Innowacyjne badania nad nawożeniem
Zespół biotechnologów z Wydziału Medycznego KUL przeprowadził obszerne badania, które wykazały, że zmniejszenie stosowania nawozów o 20% nie prowadzi do spadku plonów. Eksperymenty te, przeprowadzone na polach uprawnych w gospodarstwie rolniczym pod Bydgoszczą, dostarczyły przekonujących dowodów na to, że można inaczej podchodzić do nawożenia, nie tracąc przy tym na jakości i ilości zbiorów.
– Rolników interesuje, czy redukcja nawożenia nie oznacza zmniejszenia plonów. Wyniki naszych wieloletnich badań wskazują, że redukując ilość nawozów o 20 proc., plony nie zmniejszają się, nie namnażają się też chorobotwórcze patogeny czy szkodniki. Plonowanie pozostanie na podobnym poziomie jak przy zastosowaniu standardowej dawki nawożenia. Dla rolnika to oszczędność na kosztach nawozów, a dla konsumenta bardziej ekologiczna i zdrowa żywność – mówi dr hab. Agnieszka Wolińska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Badania otwierają nowe możliwości dla rolnictwa, wskazując na korzyści płynące z ograniczenia stosowania nawozów, nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne.
Jak aplikacja pomoże rolnikom?
Na podstawie przeprowadzonych badań, naukowcy z KUL pracują nad stworzeniem aplikacji mobilnej, która ma pomóc rolnikom w optymalizacji nawożenia. Aplikacja ta wykorzystywać będzie dane chemiczno-biologiczne, w tym dotyczące bioróżnorodności gleby, co jest nowością na rynku narzędzi wspierających rolnictwo.
– Finalnym efektem badań będzie stworzenie aplikacji rolniczej na telefon. Jej wyjątkowość będzie polegała na tym, że będzie uwzględniała mnóstwo parametrów chemiczno-biologicznych, w tym bioróżnorodność, która nie jest standardowo badana przez np. stacje chemiczno-rolnicze. Sztuczna inteligencja i algorytmy, które będą sterowały tą aplikacją, będą bazowały na prawdziwych danych laboratoryjnych dotyczących danej gleby, warunków oraz systemu uprawy – mówi dr Agnieszka Kuźniar.
Takie podejście pozwoli na precyzyjne dostosowanie nawożenia do indywidualnych potrzeb gleby, co przyczyni się do lepszej kondycji upraw i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.
Taniej dla rolników, zdrowiej dla nas
Projekt ten ma szansę przynieść znaczące korzyści nie tylko dla rolników, ale dla całego społeczeństwa. Zmniejszenie stosowania nawozów to krok w kierunku bardziej zrównoważonego i ekologicznego rolnictwa, które w perspektywie czasu może przyczynić się do poprawy jakości gleby i większej bioróżnorodności.
– Nasza aplikacja będzie nowością, bo dotychczas kładziono nacisk tylko na chemizację rolnictwa, która jest niezbyt korzystna dla zdrowotności gleby pod kątem mikrobiologicznym. Obecnie świat idzie w kierunku biologizacji rolnictwa. Nasze badania oraz powstająca aplikacja ułatwi rolnikom prowadzenie ekologicznych i wydajnych upraw. Ostatecznie przyniesie to korzyści każdemu z nas, bo wszyscy jesteśmy konsumentami – mówi prof. Wolińska.
- Lokale gastronomiczne nad jeziorem Firlej przechodzą prawdziwe oblężenie. Zdjęcia
- Trwa zamojski „Eurofolk”. Ulicami miasta przeszedł kolorowy korowód
- Pamięć i hołd. Chełm uczcił 81. rocznicę Rzezi Wołyńskiej
- Afrykańskie rytmy na placu Litewskim. Goście z Kenii porwali do tańca! Zobacz zdjęcia
- Sezon na kąpiele w fontannie na placu Litewskim rozpoczęty. Zdjęcia
- Oddział kardiologii w szpitalu wojskowym w Lublinie ma nową siedzibę. Zdjęcia
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?