Nie chcesz mieć mchu w ogrodzie? Są proste sposoby, żeby go usunąć. Wybierz naturalne metody usuwania mchu

Justyna Madan
Justyna Madan
Mech w przyrodzie pełni bardzo ważną rolę, ale w ogrodzie może być prawdziwym utrapieniem. Są naturalne sposoby, żeby się pozbyć mchu.
Mech w przyrodzie pełni bardzo ważną rolę, ale w ogrodzie może być prawdziwym utrapieniem. Są naturalne sposoby, żeby się pozbyć mchu. pixabay.com
Mech jest pożyteczny i pełni bardzo ważną rolę w przyrodzie, ale niekoniecznie musimy mieć go we własnym ogrodzie. Zwłaszcza jeśli są to małe kępki wyrastające z przerw między płytami chodnika, porastające murek lub ścianę domu. Nie wygląda to estetycznie, a i przyrodzie za bardzo nie pomoże. Jak usunąć mech bez stosowania trujących chemikaliów i bez szkodzenia innym roślinom? Jest na to kilka naturalnych sposobów.

Najnowsze, zakrojone na szeroką skalę badania, dowodzą, że mchy odgrywają ważną rolę w skali globalnej. Okazuje się, że pochłaniają one duże ilości dwutlenku węgla, spowalniając tym samym postępujące zmiany klimatu.

Ten przodek roślin magazynuje ok. 6,43 gigaton dwutlenku węgla z atmosfery. Oprócz tej funkcji mech pomaga w utrzymywaniu wilgoci w glebie oraz w jej schładzaniu. Jeśli wolimy jednak, aby mech pełnił swoją niezwykle ważną funkcję w lesie i innym dzikim otoczeniu, są sposoby, aby pozbyć się go z ogrodu.

Czym jest mech?

Zacznijmy najpierw od tego, że jeśli chcemy usunąć mech, to usuwamy go z ogrodu. Mchy rosnące np. w lesie, zostawiamy w spokoju. Przypominamy, że „zgodnie z artykułem 153. kodeksu wykroczeń, jeśli ktoś zbiera mech lub ściółkę w nienależącym do niego lesie, to podlega karze grzywny”. Kwota grzywny zależy od poziomu wykroczenia, a więc od ilości zebranego wcześniej mchu. Mowa jest o 250 zł grzywny, ale zdarzały się mandaty w wysokości nawet 1000 zł.

- Mchy (Bryophyta) – gromada roślin telomowych obejmująca małe, osiągające od 1 do 10 cm wysokości organizmy, przeważnie żyjące skupiskowo w ocienionych i wilgotnych miejscach. Nie wykształcają one prawdziwych liści, łodyg czy korzeni, zamiast nich posiadają listki (mikrofile), łodyżki oraz chwytniki, spełniające podobne funkcje, lecz mające odmienną budowę – podaje Wikipedia.

Bez struktur naczyniowych liści, łodyg i korzeni mech rośnie tam, gdzie jest stała wilgoć. Czasami wygląda pięknie, ale kiedy osiada na trawniku, ma jeden cel — całkowitą dominację. Jeśli mech zaczyna przejmować kontrolę nad naszym otoczeniem, warto rozważyć jego usunięcie.

Jak naturalnie pozbyć się mchu?

Soda oczyszczona
To rozwiązanie krótkoterminowe i nie zawsze skuteczne, ale przy małej ilości mchu można najpierw wypróbować tę metodę. Mieszamy 3 łyżki sody oczyszczonej z 1 litrem wody, aż soda całkowicie się rozpuści. Przelewamy płyn do butelki z rozpylaczem. Pryskamy mech w suchy, ciepły dzień, dobrze jest sprawdzić prognozę pogody i upewnić się, że przez kolejne dni nie będzie padał deszcz. Unikamy pryskania roztworem trawy i innych roślin. Po 2-3 dniach mech powinien wyschnąć i zmienić kolor na jasnobrązowy. Wówczas grabimy lub zeskrobujemy mech i wyrzucamy do pojemnika z odpadami zielonymi.

Płyn do mycia naczyń
Wymieszaj 60 ml delikatnego, najlepiej naturalnego i nietoksycznego płynu do mycia naczyń z 3,5 litra wody i przelej do butelki z rozpylaczem. Pryskamy mech z bliska, tak aby był dobrze mokry. Unikamy pryskania innych roślin, chyba że są to chwasty. Czekamy kilka dni, mech powinien wyschnąć i zbrązowieć, wówczas możemy go wykopać i wyrzucić.

Ocet
To jedna z ekonomicznych i bezpiecznych metod usuwania mchu. Wystarczy najzwyklejszy, biały ocet. Wystarczy wymieszać 1 łyżkę octu z 1 litrem wody, napełniamy butelkę z rozpylaczem i pryskamy bezpośrednio na mech. Mieszankę możemy też wykorzystać do pozbycia się chwastów z ogrodu. Mieszankę octu i wody stosujemy codziennie, aż mech wyschnie. Jeśli po kilku dniach nic się nie wydarzy, warto do wody dodać kolejną łyżkę octu.

Mech na dachu?
Jeśli mech zaczyna porastać nasz dach, w takim wypadku warto się go pozbyć. Przede wszystkim używamy szczotki z miękkim włosiem i delikatnie zeskrobujemy mech z dachu. Większość powinna zejść bez problemu. Reszty pozbywamy się za pomocą jednego z powyższych sposobów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera