Naturalne nawozy będzie można stosować dłużej? Zabiega o to izba rolnicza

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/Pascvii
Obfite opady deszczu sprawiły, że niemożliwe było wjechanie ciągnikami na pola i zastosowanie nawozów. Wiele pól zostało podtopionych, Odra wylała w wielu miejscach na Górnym i Dolnym Śląsku. Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do ministra o przedłużenie w 2020 roku terminu stosowania obornika czy gnojowicy.

Trwa wypłata zaliczek dołat bezpośrednich 2020

Termin stosowania nawozów naturalnych 2020. Do kiedy rozwożenie obornika czy gnojowicy?

Program azotanowy przewiduje, że stosowanie nawozów powinno się właśnie kończyć. Nawozy naturalne płynne oraz azotowe mineralne na gruntach ornych są dopuszczalne do 15/20/25 października (zależnie od gminy), nawozy naturalne stałe na gruntach ornych do 31 października.

Tymczasem deszczowa pogoda utrudniła wykonanie prac, również tych związanych z rozwożeniem nawozów. Dlatego Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 16 października 2020 r. zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi "z wnioskiem o zastosowanie odstępstwa i umożliwienia stosowania nawozów naturalnych płynnych i stałych do końca listopada na niezamarzniętą glebę".

Samorząd rolniczy wskazuje, że przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu ich zanieczyszczeniu” w obliczu aktualnych podtopień pól uprawnych uniemożliwiają przeprowadzenie wielu zabiegów agrotechnicznych.

Zarząd KRIR chciałby dostosowania terminu wywozu nawozów naturalnych do końca listopada, czego powodem są warunki pogodowe, a w konsekwencji glebowe. Izba uważa, że najlepszą zasadą, do stosowania naturalnych nawozów na gruntach ornych, uprawach trwałych i użytkach zielonych jest, że „nawożenia nie prowadzi się na zamarzniętą glebę".

Źródło: KRIR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo