Cytrusy, jabłka, banany, orzechy kokosa mają wielką moc. Są nie tylko pyszne, ale można je wykorzystać na wiele sposobów. Gotowanie może być frajdą, a sprawi jeszcze więcej radości, kiedy z tyłu głowy mamy świadomość, że nie marnujemy, nie wyrzucamy – wykorzystujemy do ostatniej kropli. Jak? Oto nasze pomysły.
Roślinne zero waste w praktyce
Jabłko
Jabłka to magiczne owoce. Zawierają witaminę C, witaminy z grupy B, beta-karoten, trochę witaminy E, fosfor, wapń, siarkę, magnez, żelazo. Stanowią źródło błonnika pokarmowego, kwercetyny oraz antyoksydantów, dlatego warto je jeść. Jak wykorzystać ten owoc w całości?
Jabłko zjemy surowe, dodamy do szarlotki czy usmażymy z niego dżem. Co zrobić ze skórką i gniazdem nasiennym? Najprostszą opcją jest kompot. Wystarczy wrzucić obierki i gniazda do wody, dodać cukru i gotować – napój można urozmaicić innymi owocami, zwłaszcza takimi, które zabarwią wodę, np. jagody czy truskawki (poza sezonem jak najbardziej mogą być mrożone). To jednak nie koniec zabawy z jabłkiem! Obierki z kompotu wcale nie muszą lądować w koszu na śmieci.
Można je zblendować i dodać do ciasta, np. czekoladowego lub muffinek. Taki jabłkowy mus doda naszym wypiekom naturalnej słodyczy i smaku. Zblendowane, ugotowane obierki mogą też zostać wymieszane z odrobiną miodu i cynamonu i będą idealne na tosty, do naleśników czy owsianki. Możliwości jest wiele, ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Banan
Banany zawierają dużo potasu, dostarczają nam porcję magnezu, wapnia, jodu i fosforu, witaminy C, B6, A, E i K. Jemy je surowe, pieczemy chlebek bananowy, używamy jako składnik słodkiego koktajlu. A co ze skórką?
Poza tym, że skórka nadaje się do nawożenia roślin. Wystarczy taką skórkę zalać wodą i odstawić co najmniej na kilka godzin, a najlepiej dni. W takim wypadku skórka wciąż ląduje w koszu na śmieci. A można przecież ją zjeść. Będzie bazą do wegańskiej wersji "pulled pork", czyli szarpanej wieprzowiny.
Jak zrobić „szarpaną skórkę banana”? Skórkę oczyszczamy w środku z białej części, następnie za pomocą widelca rozdzielamy ją na wąskie paski. Skórki marynujemy w przyprawach, nie może zabraknąć wędzonej papryki, odrobiny soli, czosnku i cebuli w proszku, mielonego kminu rzymskiego, możemy dodać trochę sosu sojowego. Ponadto potrzebujemy też sosu BBQ – domowego lub kupnego. Skórki podsmażamy najpierw na oleju, dodajemy sos i smażymy, aż będą miękkie. Szarpane skórki bananowe świetnie smakują w kanapce z chrupiącymi warzywami.
Kokos
Miąższ świeżego kokosa dostarcza nam błonnika, potasu, magnezu, fosforu, kwasu foliowego, witaminy C, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6, witaminy E oraz K.
Jak otworzyć orzech kokosowy? Najpierw potrzebujemy wydobyć z niego wodę. Kokos ma u góry trzy punkty, palcem badamy, który jest najbardziej miękki i tam wbijamy nóż lub śrubokręt. Wodę przelewamy do szklanki i pijemy – jest pyszna. Następnie, za pomocą młotka obijamy orzech dookoła, na środku, w pewnym momencie zacznie pękać. Dzięki temu dostaniemy się do środka i uzyskamy dwie, kokosowe miseczki.
Można z nich zrobić karmniki dla ptaków, albo wykorzystać jako pojemnik na domową świeczkę. Domowe świeczki można zrobić z resztek starych świeczek, to sposób na recykling. Do rondelka z grubym dnem wlewamy trochę wody na dnie, ustawiamy na palniku i wrzucamy je do miseczki, którą umieszczamy w gotującej się w rondlu wodzie. Mieszamy kilkukrotnie, dodajemy olejek eteryczny. Następnie wlewamy tak przygotowany wosk na dno łupinki kokosa, w wosku umieszczamy knot (drewniany lub bawełniany), a drugą końcówkę zaczepiamy na patyczku. Dolewamy resztę wosku, dekorujemy wedle uznania, np. suszonymi plastrami pomarańczy, goździkami, ziarnami kawy. Pozostawiamy do zastygnięcia.
Ananas
Ten owoc jest bogaty przede wszystkim w witaminę C, ponadto zawiera mangan, miedź, tiaminę, witaminę B6, B5, kwas foliowy i pantotenowy. Jest pyszną, słodką przekąską. Może być suszony, smażony, dodawany do koktajli. A co ze skórką?
Owoc można wydrążyć, a jeśli organizujemy przyjęcie w domu, w wydrążonym owocu podamy kolorowe napoje. Poza tym ze skórki ananasa można zrobić herbatę. Gotujemy je w wodzie, następnie dodajemy odrobinę cynamonu (może to być laska cynamonu lub proszek). Gotujemy przez 30 minut, dosładzamy miodem, jeśli mamy taką potrzebę. To idealny napój zarówno na ciepło, jak i na zimno.
To oczywiście nie wszystko, ugotowane obierki, podobnie jak w przypadku jabłka, również możemy zblendować i dodać do koktajlu. W ten sposób nic się nie marnuje. Liście natomiast wstawiamy do wody i próbujemy wyhodować nowy owoc.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?