Nowe zagrożenie dla pomidorów. Inspekcja przestrzega także sadowników

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Patogen neoscytalidium dimidiatum znalazł się na krótkiej liście nowych zagrożeń fitosanitarnych dla Polski. Poraża rożne gatunki roślin, między innymi niektóre rośliny zielne, takie jak pomidor i ziemniak, ostrzega Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Spis treści

Pomidory uprawia się w Polsce w gruncie bez osłon, jak i w tunelach, szklarniach.
Pomidory uprawia się w Polsce w gruncie bez osłon, jak i w tunelach, szklarniach. Dariusz Bloch

PIORIN ostrzega -nowe zagrożenia m.in. dla pomidorów i ziemniaków

W najnowszym raporcie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa z końca sierpnia 2024 r. pojawił sie wykaz nowych zagrożeń fitosanitarnych dla Polski. Opisane zostały 4 wirusy oraz 3 grzyby. Na liście zagrożonych roślin są bardzo popularne w Polsce pomidory i ziemniaki.

W opisie wirusów wymieniono 3 gatunki stwarzające potencjalne zagrożenie dla roślin hibiskusa: Hibiscus latent Singapore virus, Hibiscus yellow blotch virus i Hibiscus latent Fort Pierce virus oraz nowy gatunek wirusa - Parsley yellow leaf curl virus, wyizolowany z roślin pietruszki.

Nowe grzyby zagrażają roślinom. Przed czym ostrzega PIORiN?

  • Neoscytalidium dimidiatum – patogen, który poraża rożne gatunki roślin zdrewniałych liściastych oraz niektóre rośliny zielne, (m.in. pomidor i ziemniak);
  • Cryptostroma corticale, ten grzyb atakuje klony, które są jego głównym żywicielem. Jego obecność odnotowano również na kasztanowcu, jesionach, lipach i brzozach;
  • Phytophthora honggalleglyana - nowy patogen olszy w Europie.

Neoscytalidium dimidiatum - jak grzyb objawia się na roślinach?

Neoscytalidium dimidiatum jest grzybem, który był notowany w Afryce, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji. Niestety (dla naszych ogrodników) został on stwierdzony także w Europie (Turcja i Włochy). PIORiN wspomina, że znane są wykrycia z Cypru i Grecji, lecz są one uznane za wątpliwe z uwagi na użycie niewystarczającej liczby metod diagnostycznych.

W państwach Unii Europejskiej grzyb ten nie podlega obowiązkowi zwalczania (nie jest to agrofag kwarantannowy w UE).

W niebezpieczeństwie są również m.in. drzewa owocowe. Żywicielami grzyba są różne gatunki roślin zdrewniałych, spośród których w Polsce notuje się:

  • orzech włoski,
  • jabłoń,
  • grusze,
  • topole,
  • drzewa pestkowe,
  • dęby,
  • wierzby,
  • wiązy,
  • winorośl.

Porażane przez neoscytalidium dimidiatum są niektóre rośliny zielne, takie jak pomidor (Solanum lycopersicum) i ziemniak (Solanum tuberosum).

Jak rozpoznać neoscytalidium dimidiatum? Na roślinach zdrewniałych grzyb powoduje objawy, takie jak

  • plamistość liści,
  • zaraza pędów,
  • zamieranie gałęzi,
  • rak,
  • zgnilizna owoców przed i po zbiorach,
  • gumoza,
  • zgnilizna korzeni.

Na pomidorach obserwuje się nekrozy na liściach, ogonkach liściowych, pędach, łodygach, kwiatach i szypułkach, chlorozę liści i defoliację, martwicę rdzenia oraz zgniliznę owoców i korzeni.

Państwowa inspekcja wyjaśnia, w jaki sposób patogen może przedostać się do naszych upraw:

"Patogen może rozprzestrzeniać się na niewielką odległość wraz wodą podczas deszczu i nawadniania oraz wraz z prądami powietrza. Na większy dystans może się on rozprzestrzeniać wraz z roślinami do sadzenia, wliczając w to zrazy i podkładki oraz wraz z owocami, drewnem i korą gatunków żywicielskich. Możliwym źródłem przenikania są cięte gałęzie i kwiaty cięte".

Czy choroba wkrótce pojawi się w Polsce? PIORiN odnotowuje, że N. dimidiatum występuje głównie w strefie klimatu ciepłego, stąd trudno określić, czy w naszym kraju byłby on w stanie przezimować.

"Jakkolwiek w przypadku przeniknięcia grzyba do Polski prawdopodobny jest jego rozwój w czasie sezonu wegetacyjnego np. na roślinach sadowniczych takich jak jabłonie, grusze, drzewa pestkowe i winorośl oraz na niektórych liściastych drzewach leśnych i ozdobnych (na tych roślinach mógłby się on rozwijać także w szklarniach)".

Kategoryzacja agrofaga przeprowadzona przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wykazała, że spełnia on kryteria pozwalające uznać go za potencjalnego agrofaga kwarantannowego UE.

Rolnicze uprawy pomidora zajmują w Polsce prawie 8,4 tys. hektarów w 2024 roku, ziemniaka blisko 193 tys. ha, wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nie są tu uwzględniane przydomowe ogródki.

Źródło: PIORiN

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro