- Wszyscy pamiętamy przetwory babci, smaki dzieciństwa. Niestety, są coraz mniej dostępne - mówił podczas konferencji w Toruniu Jarosław Ciemniewski z regionalnego oddziału ARiMR.

Smakosze z miast czekają na zdrową, mało przetworzoną żywność ze wsi. Gospodarz, który postawi na przetwarzania produktów rolnych, może liczyć na finansowy zastrzyk. Mowa o działaniu „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój”.

- Od wieprzowiny, po rynki roślinne, sytuacja na wsi jest trudna. Dodajmy, że nasze rolnictwo jest dość specyficzne, na świecie panują przecież wielkie gopodarstwa.

Dziesięć ha, to nie jest duże gospodarstwo, trudno się utrzymać bez dodatkowych dochodów. A handel detaliczny pozwala osiągnąć gospodarzom, ale i ich domownikom, dodatkowe źródła dochodów - wskazał podczas dzisiejszej konferencji Jarosław Ciemniewski, zastępca dyrektora toruńskiego oddziału regionalnego ARiMR.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

Przypomnijmy - nabór wniosków na tzw. małe przetwórstwo trwa od 31 stycznia do 1 marca.

- W naszym województwie złożono w 2016 roku dziesięć wniosków, nie podpisaliśmy żadnej umowy. W kolejnym naborze wniosków było trzynaście, podpisaliśmy tylko jedną umowę. Dotychczas nabory nie cieszyły się wielkim powodzeniem, jest jednak nowelizacja rozporządzenia, która ułatwia dostęp do pomocy, powiększa krąg wnioskodawców - dodała Jolanta Lubańska, kierownik Bura Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR.

- Jeśli chodzi o rezygnacje, były głównie ze strony rolników. Chodziło o brak możliwości dostarczenia dokumentów wymaganych na etapie weryfikacji. Stąd ułatwienia dotyczące, między innymi, inwestycji budowlanych. Rolnicy na etapie składania wniosków o pomoc, nie będą zobowiązani do złożenia pozwoleń na realizację inwestycji - podał przykład Romuald Kłosowski, zastępca kierownika Biura Wsparcia Inwestycyjnego.

Zobacz szczegóły: Dotacje na małe przetwórstwo - nowe zasady naboru 2019. Także w ramach rolniczego handlu detalicznego

Jarosław Ciemniewski, ARiMR, o rolniczym handlu detalicznym w naszym regionie:

Zobacz też: Harmonogram naborów 2019 z PROW 2014-2020: modernizacja, restrukturyzacja, premie dla młodych i inne [terminy]

es