reklama

Nabiał drogi jak nigdy. Czy jeszcze kiedyś może być tańszy

Irena BoguszewskaZaktualizowano 
Polska nie jest wyjątkiem na tle świata, bo mleko i jego przetwory drożeją wszędzie.
Polska nie jest wyjątkiem na tle świata, bo mleko i jego przetwory drożeją wszędzie. 123rf.com
Okazuje się, że wpływ na ceny mleka, nabiału i w tym masła ma likwidacja kwot mlecznych w Unii Europejskiej, wymiana stad bydła w Australii, Oceanii i Nowej Zelandii, zwiększony z Polski eksport masła, a nawet nasz krajowy program 500+.

Obecnie 200-gramowa kostka masła kosztuje przeciętnie nawet siedem lub więcej złotych. Parę miesięcy temu cena była prawie o połowę niższa. Sklepy chcąc przyciągnąć klientów organizują promocje.

Co się z nabiałem dzieje

Jak twierdzi dr hab. Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie przyczyny takiego stanu są wewnętrzne, czyli krajowe i zewnętrze - związane z sytuacją na świecie.

Przyczyną jest mniejsza od potrzeb produkcja mleka, a wiadomo, że gdy w gospodarce rynkowej zaczyna czegoś brakować, to jego cena rośnie, a gdy jest nadmiar, to maleje.

Mleko i nabiał drożeją na całym świecie. A Polska gospodarska jest otwarta i to co się dzieje na rynkach światowych ma wpływ i na nasz.

Likwidacja kwot

Obecnie produkcja mleka na świecie jest za mała. Sytuacja taka spowodowana jest tym, że dwa lata temu w całej Unii Europejskiej zlikwidowano kwoty mleczne. To wywołało najpierw wzrost produkcji, bo za większe dostawy rolnicy nie byli już karani. Zaczęli więc produkować więcej mleka, a wtedy było go za dużo w stosunku do potrzeb i jego ceny spadły. Wielu rolnikom produkcja przestała się opłacać, więc ograniczyli ją lub zlikwidowali.

Z 2,5 tysiąca krów zostało 500

Spółdzielcza Agrofirma w Witkowie pod Stargardem, która gospodaruje na około 13 tysiącach hektarów, posiadała jedno z największych stad bydła mlecznego w kraju. Liczyło dwa i pół tysiąca krów mlecznych. Obecnie zostało ich tu tylko 500. Miała też olbrzymie sześćdziesięcioletnie doświadczenie w ich hodowli oraz w produkcji mleka.

Dlaczego z niej zrezygnowała? Ano dlatego, że stała się ona zupełnie nieopłacalna. Witkowo za litr mleka otrzymywało 80 groszy. Była to cena stanowczo za mała. Ponieważ firma sprzedawała 1,5 mln litrów mleka miesięcznie, a rocznie 20 milionów litrów, całość w klasie ekstra, czyli najwyższej, to ponosiła olbrzymie straty. Teraz sprzedaję około 400 tysięcy litrów mleka miesięcznie.

- Czekaliśmy bardzo długo na wzrost cen mleka, ale się nie doczekaliśmy - mówi Leszek Jędrych z Agrofirmy Witkowo. - Tylko dlatego, aby nie ponosić strat, postanowiliśmy znacznie zmniejszyć produkcję mleka. Gdybyśmy mieli takie ceny mleka, jakie są obecnie, nawet gdyby było to 1,20 zł za litr, to byśmy produkcji nie ograniczali. Teraz już na pewno nie wrócimy do krów mlecznych, ani do produkcji mleka, ponieważ sprzedaliśmy inwentarz, urządzenia dla niego, a fermy mleczne przerobiliśmy na obiekty dla bydła mięsnego. Nie ma więc o czym mówić, klamka zapadła.

Niestety, Witkowo nie jest jedynym gospodarstwem, które bardzo ograniczyło produkcję mleka. Podobnie postąpiło wielu hodowców bydła mlecznego w Polsce i w całej Unii Europejskiej.

Wymiana stad w Australii

Likwidacja kwot mlecznych w Unii Europejskiej to jednak tylko jedna z przyczyn wzrostu cen mleka i wytwarzanych z niego produktów.

Na to wszystko złożyła się też trwająca obecnie w Australii, Oceanii i Nowej Zelandii, czyli u głównych dostawców tego surowca na światowe rynki, wymiana stad bydła. Likwidują krowy stare, więc jest ich mniej, a cielaki, z których mają wyrosnąć jałówki, piją dużo mleka. Farmerzy mniej go sprzedają, więc zaczęło go brakować i jego cena zaczęła rosnąć.

Masło jedzie za granicę

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny od czerwca ubiegłego roku do tego cena mleka wzrosła o 33 procent i dalej rośnie. Rosną więc ceny produktów mleczarskich.

Dlaczego jednak tak bardzo podrożało w sam raz masło?

Jak tłumaczą specjaliści: po prostu bardzo wzrosło jego spożycie i to nie tylko w Polsce, bo wtedy można łatwo uzupełnić braki poprzez import, ale na całym świecie.

- Obecnie rośnie spożycie masła na świecie, a głównie w USA. Tam trwa wielka kampania, aby jeść masło, zamiast margaryn czy innych tłuszczów utwardzonych - tłumaczy dr hab. Krystyna Świetlik. - Wysokie ceny masła na świecie spowodowały, że w Polsce wydatnie zwiększył się eksport tego produktu, bo stał się on bardzo opłacalny. A na dodatek u nas w kraju też wzrosło zapotrzebowanie na ten towar, wywołane zwrotem wynagrodzeń, najniższych emerytur, a także programem 500+. Wiele rodzin, które ze względów finansowych musiały ograniczać spożycie masła, teraz - mimo iż jego cena bardzo wzrosła - mogą kupować go tyle, ile chcą.

Co nas czeka

Jaki poziom mogą osiągnąć ceny nabiału?

- Sądzę, że pod koniec tego roku, a najpóźniej na początku przyszłego zacznie on tanieć, a to dlatego, że skończy się wymiana stad bydła w Australii i dzięki znacząco wzrośnie światowa produkcja mleka oraz jego dostawy - uważa Świetlik. - Poza tym wysokie ceny na pewno spowodują wzrost produkcji. Część rolników w Polsce i w Unii Europejskiej nastawionych na hodowlę bydła mlecznego będzie zwiększać jego stada.Przed kilku laty za kostkę masła żądano w sklepach prawie sześć złotych, a potem jej cena spadła do około 3,50 zł czy nawet trzech złotych. Przez pewien czas bardzo podrożał cukier, do sześciu złotych za kilogram, a obecnie kosztuje około dwóch złotych. I tym razem sytuację na pewno ureguluje rynek.

W gospodarce rynkowej tak już jest, że gdy czegoś brakuje, to tego cena rośnie, a gdy są nadwyżki jakiegoś towaru, to cena maleje.

Ceny: Ile rolnik dostaje za mleko

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w czerwcu 2017 roku wyniosła 133,01 zł za jeden hektolitr i była wyższa o 33 proc. niż w czerwcu 2016 roku i o 1,1 proc. od ceny wypłaconej w maju 2017 roku.

Najwyższe ceny w czerwcu 2017 roku uzyskiwali rolnicy z województw:

- podlaskiego - 140,51 złotych za hektolitr

- warmińsko-mazurskiego - 137,93 zł/hl

- lubelskiego - 134,28 zł/hl

Najniższe ceny w czerwcu obowiązywały w województwach:

- małopolskim - 120,60 zł/hl

- łódzkim - 122,09 zł/hl

- świętokrzyskim - 123,31 zł/hl

W województwie zachodniopomorskim za hektolitr mleka płacono średnio 132,92 zł, a w województwie pomorskim - 133,58 zł.

Tekst irena boguszewska

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Materiał oryginalny: Nabiał drogi jak nigdy. Czy jeszcze kiedyś może być tańszy - Głos Pomorza

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

t
takie czasy
W dniu 15.10.2017 o 19:56, ZMIENIAMY ZAWÓD napisał:

MALI MUSZĄ BYĆ WYELIMINOWANI - teraz w rolnictwie pracuje 2% całej ludności, a przed 50 laty pracowało aż 50%.  Podatnicy nie byliby w stanie utrzymać 50% - takie czasy.

teraz, żaden mały rolnik nie uprawia swojej ziemi, nie hoduje krów, świń, kur, nie uprawia warzyw i owocó, wynajmuje ją dużym rolnikom, a sam bierze tylko dopłaty . Sam tylko kosi , wkoło domu,trawę kosiarką do trawników i wszystko kupuje w sklepie.

Z
Zdzisław Dyrman zasadniczo
W dniu 31.10.2017 o 04:34, polak mały napisał:

Gdyby komuchy z UW, z Balcerowiczem na czele nie wykonywali nakazów Sachsa i eurokołchozu i nie niszczyli rodzinnych gospodarstw rolnych i polskich spółdzielni w rolnictwie, kupowałbym mleko bezpośrednio u producenta, gdzieś w okolicy.

Polak mały, a rozumek jeszcze mniejszy.

U mnie w okolicy, panie, kto miał jedną czy dwie krowy, to się ich pozbył, bo jak mówił jeden z drugim "Mam dopłaty, co się będę brudził". Ten, co ma krów 30 czy 40, ma w nosie sprzedaż dwóch czy trzech litrów do bańki, bo cały udój odbiera cysterna z mleczarni.

Jakoś nikt w okolicy nie widział Balcerowicza biegającego od gospodarstwa do gospodarstwa z żądzą niszczenia w oczach.

p
polak mały

Gdyby komuchy z UW, z Balcerowiczem na czele nie wykonywali nakazów Sachsa i eurokołchozu i nie niszczyli rodzinnych gospodarstw rolnych i polskich spółdzielni w rolnictwie, kupowałbym mleko bezpośrednio u producenta, gdzieś w okolicy.

D
DOBRA ZMIANA
W dniu 27.10.2017 o 22:06, Gość napisał:

pożyjemy - zobaczymy

tak być nie może, gdyby zmienili ministra, to nabiał mógłby chyba być tańszy.

G
Gość
W dniu 25.10.2017 o 09:48, ratować ludzi ! napisał:

MOŻE WYWALĄ TEGO MINISTRA I BĘDZIE NORMALNIE.

pożyjemy - zobaczymy

r
ratować ludzi !

MOŻE WYWALĄ TEGO MINISTRA I BĘDZIE NORMALNIE.

u
utopione pieniądze

nabiał może być tańszy, jak przestaną wywozić za granice.

Z
ZMIENIAMY ZAWÓD
W dniu 15.10.2017 o 11:13, 571109 napisał:

Zaczelo sie od tego ze prezesi mleczarni zarabiali ogromne pieniadze i jednemu dostawcy 50 gr a drugiemu 1zl 80 gr i ci mali przestali produkowac  a pobory prezesa te same  przedtem ciagnieto z tego malego dzis z konsumenta Jeszcze jedna mysl mi sie ciagle nasuwa w roku 92 moja mleczarnia nie placila za mleko  zalegala z wyplatami wtedy na utrzymaniu mialem 3 dzieci dzi znalazlo by sie 1500 zl zadarmo

MALI MUSZĄ BYĆ WYELIMINOWANI - teraz w rolnictwie pracuje 2% całej ludności, a przed 50 laty pracowało aż 50%.  Podatnicy nie byliby w stanie utrzymać 50% - takie czasy.

571109
W dniu 14.10.2017 o 17:30, Zeno napisał:

Siema, wolaku.Dlaczego Wy wszyscy macie tak potworne problemy z mową ojczystą?"...pomimo faktu, iż byłaby..."PS Ja na przykład nie wiem, że wywożą za bezcen. Nie łżyj więc, że każdy.

Zaczelo sie od tego ze prezesi mleczarni zarabiali ogromne pieniadze i jednemu dostawcy 50 gr a drugiemu 1zl 80 gr i ci mali przestali produkowac  a pobory prezesa te same  przedtem ciagnieto z tego malego dzis z konsumenta Jeszcze jedna mysl mi sie ciagle nasuwa w roku 92 moja mleczarnia nie placila za mleko  zalegala z wyplatami wtedy na utrzymaniu mialem 3 dzieci dzi znalazlo by sie 1500 zl zadarmo

Z
Zeno
W dniu 14.10.2017 o 17:23, taka prawda napisał:

Każdy to wie, że polską żywność , za bezcen, wywożą za granicę, pomimo faktu, iż byłaby wyprodukowana za pieniądze polskich podatników  -  dlatego w kraju mamy tak wysokie ceny. Niestety takie mamy władze. Przykro na to patrzeć, chociaż jestem zwolennikiem PiS, ale musimy mówić prawdę, mimo wszystko.

Siema, wolaku.

Dlaczego Wy wszyscy macie tak potworne problemy z mową ojczystą?

"...pomimo faktu, iż byłaby..."

PS Ja na przykład nie wiem, że wywożą za bezcen. Nie łżyj więc, że każdy.

o
oj
W dniu 14.10.2017 o 17:23, taka prawda napisał:

Każdy to wie, że polską żywność , za bezcen, wywożą za granicę, pomimo faktu, iż byłaby wyprodukowana za pieniądze polskich podatników  -  dlatego w kraju mamy tak wysokie ceny. Niestety takie mamy władze. Przykro na to patrzeć, chociaż jestem zwolennikiem PiS, ale musimy mówić prawdę, mimo wszystko.

Już ci pisałem przestań tyle pić,w końcu wytrzeźwiej .

t
taka prawda

Każdy to wie, że polską żywność , za bezcen, wywożą za granicę, pomimo faktu, iż byłaby wyprodukowana za pieniądze polskich podatników  -  dlatego w kraju mamy tak wysokie ceny. Niestety takie mamy władze. Przykro na to patrzeć, chociaż jestem zwolennikiem PiS, ale musimy mówić prawdę, mimo wszystko.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3