3-letnim.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?