Norma GAEC 8, czyli ugorowanie gruntów. KE zmieniła zdanie! Jest odstępstwo na 2024 rok, ale pod warunkami i czasowo

Redakcja Strefy Agro
Opracowanie:
MRiRW: Do podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej oraz płatności dla młodych rolników wlicza się fizyczną (rzeczywistą) powierzchnię obszarów i obiektów nieprodukcyjnych realizujących normę GAEC 8, ale nie większą niż wymaganą do osiągnięcia obowiązkowego poziomu 4% powierzchni gruntów ornych (lub 3% w przypadku wykorzystania międzyplonów, wsiewek lub roślin bobowatych).
MRiRW: Do podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej oraz płatności dla młodych rolników wlicza się fizyczną (rzeczywistą) powierzchnię obszarów i obiektów nieprodukcyjnych realizujących normę GAEC 8, ale nie większą niż wymaganą do osiągnięcia obowiązkowego poziomu 4% powierzchni gruntów ornych (lub 3% w przypadku wykorzystania międzyplonów, wsiewek lub roślin bobowatych).
Komisja Europejska zmieniła decyzję ws. ugorowania w 2024 roku, przekazuje ministerstwo rolnictwa. Wymóg ugorowania gruntów budzi sprzeciw rolników, którzy nie chcą ograniczać produkcji. Mowa o warunkowości, czyli zbiorze norm, od których uzależniona jest wypłata dopłat bezpośrednich rolnikom. W 2023 roku rolnicy nie musieli stosować częściowo normy GAEC 8. Co z wymogiem w 2024 r.?

Spis treści

Decyzja KE ws. ugorowania gruntów w 2024 roku

Komisja Europejska opublikowała 13 lutego 2024 r. rozporządzenie, które umożliwia w 2024 r. odstępstwo od stosowania normy GAEC 8, w zakresie wymogu przeznaczenia 4 proc. powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne (ugorowanie).

W ramach odstępstwa możliwe jest przeznaczenie 4 proc. gruntów ornych na:

 • obszary lub elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane
 • lub rośliny bobowate
 • lub międzyplony.

Międzyplony i rośliny bobowate mają być uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin.

Resort rolnictwa wyjaśnia, że decyzją KE odstępstwo jest czasowe i dotyczy roku 2024. Jest ono spowodowane trudną sytuacją rolników związaną z wojną w Ukrainie oraz występowaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Odstępstwo zwiększa możliwości użytkowania gruntów ornych przy jednoczesnym zapewnieniu pewnych korzyści dla środowiska.

Aby dostać dopłaty, trzeba spełniać warunki GAEC

Warunkowość, czyli zbiór norm dobrze znanych rolnikom i nowych wymagań. Szereg wymogów zazielenienia i zasady wzajemnej zgodności, w tym norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska został ujęty pod skrótem GAEC.

Rolnicy, którzy od 2023 roku składali wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i niektórych płatności II filara WPR, objętych Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, są zobowiązani do przestrzegania wymogów warunkowości. Niektóre z nich w tym roku były objęte odstępstwami, jednak w 2024 r. mają obowiązywać już w pełni.

Wielu producentów rolnych nie zgadza się z wytycznymi dotyczącymi np. zmianowania roślin czy ugorowania gruntów. Rolnicy chcą odstępstw w 2024 roku. Tu piszemy więcej na ten temat: Co dalej z normami warunkowości?

Wymogi ugorowania, norma GAEC 8. To nie tylko ugorowanie

Jedną z norm jest GAEC 8: Minimalny udział powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne, zachowanie elementów krajobrazu oraz zakaz przycinania drzew i żywopłotów w okresie lęgowym ptaków. Co ważne, dotyczy rolników z ponad 10 hektarami gruntów ornych.

W części dotyczącej przeznaczenia minimalnego udziału gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne w 2023 roku było możliwe prowadzenie produkcji na gruntach ugorowanych, z wyjątkiem uprawy niesłużących bezpośredniej produkcji żywności: kukurydzy, soi (przeznaczanych w większości na pasze) i zagajników o krótkiej rotacji (uprawianych na cele energetyczne). Chodziło o zabezpieczenie produkcji żywności w okresie kryzysu spowodowanego wojną na Ukrainie.

Odstępstwo w 2023 roku odnosiło się tylko do części tej normy, czyli obowiązku – dla rolników posiadających gospodarstwa o powierzchni powyżej 10 ha gruntów rolnych – do zagwarantowania:

 • minimalnego udziału co najmniej 4 proc. gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane lub
 • minimalnego udziału co najmniej 7 proc. gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane oraz międzyplony lub uprawy wiążące azot, uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin, z czego 3 proc. stanowią obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane.

Kto musi spełniać wymóg ugorowania, a kto jest zwolniony?

Z obowiązku przeznaczenia minimalnego udziału powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne wyłączone są gospodarstwa:

 • w których więcej niż 75 proc. powierzchni gruntów ornych jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych, lub ugorowanych, lub wykorzystywanych do uprawy roślin bobowatych, lub
 • w których więcej niż 75 proc. powierzchni użytków rolnych stanowią trwałe użytki zielone lub jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych, lub
 • o powierzchni gruntów ornych do 10 ha.

W przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha:

 • co najmniej 4 proc. powierzchni tych gruntów przeznacza się na obszary lub obiekty nieprodukcyjne;
 • w przypadku gdy co najmniej 4 proc. powierzchni gruntów ornych obejmują międzyplony ścierniskowe lub ozime lub wsiewki lub rośliny bobowate, uprawiane bez środków ochrony roślin – minimalny udział powierzchni gruntów ornych przeznaczony na obszary lub obiekty nieprodukcyjne wynosi co najmniej 3% powierzchni gruntów ornych.

Jakie obszary uznaje się za nieprodukcyjne? Wskazania MRiRW znajdziesz w galerii.

Nie wolno niszczyć rowów, przycinać drzew do 31 lipca

GAEC 8 to nie tylko wyłączenia gruntów z produkcji. Norma GAEC 8 zobowiązuje wszystkich rolników, w odniesieniu do wszystkich posiadanych użytków rolnych (te obowiązki nie były objęte odstępstwem w 2023 r.) do zachowania elementów krajobrazu oraz przestrzegania zakazu przycinania żywopłotów i drzew podczas okresu lęgowego ptaków oraz okresu wychowu młodych.

Na użytkach rolnych rolnik nie może niszczyć:

 • drzew będących pomnikami przyrody,
 • rowów, których szerokość nie przekracza 2 m,
 • oczek wodnych o powierzchni mniejszej niż 100 m².

Obowiązuje także zakaz przycinania żywopłotów i drzew podczas okresu lęgowego ptaków oraz okresu wychowu młodych - od 15 kwietnia do 31 lipca. Zasada nie dotyczy drzew owocowych, wierzb i zagajników o krótkiej rotacji.

Zasady traktowania obszarów z międzyplonami i wsiewkami. Jednocześnie na tej samej powierzchni:

 • międzyplony ozime lub międzyplony ścierniskowe lub wsiewki mogą być uznane na potrzeby normy GAEC 6 lub GAEC 7 lub GAEC 8,
 • międzyplony ozime lub wsiewki realizujące normy GAEC 6 lub GAEC 7 lub GAEC 8 mogą być uznane do praktyki Międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe,
 • międzyplony ozime realizujące Pakiet 1. Rolnictwo zrównoważone lub Pakiet 2. Ochrona gleb i wód, Wariantu 2.1. Międzyplony w ramach PRŚK PROW 2014-2020 mogą być uznane na potrzeby normy GAEC 6 lub GAEC 7 lub GAEC 8

pod warunkiem, że wymogi odpowiednio danej normy, praktyki ekoschematu i danego pakietu są spełnione.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro