Nie tylko zbiór truskawek i czereśni! Te prace trzeba wykonać w czerwcu w ogrodzie i na działce

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Choć pracy na działkach i w ogrodach nie brakuje, dbanie o nie daje mnóstwo radości.
Choć pracy na działkach i w ogrodach nie brakuje, dbanie o nie daje mnóstwo radości. GettyImages/Kristin Mitchell
Czerwiec daje nam poczuć przedsmak lata. Większość pól i działek zakwita roślinnością, a bujne trawy cały czas pną się do góry. Zbieramy truskawki, zrywamy czereśnie, a gdzie nie spojrzymy, kwiaty ujmują nas kolorami. Dla amatorów ogrodnictwa to jednak nie czas laby. Przed wakacjami warto pamiętać o czynnościach, które pomogą nie tylko utrzymać dotychczasowe efekty pracy, ale znacznie je polepszą.

Astronomiczne lato już się rozpoczęło, warto więc wzmóc pielęgnację ogrodów i działek, zwłaszcza że temperatury za oknem będą sukcesywnie rosły. Zanim zaczniemy jednak stawiać na nowe rośliny, należy przyjrzeć się tym, które już są w naszej przestrzeni.

Czas na nowe rośliny. Zobacz, jakie kwiaty warto sadzić w czerwcu

Choć wydaje się, że wszystko już kwitnie, czerwiec to czas, gdy warto posadzić wiele roślin. Na uwagę zasługują niektóre gatunki roślin dwuletnich i jednorocznych. Wśród tych pierwszych warto postawić na sadzenie do skrzynek bratków, stokrotek, malw oraz goździków. Jednoroczne rośliny, o których należy pamiętać w tym miesiącu, to z kolei nagietki i groszki pachnące.

Od połowy czerwca dobrze jest usuwać przekwitnięte cebule roślin, np. tulipanów, krokusów czy hiacyntów, a także pozbyć się przekwitniętych kwiatostanów wśród gatunków pędowych, np. azalii.

Trwają zbiory letnich owoców i warzyw. O czym należy pamiętać?

Wiosna zachwyciła nas nowalijkami, po wielu pysznych warzywach pozostały puste miejsca. Zadaniem ogrodnika jest zagospodarowanie tych przedplonów. Można posadzić m.in. późne marchewki, papryki, pomidory, a na rozsady przeznaczyć kalafiory, kapusty i sałaty. Domowy ogródek da nam gwarancję świeżej, nieskażonej żywności.

- W sadzie, warzywniku i na rabatach ozdobnych dokonujemy częstych (co najmniej raz w tygodniu) lustracji drzew, krzewów owocowych i ozdobnych np. jabłoni, śliw, wiśni, porzeczek, malin i róż oraz warzyw np. pomidorów – przypomina Polski Związek Działkowców, Okręg w Bydgoszczy.

Walka ze szkodnikami. Mszyce mogą zaszkodzić uprawom

Czerwiec to czas wzmożonej walki ze szkodnikami, większość z nich masowo atakuje rośliny. Choć można walczyć z nimi za pomocą środków chemicznych, wielu stawia na naturalne sposoby zwalczania. Na mszyce lub przędziorki mogą sprawdzić się np. ocet lub szare mydło. W odpowiednich proporcjach z wodą opryski pomagają usuwać insekty. W ogrodzie warto również pozawieszać opaski lub tabliczki lepowe.

Podlewanie i cięcia w czerwcu. Pielęgnacja to podstawa

Działkowicze i ogrodnicy nie mogą zapomnieć o podstawowych czynnościach, takich, jak nawożenie oraz podlewanie. O tej porze roku deszczu nie da się przewidzieć, dostęp do wody jest więc podstawą. Należy postawić też na pielenie, najlepiej ręczne. Ochroni to kwiaty i resztę upraw przed zachwaszczeniem. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie, nie tylko krzewów, ale też żywopłotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera