Obowiązek zgłaszania zwierząt. IRZplus spełnia potrzeby hodowcy?

Katarzyna Zawada
Zgłaszanie drobiu do IRZ bez zmian, zapowiedział resort.
Zgłaszanie drobiu do IRZ bez zmian, zapowiedział resort. pixabay.com/creisi/zdjęcie ilustracyjne
Niektórzy hodowcy, np. posiadacze zakładów drobiu, są zobowiązani do zgłoszeń zwierząt w komputerowej bazie danych. Aplikacja IRZplus pozwala m.in. poinformować o zwiększeniu/zmniejszeniu stada lub śmierci z różnych przyczyn. Dlaczego warto robić to elektronicznie?

Spis treści

Chów? Rzeźnia? Zakład drobiu? Trzeba zgłosić

Posiadacze zwierząt są zobowiązani wypełniać przepisy ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji. Realizacją wszelkich zadań w tym zakresie zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak zaleca resort rolnictwa, warto korzystać z elektronicznej formy składania dokumentów.

Hodowcy i podmioty związane z produkcją zwierzęcą mogą szybko i wygodnie wypełnić obowiązki z zakresu IRZ w specjalnej aplikacji – IRZplus. Ostatnio Agencja wprowadziła kilka ułatwień.

Jak podaje Agata Wodzień-Nowak, Strefa Agro, wdrożono m.in. funkcjonalność samodzielnego generowania wydruku informacji o zwierzęciu przez posiadacza zwierząt, sposób wyszukiwania poprzez ignorowanie tzw. białych znaków i automatyczne kopiowanie danych (np. numeru identyfikacyjnego bydła lub świń).

Czytaj więcej: Nowość w aplikacji ARiMR dla rolników - to reakcja na postulaty

Jak uzyskać dostęp do IRZplus? Zalety aplikacji

Z zasobów aplikacji IRZplus mogą skorzystać osoby fizyczne posiadające konto w eWniosekPlus. Należy wpisać dane logowania nadane do wnioskowania o dopłaty, a następnie poszerzyć uprawnienia - wyrażenie zgody pozwala założyć konto.

Dla osób prawnych, które powinny ustanowić pełnomocników jeśli ich nie mają zadeklarowanych w ewidencji producentów, w Agencji oraz nowych użytkowników (bez dostępu do eWniosekPlus), na stronie internetowej ARiMR zamieszczony jest Wniosek o nadanie uprawnień / reset hasła / aktualizację danych do IRZplus. Wypełniony i podpisany wniosek wraz z Regulaminem użytkownika składa się w Biurze Powiatowym Agencji, dodaje ARiMR w instrukcji.

Ministerstwo rolnictwa zaznacza, że samodzielne dokonywanie zgłoszeń do komputerowych bazy danych ma wiele zalet:

  • hodowca nie ponosi kosztów związanych z dojazdem do biura ARiMR,
  • hodowca nie musi płacić za wysyłkę papierową,
  • zmniejsza się czas przeznaczony na biurokrację, w razie niespójności możliwa jest wymiana informacji z danym zakładem/producentem.

Bez zmian w zakresie zgłaszania drobiu

Niedawno Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała o zmianę przepisów regulujących zgłaszanie zmian stada drobiu do aplikacji IRZplus. Resort rolnictwa przypomniał o potrzebie kontroli dobrostanu zwierząt i obowiązku rejestracji zakładów drobiu, którym nadano weterynaryjny numer. Dotyczy to też zgłaszania ubytków lub zwiększeń w liczbie ptaków.

Biorąc pod uwagę specyfikę hodowli drobiu, wprowadzono obowiązek zgłaszania do komputerowej bazy danych łącznej liczby sztuk ptaków, których ubyło w przypadku padnięć lub śmierci ptaków w innych okolicznościach niż zabicie z nakazu powiatowego lekarza weterynarii w zakładzie drobiu – w okresie tygodnia, a nie jak w przypadku innych gatunków zwierząt podlegających rejestracji – w terminie 7 dni od dnia wystąpienia danego zdarzenia, widnieje w odpowiedzi MRiRW dla KRIR.

Taki obowiązek jest uproszczeniem względem obowiązków, jakie mają posiadacze innych zwierząt objętych obowiązkiem identyfikacji. Warto też zaznaczyć, że odstępstwa odnośnie drobiu objęły posiadaczy przydomowego chowu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro