Narzędzia i akcesoria początkującego pszczelarza – sprawdź, co musisz mieć

Materiał informacyjny

Pszczelarstwo to rzemiosło, które swoimi korzeniami sięga III wieku przed naszą erą! Fascynuje cię życie pszczół i chciałbyś rozpocząć hodowlę, ale nie wiesz, jakie akcesoria pszczelarskie będą ci potrzebne? Czytaj dalej, a dowiesz się, jak zrealizować swoje marzenie o posiadaniu własnej pasieki.

Ubiór początkującego pszczelarza

Przygotowując się do prac pszczelarskich, musisz przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Koniecznym zakupem będzie specjalny strój. Najważniejsze części ciała, czyli głowę oraz szyję ochroni specjalny kapelusz z siateczką. Ważne, by był dobrze dopasowany pod względem rozmiaru i ściśle przylegał, dzięki temu zapewni optymalną ochronę. Jeśli obawiasz się użądlenia, dokup dodatkowo bluzę pszczelarską, która zabezpieczy górną część ciała. Jeśli jednak do tej pory nie zajmowałeś się pszczołami lub jesteś uczulony na ich jad, lepszym wyborem będzie kombinezon pszczelarski. Ważne, by był wytrzymały i miał systemy wentylacji potrzebne w trakcie wielogodzinnej pracy. Podczas zajmowania się pszczołami przydatne będą także wysokie skarpetki, by zminimalizować ryzyko ukąszeń.

*

Najważniejsze narzędzia pszczelarskie

Do pracy będziesz potrzebować drobnego sprzętu pasiecznego. Podstawowe wyposażenie to:

● zmiotka pszczelarska,
● dłuto z rozpierakiem nierdzewne,
● podkurzacz kwasoodporny,
● nóż do odsklepiania,
● drut nierdzewny do ramek,
● sito do miodu.

Ważne, aby dłuto pasieczne było wykonane z nierdzewnych materiałów i sprężyste, aby nie uległo zniszczeniu w czasie podważania elementów ula. Nie można również przesadzać z ostrzeniem podstawowego sprzętu w pasiece. Z kolei wielkość dłuta trzeba dobrać do własnych zdolności manualnych.

Kolejne, ważne narzędzie – zmiotka pszczelarska jest wykorzystywana do omiatania plastrów oraz spędzania pszczół z powałek, np. podczas przeglądów. W czasie doboru trzeba zwrócić uwagę na jej szerokość, która powinna być dopasowana do rozmiarów ramek. Włosie powinno być sprężyste i delikatne, aby nie drażniło owadów. Dobre narzędzie pszczelarskie będzie również bardzo użyteczne podczas omiatania dennic oraz innych elementów ula z nieczystości.

Do codziennej pracy pszczelarza potrzebny jest też podkurzacz kwasoodporny, którego zakup stanowi wydatek zaledwie kilkunastu złotych. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że tanie akcesoria pszczelarskie nie mają zazwyczaj długiej żywotności i szybko zachodzi konieczność ich wymiany. Dobrej klasy podkurzacz będzie miał specjalne zabezpieczenia przed oparzeniami. Sprawdzi się do odymiania rozdrażnionych pszczół podczas wyjmowania plastrów czy dokonywania okresowych przeglądów owadów.

Kolejne narzędzie, czyli nóż do odsklepiania jest przydatny pszczelarzowi od odsklepiania miodu z ramek. Z jego pomocą można szybko i sprawnie zdjąć warstwę wosku. Jeśli jednak plastry mają nierówną zabudowę, wtedy warto rozważyć zakup widelca, który pomoże dotrzeć do zagłębień. Zarówno nóż, jak i widelec nie powinny być zbyt mocno naostrzone, aby zmniejszyć ryzyko ewentualnego skaleczenia.

Drut nierdzewny do ramek jest z kolei potrzebny w czasie montażu węzy pszczelej. Istotna jest jego wytrzymałość.

Podczas miodobrania przyda się także nierdzewne sito, które pozwoli efektywnie filtrować miód z drobnych nieczystości po zakończeniu odwirowywania.

*

Większe narzędzia przydatne w pasiece

Do sprawnego przeprowadzania prac pasiecznych potrzebna jest także miodarka. Jeśli dopiero zaczynasz, najlepiej wybrać urządzenie o mniejszej pojemności, nawet takie z ręcznym napędem, które stanowi mniejsze obciążenie dla budżetu. Miodarki z napędem elektrycznym, które mogą pomieścić wiele ramek, są z kolei dobrym rozwiązaniem w dużych gospodarstwach pasiecznych. Miodarka jest przeznaczona do odwirowywania miodu z plastrów. Wysokiej jakości urządzenia są wykonane z blachy kwasoodpornej przeznaczonej do kontaktu z żywnością.

Ule, ramki i węza

Kiedy zgromadzisz już niezbędne narzędzia dla pszczelarzy, to czas by nabyć ule i ich wyposażenie. Wybór uli należy dokonać, biorąc pod uwagę komfort pracy oraz przestrzeń do zagospodarowania. Dostępne są ule warszawskie, wielkopolskie, dadant oraz inne, które różnią się między sobą specyfiką. Sprawdź rodzaje uli i ich charakterystykę.

Do uli konieczne są ramki, a do ramek węza. Ramki pszczele zazwyczaj są wykonane z beleczek i występują w liczbie kilku lub kilkunastu sztuk. Węza pszczela to nic innego jak szablon z komórkami plastra pszczelego, na którym pszczoły budują plastry miodu. Jest ona najczęściej wykonana z wosku.

Co jeszcze przyda się w pasiece?

Po skompletowaniu potrzebnych akcesoriów i narzędzi warto rozważyć kupno innych elementów, które dodatkowo usprawnią prace w pasiece. Podczas miodobrania sprawdzą się pojemniki na miód, do których trzeba przelać gotowy produkt pszczeli. Warto zaopatrzyć się w etykiety, które pozwolą na odpowiednie znakowanie słoika. W sprzedaży dostępne są także specjalne pojemniki na miód z zaworem, które ułatwiają rozlewanie oczyszczonego miodu do słoików. Do przewożenia ramek i roju pszczelego przyda się transportówka z dykty albo styropianu, musi być ona dopasowana do rozmiarów ramek.

*

Dobierz narzędzia i akcesoria dla siebie

Zastanawiasz się nad wyborem narzędzi i akcesoriów do swojej pierwszej pasieki? Przejrzyj ofertę sklepu Łysoń. Znajdziesz tam wszystkie narzędzia i akcesoria niezbędne w zawodzie pszczelarza. Praca pszczołami to wiele satysfakcji, ale też pyszny miód, który korzystnie wpływa na zdrowie.

Dodaj ogłoszenie