Niewielu rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie 2022. ARiMR przypomina o płatności uzupełniającej

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W ubiegłym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1,3 mln rolników. Do 30 czerwca 2022 r. będzie trwać realizacja płatności końcowych za 2021 rok. Dotychczas ARiMR wypłaciła blisko 15,3 mld zł z tytułu dopłat bezpośrednich i ok. 3,07 mld zł w ramach płatności obszarowych z PROW za 2021 r.
W ubiegłym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1,3 mln rolników. Do 30 czerwca 2022 r. będzie trwać realizacja płatności końcowych za 2021 rok. Dotychczas ARiMR wypłaciła blisko 15,3 mld zł z tytułu dopłat bezpośrednich i ok. 3,07 mld zł w ramach płatności obszarowych z PROW za 2021 r. pixabay.com
Od prawie miesiąca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2022 rok. ARiMR przypomina i zachęca rolników, by zgłaszali uprawy do uzupełniającej płatności podstawowej. Wsparciem jest objętych 13 upraw. Do 11 kwietnia wnioski przesłało dopiero ok. 12 procent rolników. - Zachęcamy, by nie odkładać tego na później.

Rolnicy nie spieszą się ze składaniem wniosków o dopłaty. Według stanu z 11 kwietnia 2022 r. na godz. 8.00 do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach kampanii dopłat za 2022 rok wpłynęło ponad 160 tys. wniosków o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, podaje ARiMR.

Prawie połowa terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2022

Agencja: Przypominamy, że dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Zachęcamy, by nie odkładać tego na później.

Rolnicy nie są jeszcze pewni, jakie uprawy zadeklarować, bo część pól może trzeba będzie posiać na nowo, jeśli nie przetrwają wiosennej suszy albo zaszkodzą im wiosenne wahania temperatur. Czas na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie w podstawowym terminie jest do 16 maja.

Kto nie zdoła wysłać wniosku w tym terminie, będzie mógł to zrobić jeszcze do 10 czerwca 2022 r., ale wówczas należne płatności zostaną pomniejszone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Zmiany do wniosków złożonych do 16 maja można składać bez żadnych sankcji do 31 maja. Rolnicy, którzy złożą korekty później, ale w nieprzekraczalnym terminie do 10 czerwca, będą mieli pomniejszone płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Rolniku, składając wniosek o dopłaty bezpośrednie 2022 pamiętaj o UPP

Po kilku latach przerwy rolnicy ponownie mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze w postaci uzupełniającej płatności podstawowej. Ostatnia taka dopłata obowiązywała w 2013 r. Podobnie jak wówczas, także i teraz jest finansowana z budżetu krajowego.

- Płatność ta, co do zasady, przysługuje do najważniejszych roślin uprawnych na gruntach ornych, w szczególności do zbóż, roślin oleistych i roślin wysokobiałkowych. Pełny wykaz tych roślin obejmuje 13 kategorii - przypomina ARiMR. - Ponadto płatność będzie przysługiwała do gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin, pod warunkiem dokonania zasiewu w celu podniesienia żyzności gleby oraz wymieszania lub przyorania masy roślinnej.

Uzupełniającą płatnością podstawową jest objęta powierzchnia upraw następujących rodzajów roślin uprawianych w plonie głównym:

 • zboża;
 • rośliny oleiste - rzepak, rzepik, słonecznik i soja;
 • rośliny wysokobiałkowe - bób, bobik, łubin słodki i groch siewny;
 • rośliny strączkowe - wyka siewna, soczewica jadalna i ciecierzyca pospolita;
 • rośliny strączkowe pastewne;
 • len włóknisty i oleisty;
 • konopie włókniste;
 • rośliny przeznaczone na materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany, których gatunki są określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego, jeżeli uprawy tych roślin zostały objęte oceną polową, o której mowa w przepisach o nasiennictwie;
 • rośliny motylkowate drobnonasienne;
 • rośliny okopowe pastewne, z wyłączeniem ziemniaków pastewnych;
 • trawy na trwałych użytkach zielonych przeznaczone na susz paszowy;
 • mieszanki roślin motylkowatych drobnonasiennych z trawami na gruntach rolnych innych niż trwałe użytki zielone;
 • mieszanki między następującymi rodzajami roślin: zbożami, roślinami oleistymi, roślinami wysokobiałkowymi, roślinami strączkowymi, roślinami motylkowatymi drobnonasiennymi.

W ramach płatności nie obowiązuje limit powierzchni, a to oznacza, że do jej otrzymania uprawnieni będą wszyscy rolnicy, którzy o jednolitą płatność obszarową wystąpią do ARiMR.

Stawkę UPP poznamy dopiero jesienią, podobnie jak wszystkich pozostałych płatności bezpośrednich. Zostanie określona na podstawie powierzchni zgłoszonej we wnioskach przez rolników.

Wnioski należy składać drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE), która została udostępniona na portalu ARiMR.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera