Nie będzie już minikosmetyków w hotelach i drogeriach? Komisja Europejska proponuje nowe przepisy gospodarowania odpadami

Justyna Madan
Justyna Madan
Jeśli propozycje Komisji Europejskiej dotyczące gospodarowania odpadami wejdą w życie, w hotelach nie będą już na nas czekać małe buteleczki szamponów i żeli pod prysznic. Minikosmetyków nie kupimy też w drogeriach.
Jeśli propozycje Komisji Europejskiej dotyczące gospodarowania odpadami wejdą w życie, w hotelach nie będą już na nas czekać małe buteleczki szamponów i żeli pod prysznic. Minikosmetyków nie kupimy też w drogeriach. Getty Images
Plastiku nie ubywa, zwłaszcza w Polsce gdzie zdecydowanie za dużo odpadów z tworzyw sztucznych zamiast do recyklingu trafia na wysypisko, gdzie rozkłada się przez wiele lat. Komisja Europejska postanowiła zająć się stale rosnącym źródłem odpadów i frustracją konsumentów. Nowe przepisy sprawią, że recykling nie będzie tylko ładnym słowem, ale stanie się rzeczywistością?

Spis treści

Komisja Europejska postanowiła zająć się stale rosnącym źródłem odpadów i frustracją konsumentów. Głównym celem jest ograniczenie zbędnych opakowań, zwłaszcza tych jednorazowych. Nowe przepisy zakładają duże zmiany. Będą one miały wpływ przede wszystkim na branżę hotelarską, ale drogerie też nie będą już sprzedawać miniaturowych wersji kosmetyków.

Koniec z miniaturowymi kosmetykami w hotelach?

- Aby zdecydowanie rozwiązać problem zbędnych opakowań, niektóre formy opakowań będą zakazane, na przykład opakowania jednorazowego użytku stosowane do podawania żywności i napojów spożywanych w restauracjach i kawiarniach, opakowania jednorazowego użytku do pakowania owoców i warzyw, miniaturowe butelki szamponu i inne miniaturowe opakowania w hotelach – informuje KE.

Dowiadujemy się również, że wiele środków ma na celu umożliwienie pełnego recyklingu opakowań do 2030 r. „Obejmuje to ustalenie kryteriów projektowania opakowań; stworzenie obowiązkowych systemów zwrotu kaucji dla butelek plastikowych i puszek aluminiowych; oraz wyjaśnienie, które bardzo ograniczone rodzaje opakowań muszą być kompostowalne, aby konsumenci mogli je wyrzucać do bioodpadów.”

- W obiegu zamkniętym koniec życia produktu jest zarazem początkiem życia nowego produktu lub usługi. Wszystkie materiały zostają spożytkowane, ich wartość dodana jest zmaksymalizowana. Całkowicie wyeliminowany jest odpad. Wyeliminowana jest także potrzeba ekstrakcji nowych surowców – podaje GOZ w praktyce.

W gospodarce obiegu zamkniętego obowiązuje hierarchia 3xR (z języka angielskiego: reduce, reuse, recycle), czyli: redukuj, używaj ponownie, poddawaj recyklingowi.

Podatek od zacofania coraz wyższy

Gospodarka odpadami jest niezwykle ważna, niestety niektóre kraje Unii Europejskiej niekoniecznie palą się do wprowadzania bardziej rygorystycznych zmian. Jednym z takich krajów jest Polska, przez co traci rocznie grube miliony złotych.

- Średnio każdy Europejczyk wytwarza prawie 180 kg odpadów opakowaniowych rocznie. Opakowania są jednym z głównych sposobów wykorzystywania surowców pierwotnych, ponieważ 40 proc. tworzyw sztucznych i 50 proc. papieru wykorzystywanych w UE jest przeznaczone na opakowania – podaje Komisja Europejska.

Podatek od zacofania to, najprościej rzecz ujmując, opłata nakładana przez Unię Europejską na kraje, które nie osiągają wystarczającego recyklingu plastiku i tworzyw sztucznych. Odpady te nie trafiają do recyklingu tylko na wysypiska i trzeba za to zapłacić.

Nie są to małe kwoty, bo w 2022 roku Polska wyłoży zawrotną kwotę 1,7 miliarda złotych. W 2021 roku było to 1,69 miliarda złotych. Dzieje się tak, bo zmiany dotyczące ograniczania niesortowanego plastiku nie są wprowadzane w naszym kraju wystarczająco szybko. Warto podkreślić, że są to pieniądze z budżetu państwa, czyli kieszeni podatników.

Polska znajduje się na czwartym miejscu, jeśli chodzi o poziom wpłat podatku od zacofania. Przed nami znajdują się Francja, Niemcy oraz Włochy.

Komisja Europejska chce nowych zasad gospodarowania odpadami

Nowe przepisy mają zapewnić z punktu widzenia konsumenta „możliwości ponownego użycia opakowań, wyeliminują zbędne opakowania, ograniczą pakowanie w zbyt wiele opakowań oraz zapewnią zrozumiałe etykiety wspierające prawidłowy recykling”.

- Komisja zapewnia również konsumentom i przemysłowi jasność w zakresie biopochodnych, kompostowalnych i ulegających biodegradacji tworzyw sztucznych: określono, do jakich zastosowań takie tworzywa sztuczne są rzeczywiście korzystne dla środowiska, oraz w jaki sposób należy je projektować, unieszkodliwiać i poddawać recyklingowi – informuje KE.

Z informacji podanych przez komisję, wynika, że proponowana zmiana przepisów ma trzy główne cele:

  • zapobieganie produkowaniu odpadów opakowaniowych: zmniejszenie ich ilości, ograniczenie zbędnych opakowań oraz promowanie rozwiązań w zakresie opakowań wielokrotnego użytku i wielokrotnego napełniania;
  • podwyższenie jakości recyklingu („zamknięty obieg”): dzięki czemu do 2030 r. wszystkie opakowania znajdujące się na rynku UE będą nadawać się do recyklingu w opłacalny ekonomicznie sposób;
  • zmniejszenie zapotrzebowania na pierwotne zasoby naturalne i stworzenie dobrze funkcjonującego rynku surowców wtórnych poprzez zwiększenie wykorzystania tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w opakowaniach.

Wniosek w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych jest rozpatrywany przez Parlament Europejski i Radę w ramach zwykłej procedury ustawodawczej.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera