Co obejmą obniżki VAT
13 stycznia 2022 roku Sejm przyjął tzw. tarczą antyinflacyjną 2.0. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, od 1 lutego 2022 roku do 31 lipca 2022 roku stawki podatku VAT zmniejszą się. W przypadku żywności i napojów z 5 proc. na 0 proc., nawozów z 8 proc. na 0 proc., gazu z 8 proc. do 0 proc., zaś na paliwo z 23 proc. na 8 procent.
Od 1 lutego 2022 informacja o obniżkach przy kasie
Projekt ustawy zakłada nowe obowiązki nałożone na właścicieli sklepów. Przy kasach musi pojawić się informacja dla klientów o obniżce VAT i czasowym trwaniu rozwiązania.
- Do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedawca dokonujący sprzedaży: towarów spożywczych zamieszcza przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż tych towarów, czytelną informację, że od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. dla towarów spożywczych obowiązuje stawka podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 0 procent – widnieje w projekcie ustawy.
Obowiązek oznakowania spoczywać będzie także na sprzedawcach towarów rolnych.
- Do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedawca dokonujący sprzedaży towarów wykorzystywanych do produkcji rolnej zamieszcza przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż tych towarów, czytelną informację, że od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedaż nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej, środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu oraz podłoży do upraw, z wyłączeniem podłoży mineralnych, jest objęta stawką podatku od towarów i usług obniżoną do wysokości 0 procent – przewiduje ustawa.
To też może Cię zainteresować
Informacje o obniżkach VAT będą widniały także na stacjach paliw.
- Od 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedaż paliw silnikowych jest objęta stawką podatku od towarów i usług obniżoną do wysokości 8 proc. – czytamy.
Jak sytuację komentuje branża?
Dla wielu przedsiębiorców nakaz umieszczania informacji może być kłopotliwy.
- Handel nie popiera pomysłu wdrożenia nakazu umieszczania przy kasach informacji o obniżce VAT na żywność. Rząd poinformował społeczeństwo o obniżce VAT za pośrednictwem środków masowego przekazu i handel nie powinien być platformą komunikacji w tym zakresie – mówi nam Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
Zwłaszcza właściciele małych sklepów mogą mieć problem z wyeksponowaniem rozwiązania tarczy antyinflacyjnej, ale niezależnie od posiadanej powierzchni będą musieli dostosować się do obowiązujących przepisów.
- Jeżeli ustawa nakaże umieszczać przy kasach informacje o rządowej obniżce VAT na żywność, to handel będzie musiał się do tego zastosować. W naszej ocenie jest to kolejny obowiązek administracyjny – choć od lat apelujemy by było ich mniej, a poza tym w sklepach jest już i tak cała masa obowiązkowych informacji – raczej pogłębi to tylko szum informacyjny. Zresztą nie wydaje się, żeby placówki handlowe były najbardziej odpowiednim miejscem na informowanie o polityce ekonomicznej rządu - komentuje Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?