W Polsce wiele niedopałków pojawia się na przykład na plażach po sezonie letnim lub w innych miejscach wiosną, chociaż tak naprawdę jest to problem, który dotyczy wielu krajów przez cały rok. Palacze nie tylko ignorują fakt, że tytoń jest szkodliwy dla zdrowia, ale dodatkowo nie zaprzątają sobie głowy wyrzucaniem niedopałków w popielniczkach. Praktycznie każdy publiczny kosz na śmieci ma miejsce na niedopałki – zamiast tego lądują masowo pod nogami.
Dlaczego niedopałki są tak szkodliwe dla środowiska?
Według Ocean Conservancy niedopałki papierosów rozkładają się na mikroplastik, uwalniając wszystkie toksyczne chemikalia. Są często spożywane przez dzikie zwierzęta, mogą się nimi zainteresować również wyprowadzane na spacer psy. Niedopałki to też jeden z najczęściej spotykanych odpadów na całym świecie.
Tylko w 2019 roku na plażach i drogach wodnych na całym świecie zebrano 4 211 962 niedopałki papierosów, co czyni je drugim najczęstszym rodzajem śmieci na świecie po opakowaniach żywności.
„Nie istnieją śmieci, które możemy znaleźć częściej niż niedopałki papierosów. Szacuje się, że co roku wypalamy 5.6 bilionów papierosów, a dwie trzecie z nich nigdy nie trafia do popielniczek. To ponad 4.5 biliona niedopałków rocznie upuszczanych na ziemię. W samej Polsce wypalamy 40 miliardów papierosów rocznie! Pety są złudniczo małe, więc dość często wydaje nam się, że wyrzucając je, nie przykładamy ręki do zanieczyszczania miasta” – podaje Omni Calculator.
Filtry papierosowe są wykonane z octanu celulozy, tworzywa sztucznego, które rozkłada się tylko w trudnych warunkach biologicznych, na przykład, gdy filtry gromadzą się w ściekach. W praktyce niedopałki papierosów wyrzucane na ulice i plaże nie ulegają biodegradacji. W optymalnych warunkach degradacja niedopałka papierosa może zająć co najmniej dziewięć miesięcy, ale rozkład – i to nie całkowity – większości niedopałków trwa nawet 25 lat.
Wstępne badania pokazują, że związki organiczne (takie jak nikotyna, pozostałości pestycydów i metale) przedostają się z niedopałków papierosów do ekosystemów wodnych, stając się ostro toksyczne dla ryb i mikroorganizmów.
Uprawa tytoniu i przemysł tytoniowy w znacznym stopniu przyczyniają się do wylesiania w wielu krajach na całym świecie. Każdego roku przemysł tytoniowy ścina około 600 milionów drzew. Jedno drzewo wystarcza na wyprodukowanie papieru na średnio 15 paczek papierosów.
Pojawiają się zakazy
Aby walczyć z plagą niedopałków, niektóre kraje zaczynają wprowadzać zakazy palenia papierosów na plażach. Nie zapalimy już np. na Miami Beach, a od 2021 roku na 525 hiszpańskich plażach. Hiszpania poszła o krok dalej. Koncerny tytoniowe mają płacić za zaśmiecanie niedopałkami papierosów. A konkretnie 20 eurocentów za każdy niedopałek.
Kataloński rząd spodziewa się, że nowa inicjatywa przyniesie blisko miliard euro. Jest to doskonały przykład rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR), „podejścia politycznego, w ramach którego producenci ponoszą znaczną odpowiedzialność - finansową i /lub fizyczną - za przetwarzanie lub usuwanie produktów pokonsumpcyjnych”.
Źródło: Truth initiative, Treehugger
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Kenwood Prospero + KHC29.W0SI
Ten sprzęt jest nowy, został rozpakowany , nie uży…
kup teraz

Bosch MUM4875EU Biały
Robot kuchenny Bosch MUM 4875EU idealnie sprawdzi …
kup teraz

KitchenAid 5KFC3516EWH Biały
Mini malakser jest intuicyjny i bardzo prosty w ob…
kup teraz

MPM Termorobot Wi-Fi MRK-18
Wielofunkcyjny, gotujący robot kuchenny marki MPM …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót