Nawłoć - piękna jesienna roślina? Uważaj! Podstępnie przejmuje ogrody, łąki i skwery

OPRAC.: AGW
"Mimozami jesień się zaczyna" - pisał Julian Tuwim, a śpiewał Czesław Niemen. Miał na myśli nawłoć.
"Mimozami jesień się zaczyna" - pisał Julian Tuwim, a śpiewał Czesław Niemen. Miał na myśli nawłoć. pixabay.com
Udostępnij:
Nawłoć to okazała roślina, która kwitnie w ciepłym żółtym kolorze. Ozdoba ogrodu i jesiennych bukietów? Nawłoć skutecznie zwalcza konkurencję w postaci innych roślin. Trzeba na nią uważać, jeśli decydujemy się posadzić w ogrodzie.

Nawłoć można spotkać w całej Polsce. Porasta niezagospodarowane tereny na wsiach i w miastach. Łatwo się rozprzestrzenia za sprawą lekkich nasion roznoszonych przez wiatr. Niekiedy jest sadzona w przydomowych ogrodach jako roślina ozdobna. W takiej też roli została sprowadzona do Europy w XVII wieku. Rozrasta się na zajętych siedliskach za pomocą kłączy i wypiera inne gatunki roślin.

Nawłoć hamuje kiełkowanie i wzrost innych gatunków

Posadzona w przydomowym ogrodzie nawłoć łatwo "odwdzięczy się" i rozprzestrzeni na tereny, które niekoniecznie były dla niej przeznaczone. Łatwo się rozsiewa i rozrasta kłącza. Lubi tereny rzadko koszone czy deptane. Jest zaborcza - ograniczają wzrost gatunków rodzimych.

Nawłoć kanadyjska jest gatunkiem silnie konkurencyjnym w stosunku do rodzimych gatunków roślin, jak i innych inwazyjnych nawłoci. W porównaniu z gatunkami rodzimymi charakteryzuje się większą dynamiką wzrostu, a także zdolnością do lepszego wykorzystania istniejących zasobów siedliskowych, wyjaśnia Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

To też może Cię zainteresować

GDOŚ uprzedza, że nawłoć tworzy gęste i zwarte płaty, przez co hamuje kiełkowanie i wzrost innych gatunków roślin. W efekcie powoduje spadek różnorodności biologicznej wśród roślin naczyniowych. "Ponadto oddziaływanie konkurencyjne nawłoci kanadyjskiej na łąkowe gatunki rodzime polega na odciąganiu od nich zapylaczy".

Cechy nawłoci, które ułatwiają jej rozprzestrzenianie się:

  • efektywne rozmnażanie wegetatywne poprzez szybki rozrost kłączy,
  • duża ilość wytwarzanych nasion i ich nierównoczesne kiełkowanie w sezonie,
  • właściwości allelopatyczne (zdolność wydzielania związków chemicznych hamujących wzrost innych roślin).

Na liście inwazyjnych gatunków obcych roślin poza nawłocią kanadyjską, jest też nawłoć wąskolistna oraz nawłoć późna.

Nawłoć - gatunek inwazyjny. Skąd wzięła się w Polsce?

Naturalnym siedliskiem występowania nawłoci kanadyjskiej jest wschodnia część Ameryki Północnej. GDOŚ podaje, że we florze Europy gatunek jest notowany od pierwszej połowy XVII w. Szybko rozszerzyła swój zasięg w Europie. Gatunek trafił do Polski prawdopodobnie wraz z importem towarów rolnych.

"Pierwsze udokumentowane stanowiska nawłoci kanadyjskiej, spoza uprawy, pochodzą z 1872 roku z okolic Lublina i Krakowa. W naszym kraju jest gatunkiem zadomowionym, który rozprzestrzenia się za pomocą lekkich nasion rozsiewanych na znaczne odległości. Rozprzestrzenianie gatunku związane jest ze szlakami komunikacyjnymi: drogami i liniami kolejowymi".

Źródło: GDOŚ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie