Na wsi kawalerów więcej niż w mieście. Rolnicy wciąż szukają żony, a rolniczki mężów

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com
Mieszkańcom wsi trudniej znaleźć żonę. Statystycznie wolnych mężczyzn na terenach wiejskich jest więcej niż w mieście, a w przypadku kobiet sytuacja wygląda odwrotnie. O powodach, dla których rolnikom trudno znaleźć partnerkę, mówią od lat uczestnicy programu "Rolnik szuka żony". Stawiają sprawę jasno od początku, jeśli relacja będzie się rozwijała, to kandydat na męża lub kandydatka na żonę rolnika musi przeprowadzić się na wieś. Gospodarstwa nie można zapakować do walizki i nagle zacząć od nowa, choć i takie sytuacje zdarzały się w programie.

Wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 sporo mówią o strukturze społeczeństwa, np. stanie cywilnym. W Polsce 31 marca 2021 r. mieszkało nieco ponad 38 mln osób, większość, bo 51,7 proc. to kobiety.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, współczynnik feminizacji utrzymał się na poziomie z 2011 r. – na 100 mężczyzn przypada 107 kobiet. Wśród ludności miejskiej współczynnik feminizacji wyniósł 111 – podobnie jak w 2011 r., na wsi 100 – o 1 pkt mniej niż w 2011 r.

Rolnikom trudniej znaleźć żonę, ale jak już są po ślubie, to rzadziej się rozwodzą

Opublikowane pod koniec kwietnia Wstępne wyniki spisu 2021 pokazują zmiany, jakie zaszły w strukturze ludności według stanu cywilnego w stosunku do spisu 2011.

Najbardziej liczną grupą wśród osób w wieku 15 lat i więcej są nadal osoby pozostające w związku małżeńskim, które stanowią nieco ponad połowę tej populacji ‒ 54% (17 339,0 tys.), dla porównania w 2011 r. było to blisko 56% (18 236,4 tys.). Kolejną grupą (której udział w stosunku do 2011 r. nie uległ istotnej zmianie) są kawalerowie i panny, stanowiący ponad 29% badanej populacji (w 2011 r. – blisko 29%).

Miejsce zamieszkania wpływa na strukturę ludności według stanu cywilnego. Odsetek kawalerów na wsi jest większy niż w miastach (34,5% wobec 33,6%) odmiennie niż panien (które stanowią 23,1% kobiet na wsi oraz 25,6% w miastach).

Przyjrzyjmy się kolejnym danym. Mieszkańcy wsi częściej niż mieszkańcy miast pozostają w związku małżeńskim (57,3% osób wobec 51,9%), a różnica ta jest widoczna szczególnie w przypadku kobiet (mężatki stanowią 57,4% kobiet na wsi wobec 49,9% w miastach).

Osoby mieszkające na wsi natomiast rzadziej niż osoby w miastach są rozwiedzione (5,0% mieszkańców wsi wobec 9,3% mieszkańców miast). Odsetek osób owdowiałych na wsi i w miastach jest zbliżony i wynosi ok. 8,5%.

Wieś bywa barierą dla związków, mówią uczestnicy programu Rolnik szuka żony

Jedną z bohaterek zerowego odcinka najnowszej, 9. już edycji programu telewizyjnego jest Klaudia. Dziewczyna z Podlasia szuka osoby, która będzie gotowa przeprowadzić się do niej z pełną świadomością tego, czym jest życie na wsi. Mówi o tym wprost. Również Krzysztof podkreśla to w swojej wizytówce - chciałby spotkać kobietę, dla której rolnictwo nie będzie żadną przeszkodą.

Źródło danych GUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera