Nalewka z malin, jarzębiny, derenia. Zrób napój z owoców z pobocza drogi i lasu

Agata Wodzień-Nowak
Niektóre owoce po umyciu i oczyszczeniu należy zamrozić, inne warto sparzyć gorącą wodą, ale krótko, by nie puściły cennego soku.Oto owoce z ogrodu i lasu, z których można zrobić jesienną nalewkę --->
Niektóre owoce po umyciu i oczyszczeniu należy zamrozić, inne warto sparzyć gorącą wodą, ale krótko, by nie puściły cennego soku.Oto owoce z ogrodu i lasu, z których można zrobić jesienną nalewkę --->123rf
Przy wiejskiej drodze albo w lesie czy własnym ogródku można znaleźć prawdziwe skarby do wykorzystania w nalewkach. Przepisy są dość proste, choć przyda się nieco cierpliwości. Będzie tanio, zdrowo i smacznie. Owoce dojrzewające w środku lata i jesienią znakomicie sprawdzają się do przygotowania zdrowotnych nalewek. Którą zatem przygotujesz? Nalewkę z dzikiej róży, leśnych malin czy czarnego bzu?

Spis treści

Trwa sezon na przygotowywanie nalewek. Powstają te z malin czy jeżyn. Dereniówka, aroniówka, nalewka z jarzębiny, jałowca, a może czeremchy? Którą przygotujesz w tym roku? Przełom lata i jesieni to doskonały czas na przygotowywanie przetworów, soków i nalewek. Owoce są znakomitym źródłem witamin, sprawdzają się jako dodatek do herbaty, gdy odczuwamy pierwsze objawy przeziębienia.

Są i takie owoce, które koniecznie najpierw trzeba przemrozić. Poznaj przepisy na nalewki, które uwzględniają zarówno owoce z przydomowych sadów, poboczy dróg, jak i pobliskich lasów. Możesz je łączyć.

Nalewki na jesień. Z czego w sierpniu i wrześniu można zrobić nalewkę?

Czasem wystarczy przejść się wiejską drogą albo zajrzeć do lasu, by zebrać owoce nadające się do nalewki. Będą to na przykład (w różnych okresach lata i jesieni):

  • dzika róża
  • jarzębina
  • aronia
  • jeżyny
  • maliny
  • czeremcha amerykańska
  • młode pędy sosny
  • poziomki
  • dereń
  • śliwka
  • tarnina

Przepis na nalewkę. Niektóre owoce warto zamrozić

Są owoce, które w pierwszej kolejności wymagają, by je zamrozić. Aronię wystarczy na dobę, ale na przykład dereń, owoce tarniny czy jarzębina w zamrażalniku powinny spędzić do 2 tygodni. Mrożenie sprawi, że pozbędziemy się cierpkiego, gorzkiego posmaku.

Owoce opłucz, a następnie osusz i zamknij w woreczku strunowym. Tak przygotowane mą być poddane mrożeniu i potem będą gotowe do dalszych działań.

Jak zrobić nalewkę? Przepis jest podobny dla niemal wszystkich owoców

  • Owoce (świeże lub rozmrożone) umieszczamy w duży słoiku i zalewamy je spirytusem lub wódką. Odstawiamy na 5-6 tygodni, poruszamy słoikiem co kilka dni. Po tym czasie zlewamy płyn.
  • Teraz czas przygotować kolejną część naszej nalewki. Pozostałe po zlaniu płynnej części owoce zasypujemy cukrem i pozostawiamy na tydzień.
  • Po rozpuszczeniu cukru w słoiku z owocami utworzy się gęsty syrop. Dołączamy go do wcześniej zlanego płynu. Takie połączenie odstawiamy na ok. 3 miesiące.
  • Następnie przefiltrowaną nalewkę (można przelać przez tkaninę ułożoną na sitku), rozlewamy do butelek. Po kolejnych 3 miesiącach domowej roboty nalewka powinna być gotowa.

Przepisy na leśne specjały można znaleźć w publikacji Lasów Państwowych: "Dobre z lasu, czyli natura od kuchni" <--- jest dostępna online.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro