Nowe rozliczanie fotowoltaiki rusza 1 kwietnia 2022. Czy wprowadzone regulacje będą dla prosumentów korzystne?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jak zapewnia MKiŚ, nowy system będzie równoważył źródła wytwarzające energię z bieżącym zapotrzebowaniem odbiorców na tę energię.
Jak zapewnia MKiŚ, nowy system będzie równoważył źródła wytwarzające energię z bieżącym zapotrzebowaniem odbiorców na tę energię. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Ustawa o odnawialnych źródłach energii wchodzi w życie 1 kwietnia 2022 roku i wprowadza zmiany w sektorze fotowoltaiki. Najważniejszą z nich będzie podział prosumentów na dwie grupy – nowych i starszych. Jak zauważa Ministerstwo Klimatu i Środowiska, net-billing to opłacalny, sprawiedliwy system, który zapewni dalszy, stabilny rozwój energetyki obywatelskiej, zachęci do zwiększenia autokonsumpcji energii wyprodukowanej przez prosumenta i zmagazynowania jej nadwyżek. Wprowadzenie systemu, zgodnie z unijnym prawem, poprawi też bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych.

Rozliczanie fotowoltaiki według unijnej dyrektywy

Zmiany, które obejmą rozliczanie fotowoltaiki są odpowiedzią na wymogi unijne. Dyrektywa rynkowa obliguje członków Unii Europejskiej do zapewnienia odbiorcom końcowym możliwości uczestnictwa oraz czerpania korzyści z ich bezpośredniego funkcjonowania w rynku energii elektrycznej.

"Nowi" i "starzy" prosumenci - kto będzie miał lepiej?

Osoby, które już mają umowę przez 15 lat będą rozliczane na starych warunkach, z kolei ci, którzy podpiszą nową umowę przejdą na net-billing. Nowi użytkownicy nie tylko sprzedadzą nadwyżkę energii do sieci, ale też zapłacą za pobór energii jak każdy. - Brak systemu opustów nie rozwinie źródeł odnawialnych w Polsce – martwi się branża rolnicza.

- Zaproponowany system jest niekorzystny dla prosumentów ze względu na dużą różnicę cen energii na rynku a stawek proponowanych przez operatora. Stanowi to zagrożenie dla wyhamowania inwestycji gospodarstw domowych w instalacje odnawialnych źródeł energii, ze względu na wydłużony czas zwrotu inwestycji – alarmowała niedawno Krajowa Rada Izb Rolniczych.

To też może Cię zainteresować

Stanowisko Ministerstwa Klimatu i Środowiska. "Podstawowym celem nowego systemu rozliczeń pozostanie, jak do tej pory, obniżenie rachunków za energię elektryczną"

Na wniosek KRIR w sprawie zmian w systemie rozliczania prosumentów ze sprzedawcą energii elektrycznej odpowiedziało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Od kwietnia podstawowa zmiana w nowelizacji ma wprowadzić, w miejsce dotychczasowych opustów, system wartościowych rozliczeń energii dla prosumentów.

- Zakłada on odrębne rozliczenie wartości (a nie ilości) energii wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i energii elektrycznej pobranej z sieci w oparciu o wartość energii docelowo ustaloną wg ceny giełdowej – ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN) – informuje MKiŚ.

Prosumenci, którzy już są w systemie i wejdą do niego przed 1 kwietnia mają gwarancję praw nabytych. Oznacza to, że będą mogli przez 15 lat korzystać z opustów.

Obowiązek złożenia oświadczenia do sprzedawcy energii dotyczy jedynie sytuacji, w której prosument chciałby zmienić system rozliczeń na net-billing, czyli rozliczenia z uwzględnieniem wartości rynkowej energii elektrycznej.

- Zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021 r. dotychczasowi prosumenci, jak również ci, którzy do 31 marca 2022 r. złożą kompletne i poprawne zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostaną w systemie opustów. Będą mogli z niego korzystać przez okres kolejnych 15 lat - przypomina w kampanii resort klimatu.

Jak zapewnia MKiŚ, nowy system będzie równoważył źródła wytwarzające energię z bieżącym zapotrzebowaniem odbiorców na tę energię.

- Dalsze trwanie w obecnym mechanizmie opustów utrudniłoby w przyszłości możliwość wejścia potencjalnym prosumentom do systemu oraz wpłynęłoby negatywnie na obecnych prosumentów, gdyż ze względu na obciążenia sieci, ich instalacje podlegałyby automatycznym wyłączeniom. Podstawowym celem nowego systemu rozliczeń pozostanie, jak do tej pory, obniżenie rachunków za energię elektryczną – zapewniło ministerstwo w odpowiedzi do KRIR.

Model net-billingu ma otworzyć rynek prosumencki na m.in. agregatory, które mogą być początkiem nowych modeli biznesowych. Władze zaznaczają, że zmiana systemu na dłuższą metę zapewni stały rozwój sektora OZE.

Źródło: KRiR, MKiŚ

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera