Nowe obowiązki dla właścicieli sklepów, także rolniczych. Przy kasach pojawią się informacje o rządowych obniżkach VAT. Co na to branża?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych małych, nakaz umieszczania informacji może być kłopotliwy.
Dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych małych, nakaz umieszczania informacji może być kłopotliwy. Bartosz Frydrych/Nowiny
Tarcza inflacyjna 2.0 zmniejsza VAT na m.in. żywność, nawozy i paliwo. Zgodnie z projektem ustawy, sprzedawcy będą musieli umieścić przy kasach czytelną informację o rządowej obniżce podatku.

Co obejmą obniżki VAT

13 stycznia 2022 roku Sejm przyjął tzw. tarczą antyinflacyjną 2.0. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, od 1 lutego 2022 roku do 31 lipca 2022 roku stawki podatku VAT zmniejszą się. W przypadku żywności i napojów z 5 proc. na 0 proc., nawozów z 8 proc. na 0 proc., gazu z 8 proc. do 0 proc., zaś na paliwo z 23 proc. na 8 procent.

Od 1 lutego 2022 informacja o obniżkach przy kasie

Projekt ustawy zakłada nowe obowiązki nałożone na właścicieli sklepów. Przy kasach musi pojawić się informacja dla klientów o obniżce VAT i czasowym trwaniu rozwiązania.

- Do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedawca dokonujący sprzedaży: towarów spożywczych zamieszcza przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż tych towarów, czytelną informację, że od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. dla towarów spożywczych obowiązuje stawka podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 0 procent – widnieje w projekcie ustawy.

Obowiązek oznakowania spoczywać będzie także na sprzedawcach towarów rolnych.

- Do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedawca dokonujący sprzedaży towarów wykorzystywanych do produkcji rolnej zamieszcza przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż tych towarów, czytelną informację, że od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedaż nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej, środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu oraz podłoży do upraw, z wyłączeniem podłoży mineralnych, jest objęta stawką podatku od towarów i usług obniżoną do wysokości 0 procent – przewiduje ustawa.

To też może Cię zainteresować

Informacje o obniżkach VAT będą widniały także na stacjach paliw.

- Od 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedaż paliw silnikowych jest objęta stawką podatku od towarów i usług obniżoną do wysokości 8 proc. – czytamy.

Jak sytuację komentuje branża?

Dla wielu przedsiębiorców nakaz umieszczania informacji może być kłopotliwy.

- Handel nie popiera pomysłu wdrożenia nakazu umieszczania przy kasach informacji o obniżce VAT na żywność. Rząd poinformował społeczeństwo o obniżce VAT za pośrednictwem środków masowego przekazu i handel nie powinien być platformą komunikacji w tym zakresie – mówi nam Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Zwłaszcza właściciele małych sklepów mogą mieć problem z wyeksponowaniem rozwiązania tarczy antyinflacyjnej, ale niezależnie od posiadanej powierzchni będą musieli dostosować się do obowiązujących przepisów.

- Jeżeli ustawa nakaże umieszczać przy kasach informacje o rządowej obniżce VAT na żywność, to handel będzie musiał się do tego zastosować. W naszej ocenie jest to kolejny obowiązek administracyjny – choć od lat apelujemy by było ich mniej, a poza tym w sklepach jest już i tak cała masa obowiązkowych informacji – raczej pogłębi to tylko szum informacyjny. Zresztą nie wydaje się, żeby placówki handlowe były najbardziej odpowiednim miejscem na informowanie o polityce ekonomicznej rządu - komentuje Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera