Zakłady przetwórcze mogą kupić jabłka w ramach programu
W ramach rozporządzenia Rady Ministrów uruchomiono mechanizm „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”. 47 zakładów przetwórczych bierze udział w programie. Podstawowymi warunkami są posiadanie urządzeń do produkcji oraz prowadzenie działalności produkcyjnej, także w zakresie składowania, konfekcjonowania i obrotu na terenie RP.
- W związku z zakończeniem dostaw jabłek do zakładów przetwórczych w ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”, Agencja uprzejmie informuje, iż zrealizowano 97,79 proc. z puli 200 000 ton jabłek objętych mechanizmem, co stanowi 195 578 662,40 kg. - przekazuje ARiMR.
Producenci jabłek. Komu przysługuje pomoc finansowa?
Wsparcie trafi do producentów jabłek lub organizacji producentów owoców i warzyw. Beneficjenci muszą realizować działania prośrodowiskowe w gospodarstwie. Pomoc będzie udzielana w odniesieniu do ilości jabłek sprzedanych przez producenta albo organizację producentów zakładom przetwórczym, znajdującym się na liście zakładów przetwórczych. Maksymalna ilość jabłek wynosi 200 000 ton.
- Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn ilości jabłek kwalifikujących się do pomocy wyrażonej w kilogramach oraz stawki pomocy wynoszącej 0,30 zł/kg – informuje ARiMR.
Wsparcie nie dla wszystkich. Kto nie otrzyma pieniędzy?
Z nadzwyczajnej pomocy mogą skorzystać organizacje producentów z przyznanym statusem uznania oraz indywidualni producenci owoców i warzyw, niebędący członkami organizacji producentów. Zatem, jak podkreśla ARiMR, indywidualnie wnioskować o przyznanie pomocy mogą wyłącznie producenci rolni niezrzeszeni w organizacji producentów owoców i warzyw. W przypadku, gdy dany producent jabłek jest członkiem organizacji producentów wnioskować o pomoc może tylko i wyłącznie przez uznaną organizację producentów owoców i warzyw.
Jabłka muszą spełniać minimalne wymagania jakości, z wyjątkiem wymagań dotyczących prezentacji i oznakowania produktów. Producenci i organizacje mają czas na złożenie wniosków do 30 czerwca 2022 roku. Można to zrobić osobiście lub drogą pocztową. Za datę złożenia dokumentu uważa się dzień wpływu do placówki Agencji. Tylko w przypadku wysłania wniosków za pośrednictwem Poczty Polskiej za datę wpływu uznaje się datę stempla pocztowego.
Źródło: MRiRW, ARiMR
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

JBL Quantum 300 (QUANTUM300CZ)
Najważniejsze cechy: nowoczesny wygląd idealne dla…
kup teraz

Xiaomi Mi LED TV P1 32"
Mi TV P1 32” cala Ekran 32” cala HD Matryca LED Łą…
kup teraz

Loewe bild i.48 dr+
MADE IN GERMANYWyprodukowany w NiemczechModele bil…
kup teraz

Apple MacBook Air 13,6"/M2/8GB/256GB/macOS (MLY33ZEAUS)
MacBook AirTurbodopalany chipem M2.Nowy dizajn. Tu…
TVP: Sasin: 300 tys. zł pożyczki bez zabezpieczeń dla rolnika