Zatrważające wyniki raportu NIK. Miliardy litrów wody zmarnowane na wsiach

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
- W ponad połowie z 20 skontrolowanych zakładów wodociągowych straty wody przekroczyły 30 proc. W 45 proc. straty wody odpowiadały ponad połowie objętości wody sprzedanej, a w sześciu jednostkach przekraczały 60 proc. tej objętości – informuje NIK.
- W ponad połowie z 20 skontrolowanych zakładów wodociągowych straty wody przekroczyły 30 proc. W 45 proc. straty wody odpowiadały ponad połowie objętości wody sprzedanej, a w sześciu jednostkach przekraczały 60 proc. tej objętości – informuje NIK. Robert Woźniak
Marnowanie wody, stare sieci wodociągowe, brak kontroli okresowych, a nawet dostarczanie mieszkańcom wody nieprzydatnej do spożycia przez kilkaset dni. Zatrważające są wyniki raportu Najwyższej Izby Kontroli w zakładach wodociągowych na polskiej wsi. W Kujawsko-Pomorskiem pod lupę wzięto cztery firmy. Największe straty odnotował ZUK Łysomice.

Kontrola została przeprowadzona na terenie pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego, opolskiego i pomorskiego. Objęła działalność 20 przedsiębiorstw wodociągowych w okresie 2019 - 2021 (30 września), w województwie kujawsko-pomorskim: Zakład Usług Komunalnych Łysomice w Gostkowie (powiat toruński), Zakład Gospodarki Komunalnej w Drzycimiu (powiat świecki), Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Brzuzem (powiat rypiński) i Zakład Usług Komunalnych Zławieś Wielka w Rzęczkowie (powiat toruński).

Potężne straty wody, które ciągle rosną

- W ponad połowie z 20 jednostek straty przekroczyły 30 proc. wody. W 45 proc. objętych kontrolą przedsiębiorstw straty wody odpowiadały ponad połowie objętości wody sprzedanej, a w sześciu jednostkach przekraczały 60 proc. tej objętości – informuje NIK.

Najgorzej w Kujawsko-Pomorskiem wypadł ZUK Łysomice, który tracił dziennie 4,4 metra sześciennego wody na kilometr sieci. Kolejny – ZGK w Brzuzem – 2,3 m³/1 km sieci, ZGK w Drzycimiu – 1,5 m³/1 km sieci, a ZUK Zławieś Wielka - 0,8 m³/1 km sieci.

NIK wskazuje, że straty ZUK Łysomice stale rosną: - W 2019 roku wynosiły 310 tys. m³ wody, tj. 38,3 proc.; w 2020 r. - 332,1 tys. m³ , tj. 40 proc.; a w I połowie 2021 r. - 166,9 tys. m³ , tj. 41,3 proc.
Wójt gminy Łysomice jest na urlopie. Urząd poinformował „Pomorską”, że od 1 września 2022 r. w ZUK Łysomice będą nowi prezes i rada nadzorcza, którzy mają za zadanie naprawić sytuację. W ramach programu Polski Ład Łysomice otrzymały 2 975 000 zł dofinansowania na modernizację systemu wodociągowego.

Częste awarie przez brak okresowych przeglądów

Straty wody w skontrolowanych gminach były powodowane przez częste awarie, które wynikały ze złego stanu technicznego sieci wodociągowej. - Awaryjność sieci wodociągowych współwystępowała z nieregularnością ich kontroli okresowych – uzupełnia NIK. - Aż 75 proc. skontrolowanych przedsiębiorstw nie zlecało takich kontroli: 14 z 20 w ogóle ich nie prowadziło, a jedno przeprowadziło je dla zaledwie 1 proc. całej sieci wodociągowej (ZUK Zławieś Wielka).

Do części skontrolowanych sieci trafiała też woda niezdatna do spożycia. - Aż w 80 proc. skontrolowanych przedsiębiorstw woda nie zawsze spełniała parametry wymagane rozporządzeniem w sprawie jakości wody – zaznacza NIK. - W jednej czwartej skontrolowanych przedsiębiorstw zakwestionowano co najmniej 20 proc. próbek wody zbadanych przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych lub przez samo przedsiębiorstwo w ramach kontroli wewnętrznej. W jednej jednostce zaledwie połowa ocen wydanych przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych potwierdzała przydatność wody do spożycia (nie w naszym regionie).

NIK przyznaje, że przedsiębiorstwa podejmowały działania naprawcze, ale nie zawsze były skuteczne. - W jednym przypadku woda nie była przydatna do spożycia przez ok. 5 miesięcy (nie w naszym regionie) – czytamy w raporcie NIK.

Woda niezdatna do spożycia, dodatkowe koszty

Zastrzeżenia dotyczą też spóźnionych informacji o złej jakości wody. NIK punktuje za to ZUK Zławieś Wielka: - W przypadku dziewięciu sprawozdań z badania jakości wody Spółka nieterminowo przekazała do inspekcji sanitarnej informacje o przekroczeniach parametrów jakości wody. Przekroczenia terminów wyniosły od 12 do 43 dni. Zgodnie z rozporządzeniem jest na to 7 dni roboczych.

W siedmiu z 20 objętych kontrolą przedsiębiorstwach brakowało pozwoleń wodno-prawnych, przez co ponosiły one wyższe opłaty. - Ze względu na brak pozwoleń 30 proc. skontrolowanych jednostek musiało płacić więcej za korzystanie z wód. Tzw. opłaty podwyższone wyniosły 85 278 zł. Kwota ta nie uwzględnia opłat poniesionych przez ZUK Zławieś Wielka, bo koszty podwyższonej opłaty ponosiła gmina, która następnie obciążała nimi ZUK, natomiast stosownie do informacji przekazanych przez wójta, gmina nie była stanie podać wysokości podwyższonych opłat.

Wysokość podwyższonych opłat podał ZUK Łysomice: za II i III kwartał 2018 r. oraz II kwartał 2019 r. zapłacił odpowiednio: 12 128 zł, 13 265 zł i 6 975 zł.

Pracownicy bez kwalifikacji i chęci udziału w szkoleniach

Kontrolerzy NIK ustalili, że w przedsiębiorstwach wodociągowych brakowało wykwalifikowanej kadry. - W prawie połowie jednostek w szkoleniach na temat zbiorowego zaopatrzenia w wodę nie uczestniczył żaden pracownik lub uczestniczył tylko kierownik – dodaje NIK. - W ZUK Łysomice żaden z brygadzistów nie miał wykształcenia związanego z szeroko pojętą tematyką wodociągów i kanalizacji. Ponadto nie brali oraz nie wnioskowali o udział w szkoleniach z tego zakresu.

NIK uczula, że zasoby wody na całym świecie kurczą się w szybkim tempie: - Niepokojąco niski poziom czystej wody występuje w prawie połowie krajów unijnych - poniżej 3 tys. m³ na osobę rocznie. Odnawialne zasoby wody na mieszkańca w Polsce spadły z 1,8 m³ rocznie w 1972 r. do 1,6 m³ rocznie w 2017 roku. Na terenie Unii Europejskiej gorzej pod tym względem jest tylko w Czechach, na Cyprze i na Malcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wysokie dopłaty do węgla – kończy się termin składania wniosków

Materiał oryginalny: Zatrważające wyniki raportu NIK. Miliardy litrów wody zmarnowane na wsiach - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie