Nabór wniosków o pomoc po klęskach, jakie w tym roku zaprowadziły szkody w uprawach prowadzą biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Termin był już przedłużany dwukrotnie. Do złożenia wniosku uprawniają rolnika straty w uprawach spowodowane suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią.
Pieniądze mają być wypłacane w dwóch formach: w ramach pomocy publicznej, czyli z budżetu Skarbu Państwa dla gospodarstw, w których oszacowano straty na więcej niż 30 procent, bądź w ramach limitu de minimis, czyli unijnej pomocy z jakiej może korzystać rolnik - to jest 20 tysięcy euro na trzy lata - dla strat poniżej 30 procent w całym gospodarstwie.
Protokoły, które określają straty w gospodarstwie powyżej 30 procent, a więc kwalifikują do pomocy publicznej, muszą być zweryfikowane przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki.
- Do chwili obecnej zostało potwierdzonych 5602 protokoły - informuje dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Andrzej Klimczak - Do weryfikacji pozostało około 550. Są to protokoły łączone oraz korekty protokołów będące w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim oraz protokoły odesłane do urzędów gmin w celu sporządzenia korekt protokołów z uwagi na błędy formalne, niezgodności w wyliczeniach powierzchniach gospodarstwa, bądź z uwagi na brak podpisów komisji. Jednocześnie, aby przyspieszyć procedurę weryfikacji część protokołów do poprawy jest analizowana z pracownikami gminy co powoduje brak konieczności odsyłania protokołu do gminy.
- Służby Wojewody zrobią wszystko, aby potwierdzić wszystkie poprawne protokoły, które będą w urzędzie wojewódzkim do dnia naboru wniosków - zaznacza dyrektor Klimczak. Urzędnicy pracują po godzinach, aby zweryfikować wszystkie protokoły.
- Weryfikacja przebiega sprawnie, z uwagi na liczbę oraz występujące w protokołach błędy, wymaga czasu oraz bardzo dużego zaangażowania osobowego - informuje dyrektor.
Ponadto do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa cały czas trafiają wnioski z protokołami o pomoc w ramach de minimis. W połowie listopada było ich ponad sześć tysięcy i ta liczba nadal rośnie.
Kiedy wypłata pieniędzy na pomoc po klęskach?
Jak się dowiadujemy w agencji restrukturyzacji, pieniądze dla rolników, którzy mogą skorzystać z pomocy publicznej i z deminimis były wypłacane. W pierwszej kolejności trafiały do najbardziej poszkodowanych gospodarstw w innych województwach, jak Lubuskie.
Rolnicy, którzy złożyli wnioski o pomoc z de minimis poczekają do przyszłego roku, gdyż pieniądze z krajowego limitu tego unijnego wsparcia zostały wyczerpane w październiku. Również pula środków na pomoc publiczną została wyczerpana
Odnowienie limitu de minimis nastąpi na początku 2020 roku. Podobnie jest z dopłatami do materiału siewnego, do kredytów preferencyjnych na zakup ziemi i ulgi w podatkach, które dostępne są w ramach de minimis. Pieniądze będą dopiero od stycznia.
Przypomnijmy, że straty po klęskach zgłosiło około 14 900 rolników w Świętokrzyskiem. Powierzchnia upraw dotkniętych klęską jest bliska 81 tysięcy hektarów, a wartość strat jest szacowana na ponad 246 milionów złotych.
POLECAMY TAKŻE:
Rolnicy Roku i Sołtysi Roku 2019 ze Świętokrzyskiego w Bruks...
Świętokrzyskie koła gospodyń wiejskich biorą kasę. Zobaczcie...
Małgorzata Borysewicz z Rolnik Szuka Żony szuka pracownika n...
Jakie warzywa i owoce jeść zimą? Nie masz pojęcia, ile dobra...
Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?