Nowa pomoc dla pszczelarzy? W połowie marca 2023 ARiMR planuje ogłoszenie naboru wniosków na pomoc w sektorze pszczelarskim

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
ARiMR ma ogłosić nabór wniosków około 15 marca, a od 1 kwietnia pszczelarze będą mogli ubiegać się o pomoc.
ARiMR ma ogłosić nabór wniosków około 15 marca, a od 1 kwietnia pszczelarze będą mogli ubiegać się o pomoc. Robert Wozniak/Polska Press
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała najnowsze informacje dotyczące programów wsparcia przygotowywanych dla sektora pszczelarskiego. W ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2023-27 „Interwencji sektora pszczelarskiego”, 15 marca 2023 roku zostanie ogłoszony nabór, a w dniach 1-15 kwietnia przyjmowane będą wnioski. Na pomoc w jakim zakresie mogą liczyć pszczelarze?

Spis treści

Pomoc dla pszczelarzy. Kiedy można składać wnioski? Terminy

Jak wynika z pisma Zespołu ds. Pszczelarstwa przy Ministrze Rolnictwa, zgodnie z Planem Strategicznym WPR na lata 2023-27 zatwierdzonym przez Komisję Europejską oraz projektem Wytycznych podstawowych dotyczących udzielania wsparcia w ramach PS WPR opracowywanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ARiMR przewiduje, że już około 15 marca br. zostanie ogłoszony nabór wniosków, natomiast termin ich składania zastał zaplanowany w okresie od 1 do 15 kwietnia 2023 roku.

Jaka pomoc dla pszczelarzy będzie przyznawana?

Pomoc przyznawana będzie w ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2023-27 „Interwencji sektora pszczelarskiego”:

 • 6.2 – inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych,
 • 6.3 – wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi,
 • 6.5 – pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół.

- Mimo, że ARiMR nie otrzymała dotąd od MRiRW ostatecznych i zatwierdzonych wytycznych, to mając na uwadze konieczność przygotowania się organizacji pszczelarskich do złożenia wniosków, opracowała „Zestawienie informacji/danych niezbędnych do złożenia wniosku o przyznanie pomocy w ramach interwencji w sektorze pszczelarskim I.6.2, I.6.3 i I.6.5”, które stanowi wzór załącznika do wniosku. Zestawienie to, będzie miało zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy wnioskodawcą jest organizacja pszczelarska – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Jakie dane trzeba podać we wniosku?

W tabeli trzeba będzie wskazać listę pszczelarzy, w których imieniu jest składany wniosek:

 • imię i nazwisko;
 • numer w Ewidencji Producentów;
 • liczbę pni pszczelich na dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy;
 • status rejestracji weterynaryjnej, istnieje możliwość wyboru trzech odpowiedzi, tj.: posiada numer weterynaryjny, posiada wpis do rejestru powiatowego lekarza weterynarii, nie posiada ani numeru ani wpisu;
 • łączną wartość netto (w złotych), stanowiącą wysokość planowanych przez pszczelarza środków finansowych na zakup sprzętu, leków lub pszczół, zgodną z faktycznym zapotrzebowaniem zgłoszonym przez pszczelarza do organizacji pszczelarskiej.

- Należy pamiętać, że zgodnie z Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-27 dla interwencji w sektorze pszczelarskim wsparciem finansowym może być objęty pszczelarz, który prowadzi działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół (Apis mellifera), wpisany do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 1421) – podkreśla WIR.

Wpis „nie posiada ani numeru ani wpisu” automatycznie wyklucza pszczelarza z objęcia wsparciem finansowym.

Będą dalsze zmiany związane ze wsparciem dla pszczelarzy

ARiMR podkreśla, że jest to jedynie wersja robocza, a nie ostateczna, wobec czego, mogą zostać wprowadzone nieznaczne zmiany. Agencja poinformowała również, że planuje przeprowadzenie szkolenia dla beneficjentów na temat zasad uczestnictwa w interwencjach.

Roczny budżet na realizację interwencji w pszczelarstwie, łącznie ze środkami krajowymi wynosi ponad 10 mln euro. W planach jest również podwyższenie stawki pomocy na jedną przezimowaną rodzinę pszczelą - z 20 zł do 50 zł. Ogółem na wsparcie w ramach interwencji pszczelarskich w Polsce od 2023 do 2027 roku zaplanowano ponad 50,2 mln euro.

W drugim terminie (wrzesień-październik) zaplanowano ogłoszenie naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach wszystkich rodzajów interwencji pszczelarskich:

 • I.6.1 - wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej,
 • I.6.2 - inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych,
 • I.6.3 - wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi,
 • I.6.4 - ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej,
 • I.6.5 - pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół,
 • I.6.6 - wsparcie naukowo-badawcze,
 • I.6.7 - wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacja miodów odmianowych.

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera