Najnowocześniejsze maszyny dla sadowników i rolników. Oto, co pokazali wystawcy Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Kielcach

OPRAC.: AGW
Szeroka oferta ciągników prezentowana przez firmę CHMIELEWSKI
Szeroka oferta ciągników prezentowana przez firmę CHMIELEWSKI materiały prasowe Targi Kielce
Autonomiczny robot zastępujący pracę kilkunastu osób, opryskiwacze przyjazne dla środowiska, wielofunkcyjny pojazd sadowniczy i najbogatsze wersje ciągników sadowniczych – to część urządzeń jakie można zobaczyć po raz pierwszy w Targach Kielce. Ceny takich urządzeń wahają się od kilku tysięcy do nawet miliona złotych. W trakcie targów dokonano kilku transakcji.

Spis treści

Za nami Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2023, po raz pierwszy organizowane w Kielcach. Edycja wystawy była bardzo udana, a uczestnicy już czekają na kolejną w 2024 roku, także w Kielcach, gdzie TSW zostają na kolejnych kilka lat. Wśród prezentowanych maszyn i urządzeń były prawdziwe perełki premiery na polskim rynku.

Polski sadownik jest otwarty na nowości sprzętowe

Podczas Targów TSW na stoisku rodzinnej firmy Dominiak można było znaleźć całą gamę nowoczesnych opryskiwaczy sadowniczych i rozwiązań usprawniających pracę w sadzie, czyniąc ją bardziej efektywną. Wśród urządzeń, które cieszyły się największym zainteresowaniem podczas targów, znalazł się autonomiczny pojazd sadowniczy APS 2000 oraz system antyznoszeniowy ciecz opryskową.

Pojazd sadowniczy APS prezentowany był po raz pierwszy w 2022 roku. To platforma wielofunkcyjna, która zastępuje kilka maszyn sadowniczych. Urządzenie może być wykorzystywane m.in. do opryskiwania oraz jako platforma sadownicza. Firma Dominiak jest w fazie opracowywania wersji czterokołowej, do której zakładane będą np. maszyny mulczujące glebę.

Nowością na targach TSW prezentowaną przez firmę Dominiak w Targach Kielce był system znoszeniowy ciecz opryskową, który posiada wiele zalet:

- Stosujemy specjalne ustawienia kolumny wentylatorowej z różnymi parametrami, która pozwala zredukować znoszenie cieczy o 99,74% lub 99,2%. Jest to bardzo precyzyjne urządzenie wykorzystywane do sadów wiśniowych czy jabłoniowych. Korzyści stosowania tego urządzenia są wielowarstwowe. Dzięki nowoczesnej kolumnie wentylatorowej użytkownik ma maszynę, która dobrze wykorzystuje środki ochrony roślin i te środki w 100% są zaaplikowane tam, gdzie powinny być. W Polsce sprzedaliśmy już kilka takich aplikacji - podkreślał Paweł Dominiak, właściciel firmy.

Warto wspomnieć, że system jest korzystny dla środowiska, powoduje, że wody gruntowe i inne uprawy nie są zanieczyszczane.

„Mercedesy” wśród ciągników sadowniczych

Wśród nowości, które firma AMG z Rawy Mazowieckiej posiada w ofercie są ciągniki sadownicze Landini Rex3 z kabiną oryginalną oraz Rex4 z amortyzowaną kabiną co jest niespotykane w ciągnikach sadowniczych, a także ciągniki z wysokim prześwitem, które są przeznaczone dla producentów warzyw, dla szkółkarzy oraz dla rolników chociażby w uprawie rzepaku. Urządzenia firmy AMG z wysokim prześwitem sprawdzają się także zagregowane z opryskiwaczem.

- Ciągników z wysokim prześwitem najwięcej wykorzystywanych jest w szkółkach drzewek owocowych i ozdobnych oraz wśród rolników mających duże uprawy rzepaku. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę ciągników sadowniczych mających od 50 do 120 koni mechanicznych – dodał Marcin Malinowski z firmy AMG

Oferta firmy Chmielewski, która zaprezentowała się na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa również wychodzi ku sadownikom, warzywnikom i winiarniom. W ofercie przedsiębiorstwa pojawiły się najbogatsze, warte do zobaczenia ciągniki serii TTV.

Na targach TSW firma ROL-MECH mająca kilkanaście oddziałów w czterech województwach zaprezentowała najnowsze ciągniki sadownicze z serii X : x2, x3, x4 oraz opryskiwacz sadowniczy. Traktory z serii X zrobione są pod sadowników, ogrodników i małe gospodarstwa. To zwykłe ciągniki mechaniczne, z komfortową kabiną, dużym zakresem skrzyni biegów, kompaktowe, ergonomiczne, które są tak skonstruowane, aby wszędzie się zmieściły. Po raz pierwszy zaprezentowane zostały w nowym designie.

- Na targach TSW w Targach Kielce sprzedaliśmy dwa ciągniki z serii x3. Jesteśmy tutaj po raz pierwszy, ale śmiało możemy powiedzieć, że są to dla nas bardzo udane targi – wspomniał Przemysław Podulka z firmy ROL-MECH.

Swoją premierę na targach TSW na stoisku firmy ELROL miał także ciągnik PROKMAR DF50 w edycji limitowanej w czarnym kolorze, w bardzo bogatym wyposażeniu, z podniesioną mocą do 60 koni mechanicznych, z klimatyzowaną kabiną polskiej marki, z zaczepem regulowanym i biegami pełzającymi w standardzie. W Targach Kielce można było znaleźć także ciągnik budżetowy PROKMAR DF30 o mocy 30 koni mechanicznych z kabiną wersja lato, w konkurencyjnej cenie (od 55 tys. netto), ze skrzynią 8 biegową, prosty, mechaniczny, pozbawiony elektroniki, a także ciągniki LOVOL z silnikami EURO V koreańskiej firmy DOOSAN.

- W tym roku planujemy także wprowadzenie ciągnika rolniczego o mocy 110 i 130 koni mechanicznych, który pojawi się już wiosną – wspomniał Bartosz Pszczółkowski, właściciel firmy ELROL

Autonomiczny robot zastępuje w pracy człowieka

Firma Agri-Handler w swojej ofercie ma roboty, które mogą zastępować kosztowną pracę rąk ludzkich: nowoczesne autonomiczne roboty uprawowe model Orio marki Naio oraz roboty Fischer i Alpego. Robot marki Naio, to nowość na świecie, która w Europie testowana jest tylko przez kilkunastu rolników, a po raz pierwszy i jedyny raz została sprzedana w Polsce do Lasów Państwowych, do szkółek leśnych.

- To maszyna w 100% autonomiczna i elektryczna działająca bez operatora. To urządzenie wykorzystywane do pielenia, siania i innych prac uprawowych. Po zbudowaniu mapy pola będzie jeździła zgodnie z założeniem, do 10 godzin pracy, ale w zależności od rodzaju gruntu czas pracy może zmaleć. Urządzenie waży 1200 kg. Dzięki urządzeniu znacznie zmniejsza się koszt oraz czas wykonywania prac uprawowych – podkreślał Krzysztof Wilk z firmy Agri-Handler

Cena takiego urządzenia waha się od kilkuset tysięcy nawet do miliona złotych. Uzależniona jest od osprzętu jaki na nim zostanie zamontowany.

Uprawa roślin i warzyw może być znacznie łatwiejsza

Urządzenia marki Solan można wykorzystywać w uprawach warzyw, ziół, owoców oraz w leśnictwie. Koszt takich urządzeń w zależności od wyposażenia, od ilości rzędów jakie klient chce obrabiać to koszt od 10 tys. do 50 tys.

- Podczas targów TSW w Targach Kielce zauważamy duże zainteresowanie naszymi urządzeniami. Oferujemy pielniki i sadzarki. Już sprzedaliśmy dwa urządzenia: sadzarkę i pielnik, ale kolejni klienci mają do nas wrócić, aby dokonać nowych transakcji - podkreśliła Katarzyna Grodek z firmy Solan.

Na kolejną edycję Targów Sadownictwa i Warzywnictwa zapraszamy w 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera