Nadal nie wszyscy rolnicy dostali obiecane dopłaty. Ilu wciąż czeka?

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Kwota wynikająca z wniosków przekroczyła dostępny limit, konieczne było ustalenie współczynnika korygującego – wynosi na 0,92.
Kwota wynikająca z wniosków przekroczyła dostępny limit, konieczne było ustalenie współczynnika korygującego – wynosi na 0,92. pixabay.com/Nordseher
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała nowe dane o stanie realizacji dopłat do zbóż 2024. Wynika z nich, że na konta blisko 182 tys. rolników przekazano 2,03 mld zł. To wciąż nie wszyscy, którzy złożyli wiosna wnioski. Pomoc dotyczy producentów pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

ARiMR zaczęła przelewać dopłaty w połowie lipca. Przypomnijmy, że pomoc przeznaczona była dla rolników, którzy od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali ziarno pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż lub podmiotom skupiającym zboża w związku z prowadzoną przez nie produkcją zwierzęcą.

ARiMR jeszcze realizuje dopłaty do zbóż 2024

Poza sprzedażą zbóż były też inne wymogi. Rolnicy wnioskujący o wsparcie powinni byli w 2023 r. złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie, a ich gospodarstwo musi spełniać kryterium mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa. ARiMR dodało, że powierzchnia upraw, do której przyznano pomoc, nie może przekroczyć 300 ha.

Przeczytaj też: Minister zapowiada, kiedy wypłata pomocy suszowej 2024. Do kiedy zgłosić suszę rolniczą w aplikacji?

Budżet, który agencja przeznaczyła na dopłaty to 2,1 mld. Złożono ponad 187 tys. wniosków, a ich kwota przekroczyła dostępny limit, więc ustalono współczynnik korygujący. Zatem jeszcze ok. 5 tysięcy rolników czeka na pieniądze.

W komunikacie agencji z 28 sierpnia wskazano, że wysokość dopłat zależy od przedziału czasowego, w którym sprzedano ziarno. Rolnicy, którzy ziarno sprzedali między 1 stycznia, a 10 marca br. otrzymają

  • 1080 zł/ha pszenicy,
  • 740 zł/ha żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych,

a ci z nich, którzy sprzedaży dokonali pomiędzy 11 marca, a 31 maja -

  • 1620 zł/ha pszenicy,
  • 1110 zł/ha żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro