Nie tylko lubczyk! Oto naturalne afrodyzjaki prosto z kuchni. Tak tradycja ludowa podchodziła do miłości

Redakcja
Przykłady ziół-afrodyzjaków znajdziesz w galerii --->
Przykłady ziół-afrodyzjaków znajdziesz w galerii --->pixabay.com
Nie tylko w Walentynki poszukujemy sposobów, które w naturalny sposób pobudzą nasz organizm. Mowa o naturalnych afrodyzjakach, a znajdziemy je w kuchni. Przy okazji zbliżającego się święta zakochanych zapraszamy na przegląd ziół, które sprawdzą się w tej roli. Zakochanie to stan, który w skali całego życia trwa chwilę, o miłość trzeba dbać i pielęgnować relację, także tę zmysłową. Już nasze przodkinie wybranym roślinom przypisywały symbolikę płodności.

Zimą na parapecie, a od wiosny do jesieni w ogródku lub na balkonie możemy znaleźć prawdziwe naturalne afrodyzjaki! Źródeł pobudzenia nie trzeba zatem szukać daleko. Bez trudu wkomponujemy je w codzienne menu. Może się okazać, że już w nim są.

Lubczyk i inne naturalne afrodyzjaki

W polskiej kuchni dobrze znany jest m.in. lubczyk, który zapewnia naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn. Dodatkowo lubczyk zwiększa wydolność fizyczną oraz umysłową, wyjaśnia na swojej stronie Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

PODR: Lubczyk uznaje się również za afrodyzjak, który miał przynosić szczęście i powodzenie w miłości. W swoim składzie zawiera bowiem olejki eteryczne wpływające na wzrost ukrwienia narządów płciowych.

Które zioła zaliczane są do afrodyzjaków?

Mirt, barwinek i ruta dla panny młodej na płodność

Zioła i inne rośliny miały bardzo duże znaczenie w symbolice ludowej. Specjalne znaczenia miały przedmioty czy zachowania w ważnych życiowych wydarzeniach czy towarzyszące świętom. Takim właśnie były zaślubiny.

"Dzień przed weselem dziewczęta wraz z panną młodą urządzały tzw. wianeczki – wieczór panieński (dziewiczy wieczór, babski wieczór, rózgowiny, wieńczyny), podczas którego wito wianki z „wiecznie zielonych” roślin, np. mirtu, barwinka, ruty, które symbolizują młodość, płodność, nieśmiertelność, w zimie używano zimozielonego barwinka", takie wspomnienia znajdujemy na blogu Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Do przystrojenia dawano także nagietek, wasilek, chaber, bławatek, modrak, wołoszek. Przygotowywano również specjalne bukieciki dla drużbów, pana młodego i starosty. Mirt jest symbolem dziewictwa i niewinności.

Rośliny warto zatem wykorzystywać świadomie, znając ich symbolikę i właściwości!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera