Nowe zasady waloryzacji emerytur rolniczych nie są korzystne? Rolnicy chcą zmian jeszcze w tym roku

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W tym roku w życie wchodzi nowelizacja ustawy o emeryturach rolniczych. Zakłada ona możliwość dalszego prowadzenia gospodarstwa i pobierania przy tym pełnej kwoty świadczenia. Środowiska rolnicze zwracają jednak uwagę, że potrzeba więcej zmian, m.in. w obrębie waloryzacji.
W tym roku w życie wchodzi nowelizacja ustawy o emeryturach rolniczych. Zakłada ona możliwość dalszego prowadzenia gospodarstwa i pobierania przy tym pełnej kwoty świadczenia. Środowiska rolnicze zwracają jednak uwagę, że potrzeba więcej zmian, m.in. w obrębie waloryzacji. Paweł Dubiel/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Wielu rolników uważa, że obecne zasady waloryzacji emerytur rolniczych nie są dla nich korzystne. Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę sposobu ustalania świadczeń emerytalno-rentowych. Czy resort dokona zmian jeszcze w 2022 roku?

O potrzebie nowych zasad waloryzowania świadczeń emerytalnych dla rolników izby rolnicze mówią od miesięcy. W kwietniu Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do resortu rolnictwa o zmiany, które byłyby przychylne dla branży. W odpowiedzi MRiRW zapewniło, że podejmie analizę problemu i ewentualnych zmian jeszcze w tym roku.

Zmiana waloryzacji emerytur rolniczych. Kiedy nastąpi i czy w ogóle jest możliwa?

Rolnicy to jedyna grupa społeczno-zawodowa, która w naszym kraju ma odrębny od powszechnego system ubezpieczenia. Realizuje go KRUS na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Często zmiany, które dotykają sektora świadczeń, są korzystne dla ubezpieczonych w ZUS, ale nie dla gospodarzy. Władze podkreślają, że wprowadzenie nowych lub dodatkowych norm zawsze jest skomplikowanym procesem, ale nowe prawo może pojawić się jeszcze w tym roku.

W systemie powszechnym, często zwanym zusowskim, funkcjonowanie opiera się o zdefiniowaną składkę, z kolei w rolnym moc ma zdefiniowane świadczenie. Ministerstwo wyjaśnia, że pojawiają się odrębności, m.in. w zakresie zasad ustalania wysokości i prawa do świadczeń, w tym także w zakresie waloryzacji.

- Odrębne uregulowania prawne normujące funkcjonowanie ubezpieczenia społecznego rolników i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych powodują, że w sposób odmienny regulowane są zarówno prawa, jak i obowiązki beneficjentów (ubezpieczonych i świadczeniobiorców) tych systemów – przekonuje resort.

Jak wygląda waloryzacja emerytur rolniczych? Zależy od wielu czynników

Emerytury rolnicze i renty są waloryzowane na zasadzie pomożenia zwaloryzowanej kwoty podstawowej przez indywidualne wskaźniki wymiaru świadczenia (odpowiednio dla części składkowej i dla części uzupełniającej), ustalone odrębnie dla każdego świadczeniobiorcy.

- Waloryzacja emerytury podstawowej polega na jej pomnożeniu przez wskaźnik waloryzacji, który w 2022 r. został ustalony na 7 proc., zgodnie z przepisami emerytalnymi – czytamy w odpowiedzi.

Zmiany dla emerytów. W tym roku dzieje się dużo. Trzynastki już wypłacone, a to nie jedyne dodatkowe świadczenie

Rolnicy muszą pamiętać, że składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w nieznacznym stopniu pokrywają wydatki na obecne świadczenia z ubezpieczenia, a samo rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe w ponad 90 proc. składa się z dotacji z budżetu państwa. W maju 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, która daje im możliwość dalszego prowadzenia gospodarstwa i pobierania przy tym pełnej kwoty emerytury.

Kolejnym krokiem do poprawienia bytu rolników-emerytów są dodatkowe pieniądze oraz zwolnienie z rozliczania podatku. W pierwszym przypadku chodzi o wypłaconą już 13. emeryturę oraz planowaną wypłatę tzw. czternastki. Druga kwestia to nieopodatkowanie tych świadczeń, które nie przekraczają 2500 złotych.

Źródło: KRIR

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie