Najprostszy na świecie przepis na dżem truskawkowy. Jak szybko zrobić pyszny mus z truskawek?

AGW
Robimy dżem z truskawek - zamykamy smak w słoiku
Robimy dżem z truskawek - zamykamy smak w słoiku 123rf
Przed nami czerwiec, a zatem miesiąc truskawek. W Polsce przypada wówczas szczyt sezonu na krajowe zbiory z gruntowych upraw. Ulubiony smak warto zamknąć w słoiku, dlatego prezentujemy bardzo prosty przepis na dżem truskawkowy, a jeśli użyjemy blendera - owocowy mus. Wystarczą tylko 2 składniki! Dżem z truskawek świetnie sprawdzi się na kanapce, gofrze czy jako dodatek do ciast i deserów. Już spieszymy wyjaśnić, jak zrobić taki przysmak!

Sezon na truskawki zaczyna się pod koniec maja i trwa przez kilka kolejnych tygodni. Wysyp truskawek z lokalnych pól jeszcze przed nami. Jak to w fabryce pod gołym niebem - owoce dojrzewają zależnie od pogody. W 2021 roku truskawki rosły na 35,6 tys. ha, wynika z danych przekazanych przez rolników do ARiMR.

Smak lata chętnie zamykamy w słoiku. Część z nas właśnie chce zadebiutować w przetworach i tym spieszymy z podpowiedzią, jak zrobić dżem truskawkowy - prosto i na tyle szybko, na ile to możliwe.

Wracamy do domu z torbą czy kobiałką truskawek i... Co dalej? Może powstać kompot, deser do zjedzenia "na już" albo dżem. To świetny sposób, by ulubiony smak i zapach przechować przez długie kolejne miesiące.

Prosty przepis na dżem truskawkowy z zeszytu mamy

Pamiętacie smak przetworów babci albo mamy? Mmmm... Spróbujmy zaskoczyć je własnym słoikiem przysmaku z owoców. Potrzebujemy jedynie 2 składników -

  • truskawek
  • cukru (można użyć zwykłego lub żelującego, który zawiera pektynę).

Proporcje są zależne od używanego cukru. Gdy wybieramy żelujący, na opakowaniu znajdziemy informację, na jaką porcję truskawek wystarczy. Stosując zwykły cukier, proponujemy użyć 250 g na 1 kg owoców.

Jak zrobić dżem lub mus z truskawek? Przygotowanie w 6 krokach

  1. Myjemy truskawki w chłodnej wodzie i pozbawiamy ich szypułek.
  2. Przecinamy na mniejsze kawałki i wrzucamy do garnka.
  3. Dodajemy cukier i zostawiamy truskawki na 1,5 - 2 godziny, żeby puściły sok.
  4. Truskawki gotujemy na małym ogniu ok. 2 godzin (jeśli ma być gęstszy - dłużej).
  5. Jeśli wolisz mus, gładką wersję przysmaku ze słoika, użyj blendera.
  6. Gorącym (to ważne) dżemem wypełniamy umyte i osuszone słoiki. Zakręcamy i odstawiamy dnem do góry. Odwracamy po kwadransie. Po pewnym czasie powinno być słyszalne kliknięcie, czyli wklęśnięcie wieczka. To znak, że dżem jest zawekowany.

Sposobem mamy na przyspieszenie puszczenia soków jest użycie tłuczka do ziemniaków. Lepiej nie stosować, jeśli lubimy duże kawałki owoców.

Cukier żelujący możemy kupić w różnych wariantach np. 1:1, 2:1 czy 3:1. Oznacza to, że w pierwszym przypadku należy zastosować 1 kg cukru do 1 kg owoców. W drugim przypadku na jeden kilogram owoców używamy 0,5 kg cukru żelującego. Są też cukry 3:1 (dla lubiących dżemy niskosłodzone).

Dlaczego warto robić własne przetwory? Nie tylko dla satysfakcji własnoręcznie przygotowanego dżemu, musu czy powideł. Przede wszystkim kontrolujemy skład - wiemy, co dodajmy do garnka, a następnie do słoika. Słodzimy również według uznania.

Zaprawy takie jak dżem truskawkowy najlepiej robić  szczycie sezonu, gdy owoce są najtańsze.
Zaprawy takie jak dżem truskawkowy najlepiej robić szczycie sezonu, gdy owoce są najtańsze. pixabay.com
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera