Na co będą dopłaty dla rolników w latach 2023-27? Dwa razy więcej na dobrostan. Zakończyły się prace nad Planem Strategicznym WPR

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
- Myślę, że ten plan wychodzi naprzeciw potrzebom rolników - mówi wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Zaprezentował Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 po zmianach. Zamiast 16 ekoschematów będzie 5. Rolnik będzie mógł siać główną uprawę po sobie nie częściej, niż co 3 lata. Podwojone zostaną dopłaty na dobrostan zwierząt.

- Dzisiaj przekazujemy Komisji Europejskiej zmieniony Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jest już uzgodniony z KE. Mogą się jeszcze zdarzyć drobne poprawki - zapowiada wicepremier. Plan uległ bardzo istotnym zmianom w stosunku do pierwotnej wersji z grudnia.

Dobrostan zwierząt z dużo wyższymi dopłatami

- Myślę, że ten plan wychodzi naprzeciw potrzebom rolników. Główną zmianą jest znaczące podniesienie, podwojenie dopłat do dobrostanu zwierząt. Dobrostan, który będzie wspierał rolników w hodowli. Chcemy, by w gospodarstwach rodzinnych ta hodowla była kontynuowana i by program zachęcał do zakładania nowych - wyjaśnia Henryk Kowalczyk.

Płatność za dobrostan zwierząt będzie przyznawana za uzyskane punkty.

Będzie mniej ekoschematów w rolnictwie

Drugi zmieniony obszar Planu Strategicznego dotyczy ekoschematów. - Było ich 16, my schodzimy do 5 - przekazuje minister rolnictwa. Jeden z nich to rolnictwo węglowe, zakłada działa sumujące się. Znajdują się tu m.in. międzyplony, przestrzeganie praw nawożenia, zrównoważona struktura upraw czy wymieszanie słomy z glebą, obornika po 12 godzinach, a nie 24, jak dzieje się to obecnie.

Kolejnym elementem Planu są ekoschematy, czyli założenia o prowadzeniu rolnictwa z poszanowaniem środowiska, klimatu, czy gleby. Wprowadziliśmy nowy ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi.

Kolejne ekoschematy dotyczą roślin miododajnych, prowadzenia produkcji roślinnej w systemie zintegrowanym, retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych i biologicznej ochrony roślin.

Rolnictwo ekologiczne, które było wpisane jako ekoschemat, teraz będzie finansowane w II filarze. Inne zmiany, które wymieniał Kowalczyk, to bardzo mocne uwypuklenie infrastruktury, budowa oczyszczalni przydomowych.

- Polska jako jeden z pierwszych krajów przedstawiła kompletny plan strategiczny. Będziemy przystępowali do prawodawstwa krajowego.

- Negocjacje z KE były bardzo intensywne. Nasze oczekiwania zostały spełnione w większości. W jednym zgodziliśmy się na kompromis, czyli zachowanie okrywy glebowej na okres zimowy. KE oczekiwała 100%, my postulowaliśmy 50%, ostatecznie będzie to 80%.

W planie ujęto płodozmian. Jest zapis, aby uprawa główna nie następowała po sobie więcej niż w okresie 3-letnim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro