Nie wyrzucaj resztek tych owoców, możesz je ponownie wykorzystać. Skórkę banana zjesz, a resztki jabłka wykorzystasz w świątecznym kompocie

Justyna Madan
Justyna Madan
Wiele roślin można wykorzystać na różne sposoby i to w całości. Przykładem mogą być jabłka. Ze skórek zrobimy kompot, a rozgotowane obierki użyjemy też do ciasta. Tak zaczyna się droga do życia bez marnowania.
Wiele roślin można wykorzystać na różne sposoby i to w całości. Przykładem mogą być jabłka. Ze skórek zrobimy kompot, a rozgotowane obierki użyjemy też do ciasta. Tak zaczyna się droga do życia bez marnowania. Justyna Madan
Kompostowanie nie jest opcją dla każdego. Jeśli nie mamy ogrodu, a w domu na parapecie stoi tylko kilka kwiatków, kompostowanie może nie mieć sensu, ponieważ nie wykorzystamy wszystkiego, co do domowego kompostownika wrzucimy. Jednak wiele roślin, zwłaszcza owoców, można zużyć w całości, czasami – jak w przypadku jabłka – nawet kilkakrotnie. Zabawa w kuchni bez wyrzutów sumienia? Tak zaczyna się droga ku „zero waste”.

Cytrusy, jabłka, banany, orzechy kokosa mają wielką moc. Są nie tylko pyszne, ale można je wykorzystać na wiele sposobów. Gotowanie może być frajdą, a sprawi jeszcze więcej radości, kiedy z tyłu głowy mamy świadomość, że nie marnujemy, nie wyrzucamy – wykorzystujemy do ostatniej kropli. Jak? Oto nasze pomysły.

Roślinne zero waste w praktyce

Jabłko

Jabłka to magiczne owoce. Zawierają witaminę C, witaminy z grupy B, beta-karoten, trochę witaminy E, fosfor, wapń, siarkę, magnez, żelazo. Stanowią źródło błonnika pokarmowego, kwercetyny oraz antyoksydantów, dlatego warto je jeść. Jak wykorzystać ten owoc w całości?

Jabłko zjemy surowe, dodamy do szarlotki czy usmażymy z niego dżem. Co zrobić ze skórką i gniazdem nasiennym? Najprostszą opcją jest kompot. Wystarczy wrzucić obierki i gniazda do wody, dodać cukru i gotować – napój można urozmaicić innymi owocami, zwłaszcza takimi, które zabarwią wodę, np. jagody czy truskawki (poza sezonem jak najbardziej mogą być mrożone). To jednak nie koniec zabawy z jabłkiem! Obierki z kompotu wcale nie muszą lądować w koszu na śmieci.

Można je zblendować i dodać do ciasta, np. czekoladowego lub muffinek. Taki jabłkowy mus doda naszym wypiekom naturalnej słodyczy i smaku. Zblendowane, ugotowane obierki mogą też zostać wymieszane z odrobiną miodu i cynamonu i będą idealne na tosty, do naleśników czy owsianki. Możliwości jest wiele, ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Banan

Banany zawierają dużo potasu, dostarczają nam porcję magnezu, wapnia, jodu i fosforu, witaminy C, B6, A, E i K. Jemy je surowe, pieczemy chlebek bananowy, używamy jako składnik słodkiego koktajlu. A co ze skórką?

Poza tym, że skórka nadaje się do nawożenia roślin. Wystarczy taką skórkę zalać wodą i odstawić co najmniej na kilka godzin, a najlepiej dni. W takim wypadku skórka wciąż ląduje w koszu na śmieci. A można przecież ją zjeść. Będzie bazą do wegańskiej wersji "pulled pork", czyli szarpanej wieprzowiny.

Jak zrobić „szarpaną skórkę banana”? Skórkę oczyszczamy w środku z białej części, następnie za pomocą widelca rozdzielamy ją na wąskie paski. Skórki marynujemy w przyprawach, nie może zabraknąć wędzonej papryki, odrobiny soli, czosnku i cebuli w proszku, mielonego kminu rzymskiego, możemy dodać trochę sosu sojowego. Ponadto potrzebujemy też sosu BBQ – domowego lub kupnego. Skórki podsmażamy najpierw na oleju, dodajemy sos i smażymy, aż będą miękkie. Szarpane skórki bananowe świetnie smakują w kanapce z chrupiącymi warzywami.

Kokos

Miąższ świeżego kokosa dostarcza nam błonnika, potasu, magnezu, fosforu, kwasu foliowego, witaminy C, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6, witaminy E oraz K.

Jak otworzyć orzech kokosowy? Najpierw potrzebujemy wydobyć z niego wodę. Kokos ma u góry trzy punkty, palcem badamy, który jest najbardziej miękki i tam wbijamy nóż lub śrubokręt. Wodę przelewamy do szklanki i pijemy – jest pyszna. Następnie, za pomocą młotka obijamy orzech dookoła, na środku, w pewnym momencie zacznie pękać. Dzięki temu dostaniemy się do środka i uzyskamy dwie, kokosowe miseczki.

Można z nich zrobić karmniki dla ptaków, albo wykorzystać jako pojemnik na domową świeczkę. Domowe świeczki można zrobić z resztek starych świeczek, to sposób na recykling. Do rondelka z grubym dnem wlewamy trochę wody na dnie, ustawiamy na palniku i wrzucamy je do miseczki, którą umieszczamy w gotującej się w rondlu wodzie. Mieszamy kilkukrotnie, dodajemy olejek eteryczny. Następnie wlewamy tak przygotowany wosk na dno łupinki kokosa, w wosku umieszczamy knot (drewniany lub bawełniany), a drugą końcówkę zaczepiamy na patyczku. Dolewamy resztę wosku, dekorujemy wedle uznania, np. suszonymi plastrami pomarańczy, goździkami, ziarnami kawy. Pozostawiamy do zastygnięcia.

Ananas

Ten owoc jest bogaty przede wszystkim w witaminę C, ponadto zawiera mangan, miedź, tiaminę, witaminę B6, B5, kwas foliowy i pantotenowy. Jest pyszną, słodką przekąską. Może być suszony, smażony, dodawany do koktajli. A co ze skórką?

Owoc można wydrążyć, a jeśli organizujemy przyjęcie w domu, w wydrążonym owocu podamy kolorowe napoje. Poza tym ze skórki ananasa można zrobić herbatę. Gotujemy je w wodzie, następnie dodajemy odrobinę cynamonu (może to być laska cynamonu lub proszek). Gotujemy przez 30 minut, dosładzamy miodem, jeśli mamy taką potrzebę. To idealny napój zarówno na ciepło, jak i na zimno.

To oczywiście nie wszystko, ugotowane obierki, podobnie jak w przypadku jabłka, również możemy zblendować i dodać do koktajlu. W ten sposób nic się nie marnuje. Liście natomiast wstawiamy do wody i próbujemy wyhodować nowy owoc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera