Nowe odmiany zagwarantują wysoki plon. Warto na nie stawiać

Redakcja
Co roku rejestrowane są nowe, lepsze odmiany zbóż
Co roku rejestrowane są nowe, lepsze odmiany zbóż Polska Press
Tylko nowe odmiany są gwarantem wysokich plonów – mówi Piotr Ponichtera z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. – Odmiana nie zostanie zarejestrowana, jeśli nie wnosi nic nowego – podkreśla Piotr Po­nichtera. – Musi np. dawać wyższy plon lub być bardziej odporna na choroby.

Wykładowca łomżyńskiej WSA uważa, że to przede wszystkim odpowiednia odmiana decyduje o plonie. Właściwe nawożenie i ochrona roślin także są ważne, ale nie najważniejsze. Jeśli nie wysiejemy odpowiednich nasion, nie uzyskamy satysfakcjonującego plonu pomimo odpowiedniego nawożenia i up­rawy.

Co roku wprowadzane są nowe odmiany zbóż i innych roślin uprawnych. Przez cały czas są one udoskonalane – zarówno pod względem plonowania, jak i innych cech.

 

Wszystkie nowe odmiany  dopuszczone do obrotu na terytorium całego kraju rejestrowane są przez Centralny Ośrodek Badania Roślin Uprawnych (COBRU) w Słupi Wielkiej koło Poznania.

– Możemy też sięgać po odmiany dopuszczone w innych krajach unijnych – podkreśla Piotr Ponichtera.

Nie wiadomo jednak, czy sprawdzą się one w naszych warunkach. A te są zróżnicowane nawet w poszczególnych województwach. Dlatego w każdym z województw funkcjonuje Stacja Doświadczalna Oceny Odmian – w woj. podlaskim znajduje się ona w Krzyżewie. Natomiast w Marianowie, Szepietowie i Łyskach prowadzone są doświadczenia. Sprawdzane są m.in. możliwości plonowania tych odmian i inne ich cechy. Na podstawie wyników tychże doświadczeń sporządzane są listy odmian, które najlepiej plonują w warunkach naszego województwa – są to tzw. Listy Odmian Zalecanych (LZO).

Jednak, jak podkreśla Piotr Ponichtera, niewielu rolników  w ogóle dostrzega potrzebę stosowania kwalifikowanego materiału siewnego. Najczęściej wysiewają oni ziarno zebrane na swoich polach. Wykładowca WSA w Łomży szacuje, że tylko 15 proc. pól obsiewanych jest kwali­fiko­wanym materiałem siewnym. Większość rolników używa do siewu ziarna zebranego na własnym polu.

– A trzeba dodać, że w tych 15 proc. znajduje się również kukurydza, w przypadku której wysiew nasion zebranych na swoim polu jest niemożliwy – podkreśla.

O ile wyższe plony można uzyskać wysiewając dobre nasiona? Można porównać dane dotyczące plonów – te podawane przez CBORU z danymi Głównego Urzędu Statystycznego.

Różnica w plonach  może wynosić nawet 50 proc.

 

Nie tylko w przypadku zbóż zły materiał nasienny jest problemem. Podobnie jest z ziemniakami. Niewielu rolników odsadza pola kwalifikowanymi sadzeniakami, które mogą m.in. mieć większą odporność na choroby, wirusy.

Barbara Kociakowska

Tekst powstał w ramach oprawy redakcyjnej plebiscytów Gazety Współczesnej „Rolnik roku 2016” i „Nasz sołtys”.

Można jeszcze zgłaszać kandydatów do tytułów: Rolnika roku 2016, Młodego rolnika i Naszego sołtysa. Możemy to zrobić na cztery sposoby:

  • online – na stronie www.wspolczesna.pl w zakładce plebiscyty
  • wysyłając maila na adres: rolnik@ wspolczesna.pl lub [email protected] lub [email protected]
  • wysyłając zamieszczony poniżej kupon na adres: Gazeta Współczesna. ul. św. Mikołaja 1, 15-419 Białystok
  •  telefonicznie – dzwoniąc pod nr. 85 748 96 00 lub 85 748 94 29

Na zgłoszenia czekamy do 18 maja.

Nowe odmiany zagwarantują wysoki plon. Warto na nie stawiać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe odmiany zagwarantują wysoki plon. Warto na nie stawiać - Gazeta Współczesna