Na ścianie albo płocie nie ma numeru posesji? Może być mandat. Ale nie to jest najgorsze

AGW
pixabay.com, AGW
Dziecko wpadło pod koła ciągnika na podwórku własnego domu. Liczy się każda chwila, rodzina wzywa karetkę. Ta jednak ma kłopoty z dotarciem na miejsce, na budynkach brakuje numerów. Może się okazać, że pomoc dotrze o kilka minut za późno. To skrajny przykład, ale czy niemożliwy? Policja i sami mieszkańcy przypominają o tym, żeby znakować swoje posesje. Jest z tym kłopot zwłaszcza na wsiach.

"Prawidłowe i widoczne oznakowanie posesji jest sprawą istotną dla bezpieczeństwa mieszkańców", przypomina na portalu społecznościowym Koło Gospodyń Wiejskich w Zielnowie. Nie tylko służby ratunkowe mogą mieć kłopoty z szybkim dotarciem na miejsce interwencji. W codziennej pracy błądzić może nowy listonosz czy kurier albo dostawca pizzy.

O obowiązku oznakowania wynikającym z ustawy, co roku przypominają policja i urzędy. Na początku tego roku z takim apelem do mieszkańców zwróciła się m.in. gmina Stary Lubotyń czy gmina Rzepiennik Strzyżewski.

"W związku z licznymi zgłoszeniami od instytucji państwowych, samorządowych oraz społecznych dotyczącymi braku tabliczek z numerami porządkowymi posesji, Wójt Gminy Stary Lubotyń przypomina, że zgodnie z art. 47b ustawy z dnia 17 maja 1989r. Prawo Geodezyjne i Kartograficzne (Dz. U. z 2017 r., poz. 2101 z późn. zm.), właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym, na której oprócz numeru porządkowego, musi zostać umieszczona również nazwa miejscowości".

Jeśli budynek nie znajduje się bezpośrednio przy drodze, a jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, wówczas tabliczkę z numerem porządkowym umieszcza się również na ogrodzeniu.

Niedopełnienie obowiązku stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny do 250 zł.

art. 47b Ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne:

  • Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.
  • Na tabliczce, o której mowa w ust. 1, oprócz numeru porządkowego zamieszcza się również nazwę ulicy lub placu, a w miejscowościach bez ulic lub placów albo posiadających ulice lub place bez nazw – nazwę miejscowości.
  • Organy jednostek samorządu terytorialnego, w drodze uchwały, mogą wprowadzić obowiązek umieszczania na tabliczce, o której mowa w ust. 1, nazwy miejscowości lub nazwy dzielnicy, osiedla, zespołu urbanistycznego.
  • W przypadku, gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym umieszcza się również na ogrodzeniu.

art. 64 Kodeksu Wykroczeń
§ 1. Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.

____________________________
Agro Pomorska odcinek 56, premiera 26.03.2019

Wideo

Materiał oryginalny: Na ścianie albo płocie nie ma numeru posesji? Może być mandat. Ale nie to jest najgorsze - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie