Nowy cennik nawozów od marca 2022. Pojawia się, kiedy myślisz, że już nic cię nie zaskoczy

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Cenniki nawozów w 2022 roku rolnicy otwierają pełni niepokoju. Było drogo, potem drożej, a czy już jest najdrożej? Nikt nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, gdzie jest granica. Rynek jest bardzo niestabilny, a handel surowcami, w tym gazem potrzebnym do produkcji - zachwiany. Sprawdzamy aktualne ceny nawozów w marcu 2022.

Drogo, drożej, najdrożej? Saletra po 6100 zł? Takie cenniki przywoływała Agrounia. Tymczasem wykaz cen od 9 marca 2022 opublikował Agrochem Pułamy, autoryzowany dystrybutor Grupy Azoty. Do 14 marca na stronie ma się pojawić cennik nawozów wieloskładnikowych.

Cennik nawozów od marca 2022 na tle drogiego gazu

"Nie stać mnie i za taką cenę nawozów nie kupię", mówi spora część rolników. Inni kupują, bo boją się, że będzie jeszcze drożej. W komunikacie wydanym przez Komisję Europejską 8 marca 2022 nie znalazła się jednoznaczna deklaracja o wsparciu dla rolników wobec horrendalnie drogich nawozów.

A wszystko zdaniem producentów przez drogi gaz. Departament Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego w analizie wpływu wojny w Ukrainie na sektor rolno-spożywczy pisze, że wyższe ceny gazu (niewykluczone sankcje UE na dostawy z Rosji) znajdują odzwierciedlenie w cenach nawozów.

Wzrost kosztów produkcji oraz ograniczenia w światowym handlu nawozami, w tym rekomendacja Rosji (4 marca) o wstrzymaniu eksportu nawozów z tego kraju, stwarzają ryzyko spadków światowej produkcji rolnej. Dostępność środków do produkcji może mieć szerszy wymiar i dotyczyć wielu innych obszarów produkcyjnych.

Do sytuacji na rynku nawozów odniosła się kilka dni temu rzecznika Anwilu:

- Rosnące ceny gazu mają znaczący wpływ na cenę nawozów. Mamy do czynienia z niespotykaną dynamiką i rekordowymi notowaniami surowca. Dzisiejsza cena w taryfie dla odbiorców przemysłowych jest bez precedensu - napisała 7 marca na Twitterze Daria Studzińska, rzeczniczka prasowa Anwilu.

Cennik nawozów od marca 2022 w Agrochem Puławy (cena CPT 1t):

  • Saletra amonowa 34,4% N - 600 kg /500 kg - cena 4 435 zł, (w cenniku z końca stycznia 2022 było to 2 805 zł)
  • Siarczan amonu 500 kg - 3 590 zł/t (było 1 970 zł w cenniku od 28 stycznia)
  • RSM® 32% N luz - 4 285 zł/t
  • Saletrzak 27 STANDARD PLUS 500 kg - 4 225 zł/t
  • saletra amonowa 33,5%) 500 kg - 4 525
Nowy cennik nawozów od marca 2022. Pojawia się, kiedy myślisz, że już nic cię nie zaskoczy
Agrochem

Marzec jest pierwszym miesiącem intensywnych prac polowych. Już teraz rolnicy przygotowują się do zasiewów upraw jarych, dokarmiają rośliny po zimie, rozsiewając nawozy. Jak pisze Agrounia, "to, czym, kiedy i jak dokarmiamy rośliny, będzie miało wpływ na cały okres wegetacyjny roślin oraz wielkość plonów".

Ruch rolniczy tłumaczy: "Sytuacja jest wyjątkowa i bez pomocy, reakcji państwa nie będzie dobrze. Skutki odczują wszyscy. Na początku rolnicy, później każdy, kto będzie stał w kolejce po żywność".

Agrounia: Cenniki Anwilu, spółki Skarbu Państwa zwalają z nóg. Wielu z nas nie wyjdzie w pole. Od 11 marca saletra ma być po 6100 zł. W ciągu roku zdrożała pięciokrotnie! Absurdem jest też to, że podano ceny, które mają nas zniechęcić do rolnictwa. ALE nawet gdyby chciał ktoś kupić w tak wysokiej cenie, to magazyny i tak świecą pustkami. Tak przynajmniej mówią.

Agrounia sugeruje, że rolnicy są wprowadzani w błąd. "Pewnie za dwa dni okaże się, że nawóz się znalazł, a cena została nieco opuszczona, ale będzie dużo wyższa niż realna i ta z poprzednich zakupów. A my i tak kupimy, w strachu, bo przecież może być jeszcze drożej. Ceny żywności mogą oszaleć. Na nas wszystkich, a szczególnie na producentach żywności jest ogromne zadanie: wytworzyć jedzenie dla WSZYSTKICH. W naszym kraju będzie jeszcze więcej rodzin, a każda rodzina musi mieć pokarm".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera