Nie karm zwierząt zalaną paszą, a chore osobniki odizoluj. Apel Głównego Lekarza Weterynarii

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Co zaleca GLW po powodzi?
Co zaleca GLW po powodzi? pixabay.com/fietzfotos
Na południu i zachodzie kraju rolnicy liczą straty po powodzi. Woda zniszczyła dobytek, gospodarstwa, ucierpiały też zwierzęta. Główny Lekarz Weterynarii apeluje do podmiotów objętych nadzorem inspekcji o przestrzeganie zasad na terenach po klęsce żywiołowej.

Z falą powodziową wsie nie miały szans. Jeśli w czasie klęski zwierzęta hodowlane padły lub zachorowały, należy ten fakt zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii, można też udać się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca zamieszkania. Podejrzane lub chore zwierzęta należy odizolować od innych. Padłe gatunki muszą zostać zutylizowane.

Ponadto, budynki inwentarskie przeznaczone dla świń, koni lub bydła trzeba niezwłocznie oczyścić i zdezynfekować przed ponownym umieszczeniem hodowli.

Usunięty nawóz należy ułożyć w pryzmy w celu biotermicznego odkażenia albo przekazać do utylizacji przez uprawnione podmioty, wskazuje GIW.

Inspektorat przypomina, że zalane pasze i karmy nie nadają się do spożycia. Także oznaki pleśni na żywności mają być wskazaniem do wyrzucenia. Niestosowanie się do zaleceń może skutkować zagrożeniem zdrowia. W trudnym czasie niektóre zwierzęta mogą być wygłodzone. Porcje należy wydzielać racjonalnie, bez przekarmiania, ze stopniowym zwiększaniem dawki pokarmowej.

Zwierzęta trzeba poić wyłącznie wodą zdatną do picia.

Zobacz też: Ratuj krowy przed powodzią, nie pozwól psom pić wody z rzek, grozi epidemią

W najbliższym czasie rolnicy będą chcieli ubiegać się o rekompensaty z tytułu powodzi. W ramach kompetencji powiatowi lekarze weterynarii, będą prowadzili kontrole wyłącznie w trybie doraźnym. Określą stan faktyczny w nadzorowanej działalności i udokumentują ustalenia w protokole.

Źródło: GIW

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro