Nowe zasady waloryzacji emerytur rolniczych nie są korzystne? Rolnicy chcą zmian jeszcze w tym roku

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W tym roku w życie wchodzi nowelizacja ustawy o emeryturach rolniczych. Zakłada ona możliwość dalszego prowadzenia gospodarstwa i pobierania przy tym pełnej kwoty świadczenia. Środowiska rolnicze zwracają jednak uwagę, że potrzeba więcej zmian, m.in. w obrębie waloryzacji.
W tym roku w życie wchodzi nowelizacja ustawy o emeryturach rolniczych. Zakłada ona możliwość dalszego prowadzenia gospodarstwa i pobierania przy tym pełnej kwoty świadczenia. Środowiska rolnicze zwracają jednak uwagę, że potrzeba więcej zmian, m.in. w obrębie waloryzacji. Paweł Dubiel/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Wielu rolników uważa, że obecne zasady waloryzacji emerytur rolniczych nie są dla nich korzystne. Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę sposobu ustalania świadczeń emerytalno-rentowych. Czy resort dokona zmian jeszcze w 2022 roku?

O potrzebie nowych zasad waloryzowania świadczeń emerytalnych dla rolników izby rolnicze mówią od miesięcy. W kwietniu Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do resortu rolnictwa o zmiany, które byłyby przychylne dla branży. W odpowiedzi MRiRW zapewniło, że podejmie analizę problemu i ewentualnych zmian jeszcze w tym roku.

Zmiana waloryzacji emerytur rolniczych. Kiedy nastąpi i czy w ogóle jest możliwa?

Rolnicy to jedyna grupa społeczno-zawodowa, która w naszym kraju ma odrębny od powszechnego system ubezpieczenia. Realizuje go KRUS na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Często zmiany, które dotykają sektora świadczeń, są korzystne dla ubezpieczonych w ZUS, ale nie dla gospodarzy. Władze podkreślają, że wprowadzenie nowych lub dodatkowych norm zawsze jest skomplikowanym procesem, ale nowe prawo może pojawić się jeszcze w tym roku.

W systemie powszechnym, często zwanym zusowskim, funkcjonowanie opiera się o zdefiniowaną składkę, z kolei w rolnym moc ma zdefiniowane świadczenie. Ministerstwo wyjaśnia, że pojawiają się odrębności, m.in. w zakresie zasad ustalania wysokości i prawa do świadczeń, w tym także w zakresie waloryzacji.

- Odrębne uregulowania prawne normujące funkcjonowanie ubezpieczenia społecznego rolników i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych powodują, że w sposób odmienny regulowane są zarówno prawa, jak i obowiązki beneficjentów (ubezpieczonych i świadczeniobiorców) tych systemów – przekonuje resort.

Jak wygląda waloryzacja emerytur rolniczych? Zależy od wielu czynników

Emerytury rolnicze i renty są waloryzowane na zasadzie pomożenia zwaloryzowanej kwoty podstawowej przez indywidualne wskaźniki wymiaru świadczenia (odpowiednio dla części składkowej i dla części uzupełniającej), ustalone odrębnie dla każdego świadczeniobiorcy.

- Waloryzacja emerytury podstawowej polega na jej pomnożeniu przez wskaźnik waloryzacji, który w 2022 r. został ustalony na 7 proc., zgodnie z przepisami emerytalnymi – czytamy w odpowiedzi.

Zmiany dla emerytów. W tym roku dzieje się dużo. Trzynastki już wypłacone, a to nie jedyne dodatkowe świadczenie

Rolnicy muszą pamiętać, że składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w nieznacznym stopniu pokrywają wydatki na obecne świadczenia z ubezpieczenia, a samo rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe w ponad 90 proc. składa się z dotacji z budżetu państwa. W maju 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, która daje im możliwość dalszego prowadzenia gospodarstwa i pobierania przy tym pełnej kwoty emerytury.

Kolejnym krokiem do poprawienia bytu rolników-emerytów są dodatkowe pieniądze oraz zwolnienie z rozliczania podatku. W pierwszym przypadku chodzi o wypłaconą już 13. emeryturę oraz planowaną wypłatę tzw. czternastki. Druga kwestia to nieopodatkowanie tych świadczeń, które nie przekraczają 2500 złotych.

Źródło: KRIR

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera