Na terenie upraw nie doszło do wylesienia? Trzeba będzie udowodnić

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Nowe przepisy wpłyną na producentów? Niestety tak.
Nowe przepisy wpłyną na producentów? Niestety tak. Adam Jastrzębowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak ocenił, że unijne rozporządzenie EUDR (European Union Deforestation Regulation - przyp. red.), zobowiązujące producentów do udowodnienia, że w wyniku upraw nie doszło do wylesienia, to paraliżowanie normalnego funkcjonowania rynku pod ekologicznym pretekstem. Jak dodał, przedsiębiorcy nie dostali informacji o zmianach w odpowiednim czasie.

Rozporządzenie wymaga udowodnienia od producentów niektórych towarów i produktów, że na terenie upraw nie doszło do wylesiania lub degradacji lasów. Ma to na celu przeciwdziałania czynnikom powodującym globalne ocieplenie i utratę bioróżnorodności. Bruksela wskazała, że każdego roku na świecie ubywa 10 mln ha lasów.

Za wylesienie odpowiedzialne są m.in. uprawy: oleju palmowego, soi, drewna, kakao, kawy i kauczuku, a także hodowla bydła. W czasie konferencji Bosak przyznał, że przepisy skomplikują gospodarcze życie w UE, podniosą też koszty.

Jest to kolejny system przekształcania gospodarki rynkowej w gospodarkę pełną nowych obowiązków administracyjnych coraz bardziej przypominającą gospodarkę socjalistyczną czy centralnie planowaną, gdzie niektórzy nie będą wiedzieli, jakie są reguły gry, powiedział.

W jego opinii regulacje stworzą nowe obowiązki i ryzyko dla producentów. Współczesna gospodarka opiera się na drewnie, kawie czy bydlęcym mięsie. EUDR będzie wymagał m.in. śledzenia łańcucha dostaw przez przedsiębiorców, łącznie z dokumentacją zawierającą informację o geolokalizacji pochodzenia produktów i prowadzenie regularnych audytów i certyfikacji.

Za wdrożenie rozporządzenia w Polsce odpowiedzialne jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a zobowiązania prawne dotyczące rozpoczęcia wdrażania i przygotowania do egzekwowania zaczęły obowiązywać w połowie 2023 r. EUDR należy stosować od 30 grudnia 2024, z wyjątkiem dla mikroprzedsiębiorstw lub małych przedsiębiorstw, które na przystosowanie mają czas do 30 czerwca 2025 r. Brak przestrzegania przepisów będzie karany.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro