Spis treści
PIORIN ostrzega -nowe zagrożenia m.in. dla pomidorów i ziemniaków
W najnowszym raporcie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa z końca sierpnia 2024 r. pojawił sie wykaz nowych zagrożeń fitosanitarnych dla Polski. Opisane zostały 4 wirusy oraz 3 grzyby. Na liście zagrożonych roślin są bardzo popularne w Polsce pomidory i ziemniaki.
W opisie wirusów wymieniono 3 gatunki stwarzające potencjalne zagrożenie dla roślin hibiskusa: Hibiscus latent Singapore virus, Hibiscus yellow blotch virus i Hibiscus latent Fort Pierce virus oraz nowy gatunek wirusa - Parsley yellow leaf curl virus, wyizolowany z roślin pietruszki.
Nowe grzyby zagrażają roślinom. Przed czym ostrzega PIORiN?
- Neoscytalidium dimidiatum – patogen, który poraża rożne gatunki roślin zdrewniałych liściastych oraz niektóre rośliny zielne, (m.in. pomidor i ziemniak);
- Cryptostroma corticale, ten grzyb atakuje klony, które są jego głównym żywicielem. Jego obecność odnotowano również na kasztanowcu, jesionach, lipach i brzozach;
- Phytophthora honggalleglyana - nowy patogen olszy w Europie.
Neoscytalidium dimidiatum - jak grzyb objawia się na roślinach?
Neoscytalidium dimidiatum jest grzybem, który był notowany w Afryce, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji. Niestety (dla naszych ogrodników) został on stwierdzony także w Europie (Turcja i Włochy). PIORiN wspomina, że znane są wykrycia z Cypru i Grecji, lecz są one uznane za wątpliwe z uwagi na użycie niewystarczającej liczby metod diagnostycznych.
W państwach Unii Europejskiej grzyb ten nie podlega obowiązkowi zwalczania (nie jest to agrofag kwarantannowy w UE).
W niebezpieczeństwie są również m.in. drzewa owocowe. Żywicielami grzyba są różne gatunki roślin zdrewniałych, spośród których w Polsce notuje się:
- orzech włoski,
- jabłoń,
- grusze,
- topole,
- drzewa pestkowe,
- dęby,
- wierzby,
- wiązy,
- winorośl.
Porażane przez neoscytalidium dimidiatum są niektóre rośliny zielne, takie jak pomidor (Solanum lycopersicum) i ziemniak (Solanum tuberosum).
Jak rozpoznać neoscytalidium dimidiatum? Na roślinach zdrewniałych grzyb powoduje objawy, takie jak
- plamistość liści,
- zaraza pędów,
- zamieranie gałęzi,
- rak,
- zgnilizna owoców przed i po zbiorach,
- gumoza,
- zgnilizna korzeni.
Na pomidorach obserwuje się nekrozy na liściach, ogonkach liściowych, pędach, łodygach, kwiatach i szypułkach, chlorozę liści i defoliację, martwicę rdzenia oraz zgniliznę owoców i korzeni.
Państwowa inspekcja wyjaśnia, w jaki sposób patogen może przedostać się do naszych upraw:
"Patogen może rozprzestrzeniać się na niewielką odległość wraz wodą podczas deszczu i nawadniania oraz wraz z prądami powietrza. Na większy dystans może się on rozprzestrzeniać wraz z roślinami do sadzenia, wliczając w to zrazy i podkładki oraz wraz z owocami, drewnem i korą gatunków żywicielskich. Możliwym źródłem przenikania są cięte gałęzie i kwiaty cięte".
Czy choroba wkrótce pojawi się w Polsce? PIORiN odnotowuje, że N. dimidiatum występuje głównie w strefie klimatu ciepłego, stąd trudno określić, czy w naszym kraju byłby on w stanie przezimować.
"Jakkolwiek w przypadku przeniknięcia grzyba do Polski prawdopodobny jest jego rozwój w czasie sezonu wegetacyjnego np. na roślinach sadowniczych takich jak jabłonie, grusze, drzewa pestkowe i winorośl oraz na niektórych liściastych drzewach leśnych i ozdobnych (na tych roślinach mógłby się on rozwijać także w szklarniach)".
Kategoryzacja agrofaga przeprowadzona przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wykazała, że spełnia on kryteria pozwalające uznać go za potencjalnego agrofaga kwarantannowego UE.
Rolnicze uprawy pomidora zajmują w Polsce prawie 8,4 tys. hektarów w 2024 roku, ziemniaka blisko 193 tys. ha, wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nie są tu uwzględniane przydomowe ogródki.
Źródło: PIORiN
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?