Nowe technologie górą. Strategiczne partnerstwo Grupy Azoty i Microsoft na rzecz wykorzystania chmury i sztucznej inteligencji w rolnictwie

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Grupa Azoty i Microsoft podjęły współpracę w zakresie rozwoju rolnictwa. Chmura i sztuczna inteligencja wkraczają do gry.
Grupa Azoty i Microsoft podjęły współpracę w zakresie rozwoju rolnictwa. Chmura i sztuczna inteligencja wkraczają do gry. fot. informacja prasowa
Chmura i sztuczna inteligencja wkraczają w rolnictwo. Grupa Azoty i Microsoft podpisały porozumienie na rzecz wykorzystania nowych technologii m.in. w zakresie rolnictwa precyzyjnego, inkubowania inicjatyw technologicznych oraz rozwoju kwalifikacji pracowników Grupy. Produkcja i sektory chemiczne są trudnymi branżami, które wymagają uwagi i odpowiednich kompetencji. Nowe technologie pozwolą na wdrażanie innowacji, np. rolnictwa precyzyjnego w oparciu o satelity czy dokładną analizę wszystkich procesów w przedsiębiorstwie.

Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie, podejmuje działania zmierzające do rozwijania sektora produkcji. Dzięki możliwościom chmury obliczeniowej Microsoftu, Grupa Azoty będzie w stanie minimalizować wpływ swojej działalności na środowisko. Dodatkowo, dzięki współpracy z Microsoft Technology Center, inkubator technologii zajmie się prototypowaniem rozwiązań na rzecz jeszcze szybszej ewolucji całego sektora nawozowo-chemicznego w Polsce i Europie.

Czym są nowe technologie - chmura i sztuczna inteligencja?

- Sztuczna inteligencja to krok w kierunku większej efektywności i ograniczenia kosztów operacyjnych prowadzonej działalności. Nie wyobrażamy sobie podnoszenia konkurencyjności bez innowacyjnych rozwiązań, wykorzystujących sztuczną inteligencję. Systemy rolnictwa precyzyjnego, dzięki którym rolnicy mogą zaplanować odpowiednią strategię nawożenia upraw, to jeden z wymiernych efektów wdrażania innowacyjnych technologii w Grupie Azoty. Jestem przekonany, że podpisane porozumienie otworzy przed nami kolejne możliwości i rynki w zakresie wykorzystania nowych technologii – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Wykorzystanie nowych technologii pozwala na wprowadzanie nowych projektów. Grupa Azoty, wraz z ekspertami, wzmocni kulturę innowacyjności w oparciu o nowoczesne narzędzia, np. te z zakresu Microsoft 365. Zespół IT Grupy Azoty dołączy również do Enterprise Skills Initiative, programu Microsoft kształcącego ekspertów o najwyższych kompetencjach chmurowych.

- Cyfrowa transformacja zaczyna się od ludzi. Technologia idzie z nią tak naprawdę w parze. Aby myśleć o rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce musimy mieć pewność, że pracownicy mają dostęp do odpowiednich technologii i są wyposażeni w wiedzę oraz mapę pomagającą się poruszać po tym świecie. To dla nas bardzo ważny moment, kiedy do grona innnowatorów Polskiej Doliny Cyfrowej dołącza przedsiębiorstwo o takiej skali i obecności na rynkach, które od lat wyznacza kierunki działań i rozwoju dla tego sektora na poziomie europejskim – mówi Michała Gołębiewski, członek zarządu Microsoft w Polsce.

To też może Cię zainteresować

W ramach podpisanego porozumienia, Grupa Azoty przy wsparciu Microsoft i ekspertów firmy z ramienia Microsoft Technology Center uruchomi inkubator dla startupów – inicjatyw technologicznych we wczesnej fazie rozwoju, skupionych wokół branży chemicznej. Przy pracy zostaną wykorzystane Aleja Innowacji oraz technologiczne centrum, w którym przedsiębiorcy będą mogli prowadzić sesje strategiczne i testować nowe rozwiązania.

- Jako Ministerstwo Aktywów Państwowych nie mamy wątpliwości, że sztuczna inteligencja to jeden z głównych trendów na drodze do transformacji cyfrowej biznesu. Informacja o współpracy Grupy Azoty – jednej z czołowych grup kapitałowych europejskiej branży nawozowo-chemicznej z Microsoft, potwierdza, że krajowi czempioni doskonale rozumieją znaczenie nowoczesnych technologii w kontekście budowania swoich przewag konkurencyjnych. Jestem przekonany, że wspólne działania Grupy Azoty i Microsoft wyznaczą kierunek dla transformacji cyfrowej branży nawozowo-chemicznej w Europie – powiedział Andrzej Śliwka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Działania firm a chmura oraz sztuczna inteligencja

Grupa Azoty realizuje projekty zgodne z polityką klimatyczną Unii Europejskiej. Są to m.in. działania z obszaru precyzyjnego rolnictwa, wpisujące się w główny cel Komisji Europejskiej w obszarze agro, czyli poprawę efektywności nawożenia. W tym celu Grupa wdraża systemy pozwalające na identyfikację niedoboru składników odżywczych w glebie, a w konsekwencji umożliwiające optymalny dobór nawozów pod aktualne potrzeby upraw. Wsparcie Microsoftu pozwoli opracować szanse na użycie analityki danych w działaniu na rzecz minimalizowania wpływa na naturalne środowisko.

Grupa Azoty oraz Microsoft podejmą również współprace na płaszczyźnie techniki obrazowania satelitarnego. Ta nowa metoda będzie oparta o chmurę obliczeniową wykorzystywaną w rolnictwie precyzyjnym. Przełomowe rozwiązania z zakresu bezinwazyjnej analityki gleb przy wykorzystaniu danych pochodzących z satelity, ukierunkowane będą na wsparcie klientów w kompleksowej optymalizacji zarządzania uprawami rolnymi.

Źródło: inf. prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie