Obrót ziemią rolną w Lubuskiem na nowych zasadach

Redakcja
Mariusz Kapała
Wstrzymana została sprzedaż ziemi, rolnicy mogą jedynie stawać do przetargów na dzierżawę.

Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego ma wejść w życie 1 maja tego roku. Do tego czasu będą obowiązywać nowe zasady w obrocie gruntami rolnymi.

Oto informacja zarządu Lubuskiej Izby Rolniczej w tej sprawie:

Zgodnie z zarządzeniem prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych oraz pozytywną opinią Rady Terenowej przy Oddziale Terenowym ANR w Gorzowie Wlkp., na terenie województwa lubuskiego obowiązują następujące zasady rozdysponowania gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa:

  • Podstawową formą zagospodarowania gruntów rolnych będą przetargi ograniczone na dzierżawę dla osób zamierzających powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne.
  • Okres trwania nowo zawieranych umów dzierżawy, co do zasady, będzie wynosić 10 lat.
  • Do przetargów ograniczonych na dzierżawę będą przeznaczane nieruchomości rolne o powierzchni powyżej 5 ha.
  • Nieruchomości rolne o powierzchni od 0,01 ha do 5 ha będą wydzierżawiane w drodze przetargu nieograniczonego, a na wniosek rolników pozytywnie zaopiniowany przez Lubuską Izbę Rolniczą, będą wydzierżawiane w trybie przetargu ograniczonego.
  • Jeżeli przetarg ograniczony okaże się nieskuteczny, kolejne przetargi na daną nieruchomość będą organizowane jako przetargi nieograniczone.
  • Na wniosek grupy rolników, pozytywnie zaopiniowany przez Lubuską Izbę Rolniczą i Radę Terenową, będą organizowane przetargi ograniczone ofert pisemnych.
  • Na wniosek organizacji rolniczych, w tym Lubuskiej Izby Rolniczej, skład komisji przetargowej może być poszerzony o nie więcej niż 3 osoby reprezentujące te organizacje.
  • Po ogłoszeniu przetargu ograniczonego (ofertowego) nie będzie możliwości wnioskowania o jego odwołanie i zmianę formy przetargu.

Wnioski dotyczące formy przetargu lub poszerzenia składu komisji przetargowej o przedstawiciela LIR należy składać z odpowiednim wyprzedzeniem w biurze Lubuskiej Izby Rolniczej w Zielonej Górze lub biurze Oddziału Terenowego w Gorzowie Wlkp.

Zgodnie z przyjętą zasadą, wnioski pozytywnie zaopiniowane, w imieniu rolników Lubuska Izba Rolnicza będzie kierować do dyrektora OT ANR lub filii w Zielonej Górze.

Wnioski o uczestnictwo przedstawicieli organizacji rolniczych w komisjach przetargowych, w przypadku przetargów ograniczonych, muszą wpłynąć do OT ANR na 18 dni przed terminem przetargu.

 

Wszystko wskazuje na to, że nie jest to sytuacja przejściowa, bowiem w piątek, 12 lutego, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiedział, że projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa za tydzień trafi pod obrady rządu. Ustawa ma wprowadzić pięcioletni zakaz sprzedaży ziemi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Obrót ziemią rolną w Lubuskiem na nowych zasadach - Gazeta Lubuska